Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Merci!
Ce interesant, apare apropierea de locuinta, la criteriul 2 (or fi citit forumul?). Mi se pare super, ma incadrez :) Si daca fi'mea se duce pe aproape si la balet, se pune? Face parte din activitate artistica? Am avea 2 criterii... Si mai e si apropierea de gradinita si after-school :))))
Dar tot scoala de circumscriptie o prefer.
Dar Vlahuta are doar 2 clase pregatitoare? O fi avand numai 2 clase pe an? Ca nu scrie nimic de infiintare de clase 1...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:


Locurile disponibile pentru clasa I se gasesc pe paginile internet ale ISMB de sector si la noi in sectorul 6 aproape toate sunt in completare la clasele existente deja in scoli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

merci!
pentru alte sectoare sunt direct pe http://ismb.edu.ro/
multe scoli nu au nici un loc... in speta nu are scoala din zona unde ne mutam la anul. nici scoala unde o inscriu acum pe Manu
Nu au afisat inca numarul de clase pregatitoare pentru fiecare scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Scie in documentul cu circumscriptia cate clase pregatitoare face fiecare scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

merci mult nu vazusem
Informatia cu clasele din 2012-2013 e gresita, cel putin pentru scoala 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Copilul meu implineste 5 ani pe 22 mai 2013.Conform metodologiei,nu i pot face evaluarea decat cu avizul Inspectoratului.Am sunat acum inspectorul pt invatamantul primar[cu care am fost acum ceva tp colega de cancelarie],i am expus situatia si mi a recomandat sa nu inscriu copilul acum,ca e prea mic,sa l las sa ''se bucure de copilarie'' etc.Vazandu l asa de hotarat,n am mai insistat....
Insa-am si alte motive pt a inscrie copilul la grupa 0[cu exceptia celor stiute-copilul cunoaste deja literele mari si mici de tipar,le leaga in cuvinte,stie sa faca socoteli pana la 10,pe degete,ce i drept].Celelate motive sunt-nu am nicio gradinita cu program scurt in apropiere,iar la program lung nu am bani sa l dau.Cand duc copilul cel mare la scoala,pe cel mic il las singur in casa [cand e plecat sotul cu masina la serviciu,dureaza si jumatate de ora pana ma intorc]...Dimineata,desi se trezeste,nu l pot convinge sa mearga cu mine,prefera sa stea la calculator pana vin.Si pt ca dimineata ma grabesc mereu[copilul cel mare e f lent dimineata],nu am timp sa ma rog de cel mic sa mearga cu mine,mai ales ca nu suporta sa mearga pe jos.Daca ar fi mers la grupa 0,l as fi dus in acelasi loc cu frate sau,l as fi luat la aceeasi ora......
Aveti idee daca pot face evaluarea fara avizul inspectorului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

S-au afisat centrele de evaluare pt Ilfov, daca mai e cineva ca mine, de la tara :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela02 spune:

Eu cred ca e dreptul tau si al copilului tau sa fie evaluat. Mi se pare o birocratie fara rost toata treaba asta cu avizul Inspectoratului. Si noi am sunat miercuri(fetita mea este nascuta pe 2 aprilie 2008) si ne-a spus ca are nevoie de avizul Inspectoratului. Am fost la inspectorat in aceeasi zi si toata lumea dadea din umeri, iar in final ne-au trimis inapoi la CMBRAE.Am trimis un mail la CMBRAE in care am explicat toata situatia si ne-au facut programare pe 8. Eu cred ca este interpretata gresit metodologia. Oricum, o sa sun luni la telefonul verde sa ma asigur ca nu e nevoie de aviz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Am fost la inspectorat si am depus o cerere! Astept cu interes raspunsul acum
La nevoie, ma voi duce si in audienta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

pt evaluare trebuie mers la oricare din centre? pe pagina ilfov e o formulare cam ciudata, de genul "centrul x evalueaza pt scolile a, b si c". pai si daca ma razgandesc si vreau sa inscriu copilul altundeva?
scolile private oricum nu sunt luate in calcul.

Mergi la inceput