Clubul "babelor" FIV-oase 77

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Sandy pe fuga am citit ca te interesezi de endometru si in ce zile sa faci transfer. Din ce stiu eu nu conteaza f mult ziua in care faci( ma refer pe un ciclul pregatit de transfer , cu tratamente etc) conteaza mult sa nu pierzi acel moment propice, adica tre vazut nivelul lh si cand e varful lui, structura si grosime endometrului , apoi calculat cand e momentul optim de transfer
Many

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Ady
Eu o sa fac pe ciclu natural nepregatit, ca nu vreau sa ma mai inhib si apoi hormonez cu estrogeni pt ca dupa Brno am facut 2 fibroame...

Eu insa am ciclu scurt de 22-24 zile si ovulatia in zi 12; daca fac transfer la 6 zile de la ovulatie este fff aproape de declansarea ciclului urmator; fiind embi de zi 3 mai au 2 zile in care sa evolueze si abia apoi implantarea...si uite asa as ajunge cu 1 zi 2 inainte de ciclu..de asta nu cred ca ar putea functiona la mine varianta cu 6 zile dpo.
Peakul meu de LH in mod sigur e mai devreme de atat.
da' uite daca tot ai zis (sa-ti dea DD sanatate si tie si la buburuzele tale) maine ma duc sa-mi fac un LH ca si asa voi fi la 5 zile dpo, sa vedem ce mai e din LH-ul meu ca sapt trecuta vineri arata bine inainte de ovulatie.
Daca e mai jos decat atunci e clar ca peak-ul a fost deja in zilele anterioare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

[quote]citat din mesajul lui elly_me


Sandy.... lucrez la tsh..... la endometru nu stiu ce sa fac

Elly uite ce am mai gasit la acelasi doctoras Hannam ref la endometru:

What you can do:

When endometrial thickness is concerning low (the lining is never more than 6mm thick), you should talk to your fertility doctor, for management is highly individualized. Many authorities recommend a BMI of >18.5; a healthy lifestyle that involves no smoking and limited caffeine; and ask that you consider red meat to be part of your diet. Supplemental estrogen is regularly used and acupuncture may also be suggested.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sandy2707

Many pupic MARE

Embi tau era de zi 3 sau 2 sau blasto?
Am inteels oricum ca ce-i peste 7-8 e Ok, ideal este intre 10-12; eu il am lunar in jur de 10-11 si ce folos nu .

Eu o astept cu drag
si il astept cu drag


Embrionii mei au fost toti (si la FIV-uri si FET-uri ) de 3 zile. La FET-ul cand am ramas gravi cu Vlad aveam criogenati 3 de 2 celule de 3 zile. La dezghetare unul s-a oprit din evolutie iar 2 au ajuns pana la ET la 5 celule.
La FIV-uri toate transferurile s-au facut cu embrioni de 3 zile si 4 celule.
Astept cu nerabdare sa ne comunici cand faci ET

Adriana, imi pare rau sa tot citesc ca inca va mai chinuiti, la noi spre 2 luni si jumatate sau dus colicii. Nu stiu sa zic daca remediile homeopate si-au facut treaba sau era timpul sa se duca.
Va pupicesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Many trebuie sa recunosc ca nu mai este asa de rau ca inainte, avem si zile si nopti f bune cand totul e o bucurie; dar din cind in cand mi se aduce aminte ca nu am scapat definitiv si mai primesc cite o zi urata. Dar asta e, ma inarmez cu rabdare si ma rog sa treaca repede si sa nu mai sufere mititica. Cred ca asta e cea mai mare incercare a maternitatii pina in acest moment, sa iti planga si sa se chinuie copilul si sa nu prea ai ce sa ii faci........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica spune:

Dragutelor, va deranjez si eu cu o intrebare - a pomenit Sandy de Conezima Q10. Voi ce concentratie luati si cum (zilnic, de n ori pe zi)? Se fac ceva pauze (din ziua x in ziua y, dupa 3 luni, etc)?
Eu la FIV-ul anterior am avut 18 ovocite, din care 10 embrioni grad maxim B in ziua 3, deci slabi. Mi-au transferat 2, iar restul nu au ajuns la stadiul de blasto.
In pregatirea urmatoarei incercari am fost la naturist (am primit ceaiuri si amestec miere+polen+laptisor de matca+propolis) si la homeopat. As fi mers si la acupunctura, dar nu se recomanda la endometrioza.
Si ma gandesc si la coenzima asta, sa nu zic ca n-am bifat-o si pe ea.

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Many[pup] si mersi; deci la tine si cel norocos a fost e zi 3 si uite asa te facusi un un printisor Doamen ajuta sa fie sanatos

Mititica eu abia am citit asta si urmeaza sa ma documentez mai profund...as ca nu stiu doza si bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va pup fetelor.

sandy,in etapa in care esti tu acum ma aflam eu prin 2010-2011.
Daca n-am inghitit la naturiste in perioada aia de nu-mi mai trebuie sa inghit de atunci.
am facut eu cure d-alea "de pregatire a organismului" pentru FIV de cate 3 luni....vreo 2 am facut....si bagam cu pumnu naturistele.
si mai chinuiam si consortul pe langa mine...tot cu pumnu ii indesam pe gat naturiste.....

ioana...probabil memoria ma lasa ca nu-mi mai aduc aminte si pace de momentul despre care vorbesti.

elly,spor la curatenie...si eu incep pe 15 Aprilie.

aristico....nu raspunzi la mail-uri bre???

adriana,lasa...nu-i bai...nimeresc eu si pitica intr-o zi mai buna.

va pup...
fuga la pilates si apoi la cumparaturi ca maine am zi de mers la tara.

si ma doare burta de mor....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sandy...ce am zis nu inseamna ca nu trebuie sa te pastilezi.
poate la tine functioneaza




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mititica,nu mai stiu exact cata coenzima luam...dar luam multa...ca dadeam cam 150 de lei numai pe coenzima pe luna...asta tin minte sigur.





Mergi la inceput