Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

pot inscrie copilul la 2-3 scoli in prima etapa?
nu am flotant, iar scoala de care apartin nu este grozava.
as vrea sa-mi incerc norocul la una din cele 3 scoli despre care am mai citit pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Nu, nu cred ca se poate!
Presupunand ca vor folosi tot sistemul electronic de inscriere, copilul va aparea deja "inscris" la o scoala (prima la care vei merge sa-l inscrii) si nu vei mai putea sa-l inscrii la a 2-a. Eu asa stiu.
Cred ca cel mai bine ar fi sa alegi o scoala dintre cele 3 de pe lista ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Revin si eu sa spun ca am un copil care va avea 6 ani si o luna la inceperea anului scolar. Si (cred ca) vreau sa-l inscriu direct in clasa I.
M-am interesat si cunosc programa de la pregatitoare dar si pe cea de clasa I!
am vorbit si la inspectorat dar pana cand nu apare metodologia nimeni nu imi poate spune nimic concret; astazi apare metodologia mi s-a mai spus;
la scoala la care vreau sa-l inscriu e totul ok daca ma duc o evaluarea facuta!
As vrea sa tin cont de toate aspectele atunci cand iau (luam, noi parintii) o astfel de decizie care mi se pare extrem de importanta pentru viitorul copilului meu!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

Revin si eu sa spun ca am un copil care va avea 6 ani si o luna la inceperea anului scolar. Si (cred ca) vreau sa-l inscriu direct in clasa I.
M-am interesat si cunosc programa de la pregatitoare dar si pe cea de clasa I!
am vorbit si la inspectorat dar pana cand nu apare metodologia nimeni nu imi poate spune nimic concret; astazi apare metodologia mi s-a mai spus;
la scoala la care vreau sa-l inscriu e totul ok daca ma duc o evaluarea facuta!
As vrea sa tin cont de toate aspectele atunci cand iau (luam, noi parintii) o astfel de decizie care mi se pare extrem de importanta pentru viitorul copilului meu!


Orchis si Danut
('');


Din cate am citit pana acum, baietelul tau este o exceptie, este genul de copil pentru care vad eu normale aceste evaluari. Eu te sfatuiesc sa mergi cu el la evaluare indiferent de ce ti se spune la telefon.
Fetita mea a mers anul trecut la evaluarea pentru pregatitoare cand avea doar 4 ani si 8 luni. La telefon mi-au spus ca doar copiii nascuti pana in aprilie 2007 pot merge la evaluare, ca ea este pre mica dar la fata locului nu a fost nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Nu, nu cred ca se poate!
Presupunand ca vor folosi tot sistemul electronic de inscriere, copilul va aparea deja "inscris" la o scoala (prima la care vei merge sa-l inscrii) si nu vei mai putea sa-l inscrii la a 2-a. Eu asa stiu.
Cred ca cel mai bine ar fi sa alegi o scoala dintre cele 3 de pe lista ta.

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/


eu am inteles din metodologie altceva :

fie inscrii copilul din start la scoala de care apartii cu domiciliul si ai terminat din prima etapa.

fie inscrii copilul la o alta scoala, anuntand la scoala de domiciliu ca doresti ca locul copilului sa ramana "rezevat", deoarece daca nu "prinde" loc la scoala dorita, se poate intoarce la scoala de care apartine cu domiciliul. asta presupune asadar doua etape de inscriere.

daca nu anunti la scoala de circumscriptie ca doresti pastrarea locului si nici nu mai prinzi locuri la cealalta scoala, urmeaza etapa a 3-a, inscriere la una dintre scolile care mai are locuri libere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

pot inscrie copilul la 2-3 scoli in prima etapa?
nu am flotant, iar scoala de care apartin nu este grozava.
as vrea sa-mi incerc norocul la una din cele 3 scoli despre care am mai citit pe net.


Nu poti face asta, inscrierea se va face tot online ca si anul trecut. Odata introduse datele copilului in sistem nu mai poti cere inscrierea la o alta scoala. Ma refer la inscrierea concomitenta la mai multe scoli. Asta nu se poate. Altfel poti incerca in a doua etapa la una din scolile de care nu apartineti asa cum a explicat Corina mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Multumesc Lorikay. Nu, nu e chiar geniu, e ar fi prea mult.
Si de la minister si de la centrul acela de evaluari mi s-a spus (neoficial insa) ca e o exceptie si ca trebuie inscris in clasa I!
Acum stau si ma gandesc daca e bine pentru el: el are 3 (in curand 4) antrenamente pe saptamana (de cate 2 ore), cate un concurs in aproape fiecare luna (adica tot weekendul, uneori chiar si vineri dupa-amiaza).
Nu va fi prea solicitat? Vorba lui ' da' eu cand ma mai joc, mami?'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

pot inscrie copilul la 2-3 scoli in prima etapa?
nu am flotant, iar scoala de care apartin nu este grozava.
as vrea sa-mi incerc norocul la una din cele 3 scoli despre care am mai citit pe net.


Nu poti face asta, inscrierea se va face tot online ca si anul trecut. Odata introduse datele copilului in sistem nu mai poti cere inscrierea la o alta scoala. Ma refer la inscrierea concomitenta la mai multe scoli. Asta nu se poate. Altfel poti incerca in a doua etapa la una din scolile de care nu apartineti asa cum a explicat Corina mai sus.


ba da se poate.
citeste cu atentie capV art 14 alineat (5)
"În cazul în care solicit#259; înscrierea la alt#259; unitate de înv#259;#539;#259;mânt decât #537;coala de circumscrip#539;ie, p#259;rintele va men#355;iona în cererea-tip de înscriere dac#259; este de acord cu înscrierea copilului, la #351;coala de circumscrip#355;ie, în situa#355;ia în care acesta nu va fi admis la #351;coala solicitat#259;, din lips#259; de locuri libere."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

legat de inscrierea la mai multe scoli e foarte important de citit pe langa art 14 si art 15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Orchis, daca lui i se va parea usor la scoala eu zic ca nu va fi prea solicitant.
Din ce ai zis, e foarte avansat si totul i se pare usor.
Cand am pus intrebarea nu ma refeream la cazuri ca al baietelului tau, care e mult mai avansat, ci ca fi'mea. E cam la nivelul la care trebuie sa fie dupa programa, si mai ales, ca multi alti copii de varsta ei, intelege foarte greu notiuni de genul teme, punctualitate, rigoare etc :D Adica lucruri cu care sigur se va confrunta la scoala. Adevarul e ca o sa am mult de munca cu ea, se supara foarte tare cand nu stie/nu ii iese ceva si refuza orice ajutor/sfat...
Nu e nici mai cu mot, nici mai in spate decat colegii ei de gradinita, deci presupun ca e pe la medie, asta daca nu cumva toti din gradinita ei si din parc sunt codasii generatiei

PS: am uitat sa spun ca bineinteles ca eu ca cioara zic ca fi'mea e cea mai cea :D

Mergi la inceput