Clubul "babelor" FIV-oase 77

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Samiiiiii...io nu caut naturiste acuma ca nu am ce face cu ele...dar cautand FET cu embrioni de zi 3 in zi 6 dau peste tot felul de chestii si cum m-a facut mama curioasa citesc....in speranta ca voi gasi si raspunsul la pbl mea care nu stiu care e

Stiind ca sunt aici fete care au pbl ba cu ovocitele, ba cu endometrul si care urmeaza sa faca stimulare etc am zis sa le arat si eu ce zic altii. Si daca tot scria omul ala de Q10 o sa citesc in detaliu si despre asta

Eu nu iau acum decat un complex de B+acid folic+Omega 3 si atat, sotul la fel ca si el e mutant cu MTHFR si PAI; pe el il tin in priza pt surogata
Si din zi 1 de CM voi lua Elevit+acid folic+magne B6. restul dupa ovulatie.
In rest mananc multe seminte si cruditati si in fiecare zi la cafea pun o lingurita de miere, iar dimineata pe stomacul gol beau un fresh de fructe(anans+mar+kiwi sau mango+mar+kiwi). Mai beau ceaiuri de-asta antiinflamatoare de cozi de cirese, merisoare etc si cam atat. Dar astea le fac asa on daily basis cu sau fara FIV

Asa ca la FET-ul asta ma bazez mult pe DD si pe mama natura
M-am bucurat ca si doctorii au inteles asta
Merg acum pe ZEN-ul lui Qiaoeu care nu-s cu astea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

nu m-am mai dus la cumparaturi.
doar la sala si acasa...ca la cum ninge parca nu m-as incumeta sa ies din oras maine.
mai bine mai las 2 zile sa treaca si ma duc Sambata.

sandy...eu nu mai iau nimic inainte de FIV.
am luat atat de multe in "curele de pregatire" si de atat de multe ori ca nu mai pot sa suport sa inghit pastile.

si noi bem dimi pe stomacul gol cate un mar,o porto si un morcov carot blenduite cu un pahar cu apa.
de vreo 5 luni bem in fiecare dimi combinatia asta si ne este foarte bine cu ea.
ma incanta ca nu bem doar sucul de fructe/legume ci consumam si pulpa si coaja.

eu consum multe fructe si in perioada asta sufar destul de mult ca nu sunt fructele care imi plac cel mai mult.
abia astept zmeura,capsunele,murele,fragii,ciresele-primavara nectarinele,piersicile,caisele,pepenii-toata vara
prunele,perele verzi si tari,ionatanul verde cu rosu-toamna

acum parca m-am saturat deja de kiwi,ananas,mango....

ma duc sa fac o salata mare si cu de toate langa fripturica pe care o avem la cina.

va pup dragelor si va doresc o seara minunata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Sandy, hai sa-ti zic si de fet-ul meu. La eco din ziua 9, endometrul era 9.5, mi-a introdus utrogestanul pe langa femoston, si m-a chemat pt transfer in Z 12. Nu am avut nici pregnyl, nici ovitrelle.

Mititica, daca mai tin bine minte, coenzima pe care am luat-o eu era de 100 (am luat de la Dacia plant, de cele mai multe ori).

O seara buna fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

fete buna seara

adriana sa fie sanatoase briosele tale dragi!

eu iau de apr un an-femibion 1/zi,aspenter 3/saptamana,acifol 1/zi.de 2 luni Q 10 si omega 3.de al meu nu mai spun ...

o seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

buna seara babute frumoase si vesele

eu am luat la recomandarea medicului 300 mg de coq 10 pe zi

Sami te invit la mine la niste fructe,aici sunt de toate
dar zau ca nu au nici un gust asa ca mai bine asteapta vara romaneasca
va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

velvet...sa ma ierti da nu iei de cam mult timp Femibion???zic si eu....

daniela...pai si in Ro sunt de toate dar nu au gust asa ca nu ma incanta.
dar invitatia as onora-o

ma bag putin la tele dragelor...abia m-am uns si-mi cam aluneca degetele pe tastatura....asadar ma retrag in glorie.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica spune:

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

sami si eu m-am gandit ca poate nu e bine sa iau incontinuu,dar am zis ca pt combinatia de mutatii de o am sa nu opresc.nu am fost la o consultatie propriu-zisa la hematolog.doar pe mail am intrebat-o pe dr uscatescu.nu m-a lamurit cu nimic.asa ca am luat ce mi-a zis dr albu.plus aspenter,pe care el nu il recomanda.zici sa intrerup femibionul?eu am MTHFR A homozigot si Leiden heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare... dupa o zi obositoare .. ma bucur de razele de soare ...

Sunt ff bucuroasa ca am sfintit casa ... ne-a marcat peretii cu ulei si usile ... a stropit cu aghiasma peste tot ...
Am o stare de bucurie si multumire interioara ....

Am muncit ieri si aseara la 21.00 am picat franta ...
Am si gatit ...
Am facut si eu supa-crema de linte si mancarica de linte ...
.. le-m fiert la noua oala minune delimano ... care m-a speriat ingrozitor cand a inceput sa "fluiere" ...
La TV in reclama nu spune ca face asa galagie ....

Eu am cam teama de oalele sub presiune ... le las pe foc si ies din bucatarie ... nu mai intru deloc pe acolo .. .decat dupa ce o opresc ... mi-e teama sa nu explodeze ...


Sandy .. multumesc pt sfaturi si ajutor

Anul trecut am tot luat toate vitamine ... ma gandeam sa nu mai iau nk acum ... insa rau nu-mi fac .. asa ca voi lua (chiar mi le-am comandat...):

- omega 3 lysi
- vit e
- vit c
- conezima Q10
- l' arginine
- aspenter
- vit d picaturi

... acum iau doar medicam :
- metfogamma - 1000 mg/zi .. ideal ar fi 1500 ... dar nu pot, mi se face rau
- euthyrox- 25 mg/zi

In ce ceea ce priveste :
- fumatul ... nu fumez
- cefeaua .. nu consum
- acupunctura ... am facut inainte de fieare fiv ... acum parca nu as mai face ... nu mai am rabdare .. am imbatranit


Adriana- bombonele

Aristica ... se va incalzi si vei avea multa treaba ... anul acesta o sa fie incarcat pt tine... dar si cand te vei muta in casuta cu toate animalutele si pasarile ...
Succes

Velvet ... analizele de tiroida le-ai facut ...? sunt ok ...

Eu am luat 2 luni femibion in toamna .. inainte de fiv... si cand mi-am refacut analizele in februarie .. ma tot minunam de ce mi-a crescut Tsh-ul .... si acum ma gandesc ca de la femibion ....
Deci l-am eliminat ....
Nu prea avea de la ce sa-mi creasca .. mai ales ca luam si euthyrox ...

Fii atenta ce iei si cat iei...
Nu cred ca este cazul... poate ai Tsh-ul ff bun ... insa este bine sa si previi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elly neata am facut TSH ul,ultima data era 1,92,parca.si inca ceva pt tiroida,F4,...le-am facut anul trecut,nu mai stiu.sunt in dosar.o sa repet cred TSH ul.sa fiu sigura.

Mergi la inceput