Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Si mie mi-a placut la portile deschise (si invatatoarele care au acum clasa pregatitoare, nu se spune cine va lua acum clasa pregatitoare).

Curat, au un culoar doar pentru ei. Manu nu e prea incantata de scoala in general - pentru ca nu vin si colegele ei de gradinita si nici educatoarea (ii place foarte mult de ea, in plus cam fiecare fetita din grupa se duce la alta scoala). Dar a zis ca o sa se duca la scoala, ce sa faca ... :))) In schimb i-a placut ca aveau piese de construit si cat am stat acolo a putut sa se joace :)

Aici anul trecut dintr-o clasa de 29 de copii 6 s-au dus de la 5 ani, restul de la 6. Invatatoarea a spus ca nu e nici o problema din punctul ei de vedere sa mearga copiii de 5 ani la pregatitoare, s-au descurcat foarte bine cei de la ea din clasa. In schimb, nu e de acord sa vina copii care nu au facut pregatitoarea (la o clasa de 29, chiar nu stiu unde ar mai intra :D).

A, si Manu era ca magarul intre oi pe acolo. Numai copii mai mici, presupun ca sub 5 ani. Si un baietel de varsta ei, dar care vroia la clasa 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui frumu
dar ma surprinde ca spui ca erau copii in jur de 7.5-8.5 ani. Din ce am vazut eu erau sub 6 ani. Am intrebat invatatoarele si anul trecut majoritatea copiilor de la pregatitoare erau sub 6 ani. La invatatoarea noastra doar 3 copii din clasa aveau 6 ani impliniti in septembrie trecut. Si mi s-a spus ca nu exista limita inferioara de varsta pentru clasa pregatitoare au avut si copii care nu implinisera 5 ani.


era vorba de copii care dadeau test de aptitudi pt clasa l!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Am vorbit si eu la tel. verde si mi s-a spus ca e ok, ma pot duce la evaluare pentru clasa I chiar daca nu are decat 6 ani...daca asa vreau! Nu trebuie nimic de la inspectorat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

frumu, cum a precizat si theo, era vorba de copii care dadeau probele de aptitudini pt admitere in cls I. Fiind colegiu vocational, clasele pregatitoare merg in sistem traditional iar de la clasa Ia se intra la vocational (muzica), cine are cu ce, cine nu ramane la o clasa de traditional. Spunea dna invatatoare ca e posibil ca de anul acesta, datorita introducerii celor 2 ore obligatorii in plus de muzica si miscare sa organizeze si o grupa de balet, ceea ce mie mi se pare f fain, chiar nu stiu de ce se incepe baletul formal abia in cls a Va...

Pt arte plastice (ce dorim noi) mi-a zis clar ca incepe din clasa a cincea, asta stiam si mi se pare corect, dar muzica si baletul, care necesita munca asidua ani muuuulti, chiar ar fi bine sa se inceapa din clase mai mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

stie cineva in ce a constat evaluarea pt cls 1 anul trecut? pt pregatitoare am gasit, dar nu si pt cls 1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

vivela ce ai gasit pentru pregatitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

A pus cineva la un moment dat un link de pe realitatea.net cu modele de evaluari. Itemii de evaluare sunt aceeasi pt cls I si pregatitoare, doar ca nivelul de dificultate era crescut. Daca pt cls pregatitoare copilul trecuia sa gaseasca de ex. 3 cuvinte/insusiri, silabe, la cls I trebuia sa gaseasca 5, la exprimarea orala trebuia sa poata produce mai multe propozitii si mai bogate ca nivel de exprimare...

Le gasiti daca mergeti cateva pagini in urma pe subiect, erau raspunsuri la intrebarea Oaneip85.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela02 spune:

Cred ca asta e linkul
http://media.realitatea.ro/multimedia/other/201303/nr-_29941_63210500.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Aici se fac inscrieriile

https://bdne.edu.ro/cerere/

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Eu am fost la scoala si am inscris-o. Nu era nimeni. DUpa mine a mai venit o mamica. Vorbesc de o scoala de cartier.
Multa bafta tuturor!

Mergi la inceput