Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Eu tot nu inteleg - de ce toata lumea vrea sa sara peste clasa pregatitoare si sa puna copiii in clase deja formate, cu copii cu mai mult de 1 an mai mari decat ei?
Nu vorbesc de copiii dotati sau foarte aproape de 7 ani, ci asa, in general
Pentru ca tot in general, cea mai mare a parintilor cu copii la pregatitoare cu care am vorbit sunt multumiti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nici eu nu inteleg, dar fiecare alege petnru copilul lui. Eu, aproape de finalul clasei I cu un baiat care avea 7 ani si 4 luni cand a inceput spun cu mana pe inima ca mi-as fi dorit un an lejer de acomodare. Clasa I e grea si pe mine m-a obosit foarte tare. In conditiile in care nu avem o invatatoare care sa ii chinuie cu teme grele si multe si o mie de activitati ci una normala care le da teme in limite normale.

Teoretic azi ar trebui sa fi aprobat metodologia, pe siteul ismb nimic deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu personal am optat pentru invatamantul privat, unde sunt f putini copii in clasa si atentia acordata de invatator fiecarui copil este sporita. daca optam pt invatamantul de stat, stateam frumos in banca mea si urmam cursul firesc.
nici acum nu vreau sa fortez lucrurile, daca insa evaluarea dovedeste ca este capabil si daca exista aceasta posibilitate legala, o sa-l pun acolo unde cred ca ii este mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am dat copiii in clasa 1 la 6 ani si 8 luni, respectiv la 6 ani 11 luni. Pentru amandoi a fost ok, cu toate ca am pastrat activitatile adiacente (in fiecare zi au antrenament si de 2/sapt engleza). Sambata si duminica nu au facut niciodata lectii. Cel mare e acum a 4-a si cel mic termina clasa 1. Ei au prins varianta cu pregatitoarea la gradinita, dar in cazul primului meu copil a sarit din grupa mare direct in clasa 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

La evaluare este nevoie de o adeverinta de la medicul de familie, care sa ateste ca este apt din punct de vedere medical pt scoala, si parca certificat de nastere si buletine parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Toti cunoscutii/prietenii care sunt sau au trecut de clasa I mi-au spus acelasi luru, fara exceptii: e greu si obositor, teme de-i cocoseaza, nu au timp sa repire si cad seara franti. Nu mai are nici o legatura cu ce stim noi despre clasa I.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Poate va este util linkul acesta, au si nr de telefon pentru programare.http://www.cmbrae.ro/noutati/evaluare-psihosomatica-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am copil de clasa 1. Nu e cocosat de teme. Are timp de sport (zilnic) si de engleza (de 2 ori/sapt). Lunea si miercurea, cand are si sport si engleza prinde cam juma' de ora de jucat afara dupa engleza, dar in celellate 3 zile, la 17.00 a terminat cu tot (sport si lectii). Vinerea e si mai lejer. Are o invatatoare despre care auzisem ca da teme multe. Pana acum nu mi se pare ca e ceva exagerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Inainte sa va decideti daca ii dati direct in clasa I, verificati programa, si uitati-va cam ce au facut in acest an cei de la clasa 0.
Si ganditi-va ca e posibil sa fi facut si mai mult decat atat... pentru ca asta se cam intampla la mai toate clasele: invatatoarele lucreaza in plus fata de programa.
Acum, in clasa 0 se fac destul de multe lucruri, pe care fii'mea de ex., le-a invatat in cls. I.
Pe langa faptul ca sunt sanse sa nu se formeze o clasa I noua, si sa fie inclusi intr-o colectivitate deja inchegata, exista riscul sa nu aiba acelasi cunostinte ca si colegii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dim spune:

Ai dreptate Elyanne. Eu am copilul la clasa pregatitoare si de doua saptamani are teme pentru acasa litere mici si mari de mana,cuvinte.
La matematica descompuneri, adunari si scaderi cu 3 cifre pana la 20.
In clasa I nu stiu ce fac, dar la pregatitoare sunt avansati, pentru ca au terminat caietele speciale.

Mergi la inceput