Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Orchis, te rog sa povestesti daca faci evaluarea si reusesti sa il inscrii la clasa I.

Eu, citind metodologia aprobata, vad ca s-a scos partea cu portita lasata de inspectorat referitoare la "Orice alta situatie..." din capitolul cu inscrierea la clasa I.
Am fost si eu cu fata mea la evaluari la psihologi, invatatori si tot asa imi recomandasera clasa I, dar recunosc ca nu e asa avansata precum copiii vostri.
Si vreau sa iti mai spun ce mi-a zis o invatatoare care are anul acesta clasa pregatitoare. Mi-a spus ca are multi copii in clasa care nu aveau 6 ani la inceputul anului si varsta psihologica a unora nu era de scoala in sensul ca atunci cand le dadea de facut 5 randuri de litera A, dupa 2-3 randuri obosesc, vorbesc... nu termina ceea ce incep.
Dar are in clasa un copil pentru care grupa aceasta pregatitoare a fost inutila si regreta enorm ca parintele acelui copil nu a informat-o despre potentialul lui, iar pana si-a dat ea seama de valoarea copilului era prea tarziu sa mai faca ceva. Prin urmare pentru copilul respectiv acest an este un an pierdut.

Pe mine m-a sfatuit sa ma duc la un psiholog, psihologul scolii sau un altul de copii sa vad nivelul copilului si daca rezultatele sunt pozitive sa ma lupt pentru el.

Tine-ne la curent , te rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

pentru mamicile care au copii la clasa 0,pregatitoare rog sa-mi zica ce au invatat..
de exemplu mi-a zis o mamica ca stie sa citeasca ,sa scrie ,sa socoteasca etc

acuma ma gandesc ca va exista o diferenta enorma intre acei copii care au facut clasa 0 si au invatat toate aceste lucruri fata de copii care vin de la gradinita,unde nu au invatat toate aceste lucruri, si intra direct in clasa 1.
cum e mai bine?
sa stie toate astea cand intra la cl 1 sau sa le invete in clasa intai?

"Daca tac... nu inseamna ca ai DREPTATE..inseamna ca pur si simplu am inteles ca iti explic DEGEABA"


Tu inscrie copilul la clasa0, are rolul de a-l obisnui pe copil cu disciplina la ore, cu cerintele invatatoarei, o familiarizeaza si pe invatatoare cu fiecare elev si poate sa corecteze ce i se pare ei de corectat etc. in clasa1 colectivul este deja format, presupun ca nu este direct o clasa 1 ( sunt putine scoli care organizeaza asta direct ) si invatatoarea o sa intre direct in materie ptr ca are deja clasa formata.
Nu te mai crampona de litere si socoteli, asta va invata la scoala. Inscrie-l in clasa0 linistita.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Citat:
De ce legislatia imi incadreaza copilul undeva numai dupa criteriul varstei si nu dupa nivelul de dezvoltare cognitiva? Ce vina are el ca marea majoritate a copiilor de 6 ani nu stiu atatea lucruri si trebuie sa le invete acum? El de ce trebuie tinut pe loc?

Pentru ca metodologia nu poate fi facuta pentru fiecare exceptie. Daca duci dovada ca ai un copil supradotat, poti sa ceri evaluarea lui si sa-l treci direct in clasa a-III-a. Se poate pentru exceptii, si sa ajunga sa faca liceul la 12 ani. Sunt cazuri de acestea destule si la noi in Romania. Deci se poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Mi s-ar parea normal sa existe clase speciale pentru copii superdotati (intr-o scoala sau mai multe din oras, satele nu stiu cum sa fie acoperite...). Altfel sunt ignorati - nu poate o invatatoarea sa se ocupe de 1 singur copil in detrimentul a 24.
Nu cred ca o sa ii pice nimanui bine la 6 ani sa fie in clasa cu copii de 9-10 ani (ca se vorbea despre clasa a-3-a)... Ce castigi pe o parte (cognitiv), pierzi pe alta (emotional). Parerea mea. Bine, intre 1 an, maxim 2 ani diferenta nu e intotdeauna o problema, mai ales daca e copilul dezghetat.
Pentru mine partea legata de invatatura, acumulare cunostiinte nu e cea mai importanta la varsta asta, ci la egalitate cu dezvoltarea emotionala, dezvoltarea skill-urilor sociale, jocul, sportul (pentru o dezvoltare fizica ok), arta (pentru cei cu inclinatii) etc. Sper sa reusesc sa gasesc un echilibru pentru copiii mei.
Din cauza asta vreau o invatatoare care sa nu ii cocoseze cu teme pentru acasa, ca altfel e normal sa ajunga la saturatie la un moment dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

off,sunt intr-o mare dilema

nu au o programa dupa care invata la clasa 0?

"Daca tac... nu inseamna ca ai DREPTATE..inseamna ca pur si simplu am inteles ca iti explic DEGEABA"


La noi s-au tinut de programa. In programa nu se fac literele de mana si nici numerele peste 10. Iar operatiile sunt adunarea si scaderea cu 1-2 unitati.
Programa o gasesti sigur la invatatoarele ce au cls pregatitoare anul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:


pentru cei interesati de evaluare
http://www.cmbrae.ro/noutati/evaluare-psihosomatica-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

in clasa la copii vostri ce varsta au majoritatea copiilor?
*mamicile care au la cl 1 sau cine a avut anul trecut ...


dana_vio inca nu stiu cum vor fi clasele,nici ei nu stiu ca m-au chemat acu in aprilie,in cerere atunci am trecut si cl 0 si 1 ca nu stiam cum va fi ...dar banuiesc ca va fi cel putin o clasa a 1-a,cel putin asa ar trebui ,pentru ca invatatoarele care au avut cl 0 cred ca vor sa merga inainte cu aceasi copii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui frumu


pentru cei interesati de evaluare
http://www.cmbrae.ro/noutati/evaluare-psihosomatica-2013


ce bine este descris totul aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

in clasa la copii vostri ce varsta au majoritatea copiilor?
*mamicile care au la cl 1 sau cine a avut anul trecut ...


dana_vio inca nu stiu cum vor fi clasele,nici ei nu stiu ca m-au chemat acu in aprilie,in cerere atunci am trecut si cl 0 si 1 ca nu stiam cum va fi ...dar banuiesc ca va fi cel putin o clasa a 1-a,cel putin asa ar trebui ,pentru ca invatatoarele care au avut cl 0 cred ca vor sa merga inainte cu aceasi copii..

"Daca tac... nu inseamna ca ai DREPTATE..inseamna ca pur si simplu am inteles ca iti explic DEGEABA"

La fii'mea, in cls. a II-a destui copii au implinit deja sau implinesc cat de curand 9 ani. Deci la inceputul cls I aveau aproape 8 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:


Eu am vrut sa ma programez pentru evaluare si nu ne primeste. Mi s-a raspuns sa o inscriu fara evaluare la clasa pregatitoare, daca solicit totusi clasa I sa ma adresez ISMB sau MEN.

Mergi la inceput