Clubul "babelor" FIV-oase 77

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Am fost ieri la dr si am primit schema de tratament pt Fiv-ul din mai. A decis ca vom face protocol lung cu agonist. Mi-a dat sa repet analizele de Z3 si cateva in plus, dar nimic iesit din comun.Repet iar AMH-ul sa vedem unde suntem dupa atatea stimulari.
Eu tot il bateam la cap cu ADN fragmentation si sa fac o histeroscopie, dar el nu si nu, ca nu este nevoie....pfff!
Mi-a zis ca si un colesterol crescut poate scade calitatea ovocitelor, dar si un HDL mic ca al meu are acelasi efect. Dar ce naiba sa fac cu HDL ca nu imi creste si pace, au tot incercat ei, dar nu au reusit.

ok, pup si va doresc O zi cu soare daca mai stie cineva cum arata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Buna fetele! ce mai faceti? nu am apucat sa citesc din urma, dar o sa imi fac timp sa vad ce ati mai facut!
Intre timp eu am fost tare racita, am zacut la pat, nu am putut nici la televizor sa ma uit, am dormit foarte mult.... am fost si la eco iar chistul meu mai crescuse putin asa ca mi-a dat sa iau AC iar colac peste pupaza mai am de vreo 2 saptamani si ceva un nod in gat, nu stiu ce se intampla, dar astazi am fost sa imi fac analizele TSH, FT3, FT4, ATPO iar marti merg si la endocrinolog..... nu stiu cum fac dar cred ca am cam intrat intr-o stare tare urata. Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gaby mult succes cu tratamentul!sa obtii oute de calitate!

miky sper sa iti iasa analizele bune si sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

saluti
eu mai rarut, nu imi vad capul. colegul dupa ce a alergat sa gaseasca ap, acum incepe amenajarea, asa ca pe la servici doar tranziteaza, iar cand e, e mai mult fizic
gaby sa fie cu noroc de data asta. uite aici avem si noi un avantaj, ca ne putem analiza pe banii nostri cat vrem de au ajuns dr staini sa zica ca suntem suprainvestigate
miki eu sper sa iti revina starea cea buna o data cu revenirea primaverii. vezi insa cu tiroida aia, nu imi place nodul ala in gat. sa faci si eco.
elly ma bucur ca ai capatat o stare si mai buna, ca to oricum in ultima vreme erai mai mult ZEN
sandy, gaby stati ca picai si eu acum de sus, ce leg are colesterolul cu ovocitele ?!?
ioana speciali pt micuta printesa Ana
si pt toate babutele mele dragi prezente si absente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna fetelor si sa aveti o zi frumoasa si insorita

Am fost aseara la Brenciu la concert si i-a placut mult, de fapt a fost nu doar concert si spectacol in toata legea...

Sami si eu astept capsunile si zmeura ca si mie imi plac tare si de mancat si in fresh. ce mai astept ca imi place tare este pepenele rosu. Si eu fac fresh-ul tot la bleneder si tot cu apa, tocmai pt ca ramane si pulpa acolo si practic nu arunc nimic din fruct.

aadina mersi tare mult Voi cum mai sunteti ca nu ne mai spui vesti...

Elly bafta la pastilat si sa fie cu foliculi fffbuni si embrionasi pe masura Vad ca ai vit D in meniu am inteles ca e la moda acum ca ar creste fertilitatea

Gabby sa fie mai-ul tau norocos; deci te gravidesti o data cu Elly; pt a creste HDL mananca mult peste si fructe de mare si ia Omega 3. Ce te mai poate ajuta este sportul (dar nu f intens ca daca e f intens iti scade calitatea ovocitelor)
Eu anul trecut il aveam 60, dar mancam multe fructe de mare si peste; Dupa ultimul FIV am mancat peste mai rar si se vede.
Auzi tu nu poti sa vii in tara sa iti faci histeroscopie si ADN fragmentation pt soata? Mi se pare ciudat sa nu ai implantare sa fi avut mai multe stimulari si ei sa nu te investigheze mai in detaliu...ce usor le e..ne hormoneaza pana in panzele albe si le e lene sa ne investigheze pt de toate de la inceput...
Nu te lasa doar pe mana lor...ajuta-te tu acolo unde vezi ca ei sunt cu ochelari de cal...
Mie toti mi-au dat in cap cu ovocitele pana am facut si cu donate cu acelsi rezultat...asa macar si-au dat seama ca ar pute fi vorba de altceva
Eu dupa fiecare hormonare din asta am facut detoxifiere cateva zile cu suc natural de fructe sau legume, apa si ceai si atat; fara sa manc altceva ca atunci cica detoxifierea are loc cu adevarat,

Intre FIV-uri am luat intodeauna pauza de orice medicatie si i-am dat timp organismului sa elimine tot...

