Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui laura78nico


povestea noastra



Chiar se cere aceasta adeverinta? ca in metodologie nu scrie. Eu saptamana viitoare vreau sa inscriu copilul.Nu ar fi mai necesara oare in septembrie la inceperea scolii?


Aceasta adeverinta este ceruta de scoala. De regula, trebuie prezentata impreuna cu dosarul, la înscriere si este eliberata de medicul de familie. La începerea scolii nu mai prezinti nimic (nici macar avizul epidemiologic), eventual vor mai solicita un aviz de la medicul de familie prin care sa confirme ca e apt de sport.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asta depinde de scoala. Noi am dus-o impreuna cu fisa medicala cu vaccinarile dupa inceputul scolii nu la inscriere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Buna, eu va urmaresc discutiile pentru la anu'. Cand iar se va schimba metodologia...

Vreau doar sa-i spun oaneip ca eu as da copilul la clasa 0. ARgumentul principal: tocmai ca la gradi nu a facut mare lucru si atunci va avea ocazia sa recupereze in clasa 0. Pe la alte discutii spuneai ca nici nu s-a dus foarte consecvent la gradi... clasa 0 tocmai pentru copii ca ai tai s-a facut, pentru a putea recupera.
Diferenta de varsta? Am observat o "moda" de a da baietii la 8 ani la clasa 1 (chiar si pe vechiul sistem cu pregatitoarea in gradi)... in genere fetele sunt mai istete si se dau mai devreme... baietii, cu cat mai tarziu cu atat mai bine.
In plus, pentru tine ar fi un an de acomodare... copilul are multe de invatat, tu ai si 2 copii mici... trebuie sa te gandesti la toti. Clasa 0 ar fi mai potrivita.
Dar... stii cum e, de doar o parere din afara, din cele cateva pareri de ale tale pe care le-am vazut pe ici pe colo. Orice decizi, bafta!

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

off,sunt intr-o mare dilema
danaionela,m-am gandit sa-l dau la clasa 0 tocmai ca sa nu fie diferenta asta de cunostinte ,sa mai invete ceva mai ales cand mi-au zis unele mame cate au invatat la cls 0,dar pe de alta parte copiii aceia intra in clasa 1 in jur de 7 ani ,al meu daca il dau la cls 0 va intra la 8 fara 1 luna ..va fi si diferenta asta de ani si ma gandesc sa nu fie rau ptr el ..

oricum mi se pare o diferenta uriasa intre ceea ce spui tu ca a invatat si ceea ce a spus Lillo..nu au o programa dupa care invata la clasa 0?
adica unii copii sa stie sa scrie si sa citeasca iar unii sa stie abia literele si sa socoteasca ... e o mare diferenta avand in vedere ca au facut ambii copii cl 0 ..

roli25,nu stiu cum le stie copilul respectiv ,chiar si de tipar de-ar fi,al meu nu stie sa citeasca deloc

cnunoaste literele,toate si cele mici si cele mari,desi la cele mici se mai incurca;
stie sa socoteasca pana la 20 si mai mult.. dar numai cu ajutorul degetelor,betisoarelor sau a numaratoarei ..
adica nu stie din cap sa faca nici daca il intreb cat face 2+ 2,el trebuie sa faca pe degete:)
stie sa scrie un cuvant in sensul ca il copie ,de exemplu daca ii dau un cuvant sa-l scrie, il scrie numai daca il are in fata ;
stie sa spuna cu ce litere incep cuvintele ..
acum am inceput sa invatam din ce litere sunt formate cuvintele...
stie sa scrie numele lui,asta stiam ca se cere si l-am invatat .
nu ma pot baza pe gradinita ci doar pe ceea ce invata acasa ;
invata si la gradinita dar ff putin in comparatie cu ce aud pe la altii ca-i invata ;
deci sunt intr-o situatie ..nu stiu ce sa fac ,
eu am as opta ptr cl 1 avand in vedere ca face 7 ani in oct

"Daca tac... nu inseamna ca ai DREPTATE..inseamna ca pur si simplu am inteles ca iti explic DEGEABA"


