Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Trebuie evaluare si pt clasa O, daca e nascut dupa 1 sept, uita-te pe metodologie.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Mai precis daca pe 31 august 2013 NU are 6 ani impliniti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

are cineva idee cum se obtine adeverinta de la inspectorat? oare e un fel de pre-evaluare?
m-am trezit si eu tarziu, o sa sun maine sa intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Programa clasei pregatitoare prevede parcurgerea urmatoarelor continuturi la comunicare in limba romana, respectiv matematica si explorarea mediului:
Acte de vorbire: a saluta, a se prezenta si a prezenta pe cineva, a identifica un obiect, o persoana,
a cere si a da informatii, a formula o idee,*a formula o solicitare
Literele mari de tipar
Litere mici de tipar
Sunete specifice limbii române

*Simboluri uzuale din universul apropiat: metrou, intrare, iesire, spital, trecere de pietoni etc.
*Simboluri neconventionale folosite în exprimarea scrisa;
*Elemente grafice
care intra în componenta literelor de mana;

Elemente pregatoare pentru întelegerea unor concepte matematice:o orientare spatiala; si localizari în spatiu, sortarea si clasificarea obiectelor/simbolurilor/conceptelor simple dupa; criterii variate
o aprecierea globala;, compararea numarului de elemente a doua; multimi prin procedeevariate, inclusiv punere în corespondenta;
Numere naturale: de la 0 la 10/*de la 0 la 31: recunoastere, comparare, ordonare
Adunarea si scaderea în concentrul 0-10 cu 1-2 unitati/ *1-5 unitati, prin numarare
Figuri si corpuri geometrice: patrat, triunghi, dreptunghi, cerc, cub, sfera;
Masurari cu unitati non-standard (palma;, creion, betisor etc.) pentru lungime
Unitati de masura a timpului: ziua, saptamâna, luna, anotimpurile
Corpul omenesc - parti componente si rolul lor; simturile; igiena corpului; hrana ca sursa deenergie: importanta hranei pentru crestere si dezvoltare; igiena alimentatiei
Plante si animale (parti componente); hrana ca sursa de energie: importanta hranei pentru crestere si dezvoltare; conditii de viata (apa, aer, lumina, caldura)

Elemente intuitive privind:
o Procese ale Pamântului: observarea prezentei apei în natura sub diverse forme
(precipitatii, râuri, lacuri, mare etc.); fenomene ale naturii (ploaie, ninsoare, vânt, fulger,
tunet)
o Universul – Pamântul, Soarele si Luna: recunoastere în modele simple
o Forte: efecte observabile ale fortelor (împingere, tragere) - miscarea corpurilor si
schimbarea formei corpurilor (deformare, rupere, întindere)
o Electricitate: aparate care utilizeaza electricitatea si reguli de siguranta în mânuirea
aparatelor electrice
o Unde si vibratii: producerea sunetelor

Concret: litere mici si mari de tipar, semne grafice, numerele pana la 31, operatii 0-10.
Am preferat sa-i antrenez spre citit, decat sa depasesc progama si sa fac scrierea de mana. La matematica, fixez operatiile 0-10 prin exercitii diverse (completarea semnului +/-, alegerea rezultatului corect, completarea termenului lipsa, bazandu-ma pe descompunerea numerelor si pe povesti/probleme "Ana are 3 mere. Cate i-a mai dat mama, daca acum are 5 mere?) si compunerea/rezolvarea de probleme pe baza imaginilor.
Operatiile pana la 20-30-100 si chiar mai departe sunt simple, o data ce vor invata in clasa I notiunea de zeci si unitati.

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Orchis, la centrul Gifted ce ai facut? Scoala 79 e foarte buna. Daca nimeresti la o invatatoare buna, eu cred ca se va descurca bine. Cunosc un baiat care la 4 ani stia sa faca din cap adunari de genul: 556+830+626. Eram socata cand dadea raspunsul imediat. Acum e in clasa 6 si este un copil normal. Dar este la o scoala unde concurenta e mare, clasa de copii buni. Si nu e printre cei mai buni, ca sunt multi copii care muncesc mult si invata bine, au si parintii bani sa bage in ei la pregatiti. Daca clasa e numai de copii buni, atunci va fi si concurenta si nu se va plictisi. Eu anul trecut am dat evaluare pentru Mihai, pentru pregatitoare la 5 ani si ceva. Acum il mai las un an tot la pregatitoare, deoarece la scoala unde merge el, anul trece la clasa 1 nu era copil mai mic de 7 ani. Si daca este clasa foarte buna, clar nu va face fata. Dar tu de ce anul trecut nu ai dat evaluare, pentru pregatitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