Am fost dimi si mi-am facut din nou estradiol, progesteron si LH. Sa vedem ce iese

Velvet, Micky







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Qiao ar putea avea cred eu pe 2 laturi : una ca ar putea insemna o pbl si la tiroida (hipotiroidism) si asta afecteaza direct calitatea ovocitelor;
dar un colesterol mare poate insemna si o cantitate mai mare de celule adipoase(grase) care produc multi estrogeni periferici care nu sunt cei buni nici pt ovocite nici pt endometru.
Estrogenul bun e cel produs de ovare, dar daca cel periferic e crescut ovarele nu mai produc estrogenul bun in cantitate suficienta...asa am citi eu de cand ma tot FIV-uiesc; si cred ca de asta se recomanda Omega 3, care scade LDL si creste HDL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

m-ati facut sa ma uit si eu peste ultimele analize, ca tocmai ce ne-a dat medicul de fam sa facem puricarea de primavara. nu am ajusn cu rez la dr, cu toate ca au trecut aproape 2 sapt . am asa, colesterol total 176 (nivel optim <200), HDL 59 (risc moderat 40-59). Ce m-a socat insa a fost siderimia f mare 189 (limite 37-170) si pe cuvantul meu ca nu am rontait la nici o bara.

LE ... pai eu am TSH sub nivelul marii (ba 0.12 ba 0.21), dar restul T-urilor sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Qiao e super colesterolul tau si esti protejata si pt inimioara de HDL fb.
Sideremei poate fi asa mare cred si de la faptul ca tu consumi multe mule alimente care contin fier asa am dedus eu din tot ce ne povesteti tu, dar mai poate fi data si de o forma de anemie, care se produce prin distrugerea prea devreme a globulelor rosii; daca nu ai anemie insa probabil e alimentatia chiar daca nu ai rontait nici o bara

A si fetelor uitasem sa va spun cand v-am insirat "meniul meu" ca eu am scos total zaharul din alimentatie; de altfel nici nu mai cumpar, iar alimente care contin zahar iar nu cumpar; in toamna si la muraturile cu otet am pus miere in loc de zahar; asa ca singurul zahar il iau din fructe si din miericica; Prajituri fac rar cu ocazii speciale si de sarbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

muaaahhh

sandy dimineata am descoperit punga cu ceaiuri. trona napraznicul - am plimbat punga aia in doua locatii si ma tot intreaba sotul daca am de gand s-o mai plimb mult dap, asa a fost facut fet-ul, iar rezultatul a fost 0,300 (parca...adriano, eram la final de 2008 sau inceput de 2009, deci a trecut destul de mult, dar nu-i bai, ca-s tanara )
many salutari speciale micutului urecheat
samiruto am raspuns. Sar'na pentru verificarea datelor si fataaa, chiar ai gusturi bune, dar iar o sa incerce adriana sa ma traga de limba (adriano, nu zic nicaaaa )
aadina sunt cu pumnii stransi.
elly ai avut un feeling cu pasarile???Am primit aseara doi pui de carne de la un prieten care si-a deschis ferma. Ni i-a adus omul jumuliti, dar, era ceva ciudat: cand ne uitam mai bine, lipsea o gaura mare la fund. Ne mai uitam, ne intrebam ce-o fi? Pai ce sa fie? Aveau matalaiele in ei. Al meu, hotarat, ridica manecile si trece la treaba: il loveste un miros oribil si incepe sa curga o zeama verde. El, speriat: am spart fierea! S-a stricat pasaroiul. Eu, calma (sau mai cretinoida, habar n-am): Dar unde-i fierea la pasari? Sta si el putin pe ganduri...mmmddaaa, n-o fi fierea. Operatiunea continua si reuseste sa macelareasca sarmanul pasaroi. Se dadea el cocos ca-i scoate pipota. Cand a vazut ca pipota era un ghemotoc infasurat in chestii albe alunecoase, a zis ca nici macar nu-i place organul asta. La al doilea m-am bagat eu, i-am spart gusa din care curgeau boabe, motanul rupea usa bucatariei, noi eram asfixiati, dar am reusit: am dovedit zburatoarele. Si iaca-asa am zis ca de acuma ii ducem direct la mama soacra. E greu sa mananci sanatos
qiao poti sa rontai calculatorul colegului, ca oricum nu-l foloseste prea mult

velvet, daniela, miky, elly, gaby ce mi-ar placea sa fiti gravidute cam in aceeasi perioada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

sandy ma gandisem si eu ca poate e de la alimentatie. nu imi aduc aminte daca tocmai in perioada cand am facut analiza gatisem eu spanacul si borsul de stevie. sotului insa i-a iesit bine acum, lui anul trecut ii iesise sub limita
hmmm ... ma bate un gandisor sa ma opresc maine dim sa o repet. ii dadusem mail dr de familie legat de Fe si vad ca nu mi-a raspuns, iar cu atatea pe cap am si uitat. noroc cu voi ca m-am uitat peste analize.

Mergi la inceput