Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Pana in cls a 4-a mergem la scoala de care apartinem, avem o invatatoare ff buna din toate punctele de vedere. Din cls a 5-a ne gandim la Barbu. Dar pana atunci...mai eee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ei, ati profitat de ziua portilor deschise? Noi am fost, desi sotul meu nu vroia deloc, zici ca il astepta cineva sa-l taie. Ca ce sa mai cautam, ce nu stim scoala? Noi avem baiatul cel mare in clasa I acolo. Dar eu ma bucur ca m-am dus, am vazut salile unde sunt acum pregatitoarele. Foarte frumos amenajate si se vor mentine numai pentru clasa pregatitoare, din clasa I se muta in clase normale. Astea sunt la parter, au baia lor unde merg doar astia mici, material didactic, mi-a placut ce am vazut. Marti mergem cu actele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Ati gasit unde se poate face inscrierea online? eu nu gasesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Din 02.04.13 se pot face inscrierile.Atunci va aparea forumlarul de inscriere online.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Si noi am fost sambata la Ziua Portilor deschise. Mi-a placut ca au un etaj numai pentru ei, frumos amenajat, la fel toaletele. Ce nu mi-a placut este faptul ca desi au trei sali de cursuri amenajate, vor fi doar doua clase pt ca nu au cadre didactice si am inteles ca nici de la minister nu vor sa mai vina. Deci bani bagti in mobiler si taote cele, mai putin in ce ne intereseaza. Si avem toate sansele sa fim 30 in clasa in loc de 20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela02 spune:

A reusit cineva sa vorbeasca sa la Tel verde in legatura cu evaluarea? Eu am incercat dar suna ocupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

am vorbit eu la ilfov. atat de bine informat era nenea ala ...de fapt eu stiam mai bine metodologia :)
cand a auzit de ideea de cls 1 la 6 ani cred ca si-a facut cruce . cica daca totusi e copilul capabil...intai sa-l evaluez si abia apoi sa ma duc la inspectorat si situatia lui va fi discutata in consiliul inspectoratului. eu intelesesem ca parcursul e invers, intai avizul de la inspectorat si apoi evaluarea (desi acum imi pare mai logic ce zicea el).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Am fost si eu cu copilul sambata la portile deschise, tare frumoase sunt clasele de la pregatitoare, curate, cu mobilier reglabil, nou, aveau si pernute, clasele erau separate de restul scolii printr-un glasvand, au si wc pe masura lor, frumos, frumos. Totusi, nu vom merge anul asta la scoala, ci anul viitor.

Tot sambata la scoala se dadeau si probele de aptitudini pt clasa I (vrem la liceu vocational) si am vazut copiii; erau toti mari, in jur de 7.5-8.5 ani, clar as chinui copilul incepand scoala asa devreme. Si invatatoarea care ne-a vorbit despre pregatitoare s-a uitat la fi-mea si, desi copilul e inalt si bine legat, s-a prins ca era mai mica.

Ce mi s-a parut curios e ca la scoala venisera cativa parinti dar multi nu luasera si copiii. Voi nu i-ati luat cu voi sa vada scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La noi a fost o potriveala aiurea, dusesem copiii pe weekend la bunici asa ca am fost singuri dar imi pare rau. Sigur fi-mea ar fi fost in extaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Am fost si eu la Portile deschise, cu copilul, si toti ceilalti parinti erau cu copii, dar ma surprinde ca spui ca erau copii in jur de 7.5-8.5 ani. Din ce am vazut eu erau sub 6 ani. Am intrebat invatatoarele si anul trecut majoritatea copiilor de la pregatitoare erau sub 6 ani. La invatatoarea noastra doar 3 copii din clasa aveau 6 ani impliniti in septembrie trecut. Si mi s-a spus ca nu exista limita inferioara de varsta pentru clasa pregatitoare au avut si copii care nu implinisera 5 ani.

Mergi la inceput