fi-miu tocmai a castigat niste cursuri de dezvoltare personala iar pentru mine cursuri de parenting; ma voi duce sa cer parerea si psihologilor de acolo in privinta inscrierii in clasa I la 6 ani!
riloasa am avut multa vreme in vizor scoala 79 dar situatia de acolo m-a facut sa ma reorientez si sa schimb ordinea cifrelor



Orchis si Danut
('');



Buna,


si noi vom merge in clasa o la scoala 97. ai idee ce invatatoare vor prelua clasele o ? cele din scoala sau vor veni alte cadre didactice noi? din invatatoarele ce termina clasa o si care preiau clasa o de care stii ca este ok? multumesc foarte mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

merci Lillyas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

frumu bine ca am sunat ca ma punea pe drum degeaba! sigur ca a fost o gresala din cauza volumului mare de cereri pe care le-au avut de rezolvat!!
Vivela te rog mult sa-mi spui si mie ce ti se spune la inspectorat, minister sau pe unde iti spun sa te mai duci
Ieri cand am vorbit la centrul de evaluari mi s-a spus sa vin cu o adeverinta de la inspectorat; am sunat la inspectorat si mi s-a spus sa astept sa deschida tel verde ca pana atunci nu se stie nimic; la insistentele mele mi-a spus sa fac o cerere la inspectorul sef!
acum lucrez la cv-ul copilului, voi anexa si copie dupa certificatul de la psiholog si ma duc cu 'jalba'
la nevoie ma voi duce si in audienta cu vrafu' de diplome!
lillyas multumesc si eu! ce ma fac ca cele mai multe din cele 'spuse' de tine le stie de la 3 ani
bumbita eu inca nu stiu unde il pot inscrie 0 sau I ; sambata e ziua portilor deschise si cred ca se pot afla mai multe direct de la sursa!
oricum tinem legatura, cine stie poate vor fi colegi!
riloasa cei de la Gifted se ofereau sa-l testeze in primul rand; era intr-adevar o testare foarte complexa dar pe mine nu ma interesa decat strict partea cognitiva asa ca m-am dus in alta parte...apoi dintre activitatile pe care ei le desfasurau copilul meu deja le are in program;
scoala nu e 79 ci 97!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyas spune:

Orchis, stai linistita caci nu se va plictisi! O tema din programa poate fi abordata in multe variante si in functie de nivelul clasei, invatatorul poate sa creasca sau sa coboare stacheta.

In functie de evaluare, inscrie copilul in clasa care i se potriveste, apoi lasa-l sa-si traiasca copilaria! Daca va fi un mic geniu si in 2-3 ani, poti sa intervii atunci ca sa parcurga 2 ani intr-unul. Parerea mea!


32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

cam la fel mi s-a raspuns si mie, Orchis, sa revin saptamana viitoare, nu am insistat. noi suntem in ilfov, ca am abandonat bucurestiul si ne-am mutat pe langa.

eu tot stau sa rumeg problema, nici nu stiu cum e mai bine pana la urma. noi nu avem nici "diplome" si nici vorba de genialitate. e primul copil si va fi primul contact cu scoala, eu vad doar programa scrisa si stiu ce poate copilul si imi zic ca ii sunt cunoscute cam toate. dar cine stie...
am vazut copii care la 2 ani erau - fata de al meu - mult avansati. pana la varsta asta s-au uniformizat cumva, nu a fost un trend liniar, au fost doar achizitii mai rapide in cazul lor si cam atat.

la noi mai e o problema, el la 31 august nu doar ca nu ar avea 7 ani, dar nici macar 6!! (e nascut pe 2 septembrie) adica eu trebuie sa-l evaluez si pentru pregatitoare. ma gandesc ca inspectoratul ar trata situatia noastra ca fiind una chiar exceptionala, iar eu- oricat de subiectiva as fi- cred ca nu este.

o sa revin totusi luni la inspectorat sa primesc lamuriri suplimentare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Pe site-urile scolilor au aparut deja criteriile specifice de departajare, de ex. la Vlahuta apar pe site.

Mergi la inceput