Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui frumu

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

pot inscrie copilul la 2-3 scoli in prima etapa?
nu am flotant, iar scoala de care apartin nu este grozava.
as vrea sa-mi incerc norocul la una din cele 3 scoli despre care am mai citit pe net.


Nu poti face asta, inscrierea se va face tot online ca si anul trecut. Odata introduse datele copilului in sistem nu mai poti cere inscrierea la o alta scoala. Ma refer la inscrierea concomitenta la mai multe scoli. Asta nu se poate. Altfel poti incerca in a doua etapa la una din scolile de care nu apartineti asa cum a explicat Corina mai sus.


ba da se poate.
citeste cu atentie capV art 14 alineat (5)
"În cazul în care solicit#259; înscrierea la alt#259; unitate de înv#259;#539;#259;mânt decât #537;coala de circumscrip#539;ie, p#259;rintele va men#355;iona în cererea-tip de înscriere dac#259; este de acord cu înscrierea copilului, la #351;coala de circumscrip#355;ie, în situa#355;ia în care acesta nu va fi admis la #351;coala solicitat#259;, din lips#259; de locuri libere."


Eu zic ca nu se poate, aveti grija cum cititi metodologia si ce planuri va faceti. Repet: ma refer la inscrierea SIMULTANA la mai multe scoli. Art. 15 (1) In momentul prezentarii la unitatea de invatamant pentru completarea cererii-tip de inscriere, parintii vor fi informati ca aplicatia informatica nu permite inscrierea copilului la mai multe unitati de invatamant.
(2) In cazul in care aplicatia informatica semnaleaza ca pentru copilul respectiv a mai fost depusa o cerere de inscriere la alta unitate de invatamant, inscrisa in baza de date, intrucat a fost validata, dosarul de inscriere nu va mai fi acceptat si ramane valabila optiunea deja asumata pentru alta unitate de invatamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Din ce am citit eu inteleg asa:
Nu se poate inscrie online daca opteaza pentru mai multe scoli. In acest caz se duce cu hartiile in brate la scoala dorita si la inscriere spune ca vrea sa i se rezerve si locul la scoala de circumscriptie.
Acum... pentru siguranta mai bine suna sa intrebe, eu asa as face, intai m-as duce la ambele scoli si as discuta si daca primesc aceleasi informatii as trece la fapte, daca nu, m-as duce la inspectorat pentru clarificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, vorbim de doua lucruri usor diferite.

Ideea e de fapt ca locul la scoala de circumscriptie nu mai este asigurat asa cum a fost anul trecut pana la sfarsit, ci daca se ocupa si nu l-ai rezervat atunci te vor inscrie ei unde mai e loc.
Dar asta nu are nicio legatura cu ce zic eu aici: nu poti depune cerere de inscriere la mai multe scoli in acelasi timp cum se facea pana acum doi ani cand parintii depuneau doasare la cate 3-4 scoli si vedeau ei unde sunt primiti. Si la scoala inscrierea se face tot electronic, nu de mana. A depune cerere de inscriere nu inseamna a duce o hartie la secretariat ci a inregistra hartia aia si datelel copilului in program si a fi validata. Programul nu valideaza decat o singura data pentru o singura scoala. Daca eu de exemplu apartin de scoala X si ma duc in a doua etapa si vreau sa-mi incerc norocul si la scoala Y si la scoala W o sa fiu primita doar acolo unde validez prima data, in limita locurilor. Dar nu ma pot duce sa depun la amandoua si sa vad eu la care din ele prind loc. Trebuie sa cantaresc foarte bine inainte si sa-mi asum eu alegerea pentru ca aplicatia nu imi permite sa depun in doua locuri.

Mai explicita de-atat nu pot sa fiu, sper ca s-a inteles, nu va faceti planuri sa depuneti 3-4 cereri pe ici colo ca nu merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

multumesc mult mamici pentru raspunsuri. o sa incerc sa fac flotant la una dintre ele, pentru siguranta.
si mai intreb si in " ziua portilor deschise ".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix


Teoretic azi ar trebui sa fi aprobat metodologia, pe siteul ismb nimic deocamdata.


Pe site-ul ismb ninge ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui Androix


Teoretic azi ar trebui sa fi aprobat metodologia, pe siteul ismb nimic deocamdata.


Pe site-ul ismb ninge ...




e cod rosu chiar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Referitor la inscrierea la mai multe scoli... Doar in etapa a doua poti opta pentru cel mult trei unitati de invatamant, in ordinea preferintelor.

Cap. VII A doua etapa de înscriere în clasa pregatitoare
Art. 24 (1) Parintii copiilor, care nu au fost cuprinsi într-o unitate de învatamânt în prima etapa de înscriere sau care nu au participat la aceasta etapa, completeaza o noua cerere-tip de înscriere în doua etapa, pe locurile disponibile.
(2) Cererile-tip de înscriere pot fi completate doar pentru unitatile de învatamânt pentru care exista locuri disponibile, afisate conform prevederilor art. 23. Unitatile de învatamânt care nu mai au locuri disponibile nu pot primi cereri-tip de înscriere în învatamântul primar în etapa a doua, iar optiunile online pentru aceste unitati de învatamânt vor fi respinse de aplicatia informatica
(3) În cererea-tip de înscriere pentru etapa a doua, parintii vor completa, în ordinea descrescatoare a preferintelor, maximum trei optiuni pentru unitati de învatamânt la care mai exista locuri disponibile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, ai dreptate, eu m-am exprimat gresit vorbind de a doua etapa dar ma refeream de fapt la prima. In prima etapa se fac inscrieri atat la scolile de circumscriptie cat si la scoli din afara circumscriptiei. In aceasta prima etapa nu poti depune la mai multe scoli, nu faci optiuni.
Eu greu de crezut ca mai ramane vreun loc in scoli cautate in a doua etapa a inscrierii, deci posibilitatea de a alege intre trei scoli vine prea tarziu cand nu mai ai de unde alege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

pentru mamicile care au copii la clasa 0,pregatitoare rog sa-mi zica ce au invatat..
de exemplu mi-a zis o mamica ca stie sa citeasca ,sa scrie ,sa socoteasca etc

acuma ma gandesc ca va exista o diferenta enorma intre acei copii care au facut clasa 0 si au invatat toate aceste lucruri fata de copii care vin de la gradinita,unde nu au invatat toate aceste lucruri, si intra direct in clasa 1.
cum e mai bine?
sa stie toate astea cand intra la cl 1 sau sa le invete in clasa intai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Da, ai dreptate, eu m-am exprimat gresit vorbind de a doua etapa dar ma refeream de fapt la prima. In prima etapa se fac inscrieri atat la scolile de circumscriptie cat si la scoli din afara circumscriptiei. In aceasta prima etapa nu poti depune la mai multe scoli, nu faci optiuni.
Eu greu de crezut ca mai ramane vreun loc in scoli cautate in a doua etapa a inscrierii, deci posibilitatea de a alege intre trei scoli vine prea tarziu cand nu mai ai de unde alege.


Asa este, ideal ar fi sa nu ajungi in etapa a doua. Dar daca vrei sa eviti cu orice pret scoala de circumscriptie...

Mergi la inceput