Oana, nu toti copiii au acelasi ritm de dezvoltare.
Si eu te-as sfatui sa il inscrii la pregatitoare. Mai bine sa fie cel mai mare din clasa decat sa fie codas.
La Erica in clasa sunt doar 3 sau 4 copii care nu stiau literele la inceputul clasei pregatitoare. Acum, majoritatea citesc si scriu literele mari si mici de tipar si fac adunari si scaderi fara trecere peste ordin. Fiica-mea facea toatea astea de la 4 ani jumate, ceea ce a capatat in plus la pregatitoare este disciplina in clasa, respectarea programului si a regulilor, usurinta in comunicare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Oana exact cum au spus fetele, multe lucruri cele mici le stiaua inca de la gradi. Cand au inceput scoala o perioada destul de lunga au stagnat, pentru ca au venit copilasi noi din afara gradinitei lor care erau mai in urma. Incetul cu incetul invatatoarea i-a adus pe toti pe aceeasi linie, si acuma lucreaza destul de mult cu ei. Nu stiu care este programa efectiv, dar toate lucrurile de care ti-am spus se regasesc in caietele lor de grupa pregatitoare, caiete care sunt acreditate de minister. In plus fata de aceste caiete lucreaza si foarte mult pe fise. Nu stiu ce o sa faca in clasa 1, pentru ca o pare din materie se va repeta si atunci. Banuiesc ca o sa treaca mai repede peste semne grafice, ceea ce pentru un copil care nu a facut clasa 0 o sa fie destul de neplacut si o sa aiba anumite lacune. Nu conteaza cat de mult te ocupi tu acasa, (asta presupunad ca timpul iti permite), in timp o sa se vada diferenta intre un copil care a parcurs clasa 0 si unul care intra in clasa 1.
Acuma ca are 7 sau 8 ani din punctul meu de vedere nu cred ca conteaza si nu am auzit pe nimeni ca a fost marginalizat pentru ca era cel mai mic sau cel mai mare din clasa. Eu personal am preferat sa fie printre cele mai mari din clasa 0, sa le las un an de acomodare, sa le mai las un an in care copilul poate sa acumuleze treptat informatiile si sa si le consolideze. Cu toate ca aveau multe cunostiinte de la gradi, cu toate ca stiuau inca de atunci sa scrie si sa citeasca, sa adunse si sa scada si din punct de vedere al cunostiintelor erau apte pentru clasa I, am considerat ca din punct de vedere emotional si al gradului de dezvoltare fizica nu erau la acest nivel. Daca la inceputul anului scolar aveam unele dubii daca nu era mai bine sa le las la clasa I,acuma pot sa zic ca am facut foarte bine.
Tu stii ce este mai bine pentru cel mic, tu il cunosti cel mai bine si tot tu iti stii disponibilitatea de timp pentru a te ocupa de cel mic. Cel mai bine este sa te interesezi la scoala unde vrei sa-l dai de nivelul copiilor de acolo, sa vezi ce au facut ei in grupa 0 si sa incerci sa recuperezi cu el ceea ce ei au facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Dar eu ce fac cu un copil de nici 6 ani care stie sa scrie, stie sa citeasca texte scrise cu litere mari si mici, stie sa socoteasca cu zeci, sute, inmultiri, impartiri, fractii si are cunostinte destul de avansate in mai toate materiile care se fac la scoala. Am studiat ieri programa si de pregatitoare si de clasa 1 si...prea putine ii sunt necunoscute. In ritmul in care el avanseaza, pana in toamna cand va incepe efectiv scoala nu cred ca vor mai fi lucruri care sa-i fie necunoscute.
E adevarat ca scoala nu inseamna doar citit/scris/socotit, insa cum pot tine eu un copil ca al meu in banca 45 de minute sa faca adunari 1+1 cand el e mult mai avansat? normal ca se va plictisi maxim pana cand vor ajunge si colegii lui la acelasi nivel.
De ce legislatia imi incadreaza copilul undeva numai dupa criteriul varstei si nu dupa nivelul de dezvoltare cognitiva? Ce vina are el ca marea majoritate a copiilor de 6 ani nu stiu atatea lucruri si trebuie sa le invete acum? El de ce trebuie tinut pe loc?
Mi se pare o lacuna legislativa. Daca este cazul, vom merge la inspectorat pentru a rezolva problema astfel incat sa fie mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

fi-miu tocmai a castigat niste cursuri de dezvoltare personala iar pentru mine cursuri de parenting; ma voi duce sa cer parerea si psihologilor de acolo in privinta inscrierii in clasa I la 6 ani!
riloasa am avut multa vreme in vizor scoala 79 dar situatia de acolo m-a facut sa ma reorientez si sa schimb ordinea cifrelor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Vivela in exact in situatia asta sunt si eu! in plus am facut si teste din care rezulta ca mental e cu mai bine de doi ani inainte!!
ieri am sunat la inspectorat si mi s-a spus ca e normal ca un astfel de copil sa fie inclus direct in clasa I!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Orchis, unde anume ai facut testarile?
Noi nu l-am evaluat pe copilul nostru, poate ne-ar fi utila o hartie de undeva pentru a intari in fata inspectoratului cele afirmate de noi. Adica stiu ca e un curent de genul "mda, iar niste parinti care isi cred copilul geniu!".

Am vazut pe site-ul edu ca au catadicsit sa publice si metodologia aprobata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

da, al meu e supradotat cu diploma
iti spun pe pm ca aici suntem in afara topicului!!

Mergi la inceput