Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Branza: fierb 250 ml lapte. Cand da in clocot dau focul mic si adaug 2 pastile de calciu lactic pisate. Amestec de cateva ori, inchid focul si mai amestec putin. Las sa se raceasca un pic si strecor (am folosit strecuratoarea de la ceai).
Maine o sa pun si 2-3 picaturi de lamaie. Si o sa fac doar 100 ml lapte cu o pastila, ca azi jumatate am mancat eu. Era cam multa si i-am amestecat doar jumatate cu 1/2 banana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Buna fetelor!

Din pacate nu am mai reusit sa intru sa scriu (nici de citit nu am mai apucat :(...). L-am avut pe Matei bolnavior - a facut puroi in gat cu febra peste 39 si niste stari foarte nasoale de greata, dureri de burtica, ce mai ...urat tare . Acum e pe antibiotic si vad ca incepe sa isi revina...Mi-a fost teama sa nu ia si Iustin si i-am tinut cat am putut separati, dar tot a mai scapat la el , iar asta mic e topit dupa frati-su, e cu gura pana la urechi cand il vede, se suceste si rasuceste dupa el cand il vede prin preajma. Asta e acum, sper sa scapam doar cu atat. Oricum, sunt tare necajita pt ca din toamna de cand a mers la scoala, s-a imbolnavit foarte des , chiar mai rau decat cand era la gradi..
Trimit si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Intre timp (adica pe 30 ) am facut si noi 6 luni . L-am cantarit si avea 9.020 gr (a luat 500 gr in 2 saptamani, ceea ce e foarte bine in conditiile in care papa doar lm, fructe si piureuri de legume fara adaosuri de cereale sau lp).

Cu mancatul legumelor nu se prea omoara el, are zile si zile, dar nu imi fac griji, e timp destul si pentru asta. Chiar citeam pe blogul Cristelei ca bebeii alaptati exclusiv accepta mai greu diversificarea, de regula pe la 8-9 luni...Eu tot faceam comparatie cu primul si nu imi iesea , dar mi-am dat seama ca pe Matei nu l-am alaptat decat pana la 4 luni si completare primea de la 3 sapt..deci sunt doua cazuri diferite

Ma apuc de citit din urma si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Legat de creme - eu folosesc la Iustin una de la Roche Posay: Lipikar Balsam AP si sunt foarte multumita. Este pt piele foarte uscata si cu tendinta atopica. Lui i-au aparut pe fata cateva zone cu piele mai aspra si uscata imediat dupa vaccinul de la 2 luni (coincidenta? eu nu cred!). Acum e mai bine, dar o mai folosesc cand am impresia ca se inaspreste.

Elfica, am vz ca intrebai de scapatul de pampersi...si noi am avut probl asta cand l-am dat pe Matei la gradi (la 3 ani), ii mai puneam doar noaptea. Incet incet i-am scos si i-am pus scutec pe pat; a facut de cateva ori pe el, dar in general il simteam cand era sa faca pt ca incepea si se foia in pat si il sculam si mergeam la baie si facea .Si la gradi, intr-adevar nu au acceptat sa ii puna pampers la somnul de pranz si atunci i-am dus scutec din ala de pus pe pat ca sa nu mai ude asternutul (il uda aproape in fiecare zi ). Dar o sa vezi ca o sa se obisnuiasca destul de repede, mai ales ca la gradi nu doarme mai mult de 1-2 ore.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli te-ntrebasem cum o faci pentru ca stiu mamici care o fac doar cu iaurt sau cu lamaie ca sa nu dea copilului prea mult calciu...
anca sanatate multa lui matei! si felicitari pentru 6 lunite si 9kg!

david acuma a mancat, i-am dat 70ml supa si 160g piure de legume cu carnita de pui...referitor la cursul de diversificare e cam mult pentru 6 luni, dar noi am inceput diversificarea mai devreme...nu stiu daca s-a saturat, el parea ca mai vrea...totusi a vomat putina supa, nu stiu de ce, o fi fost prea mult sau supa prea grasa (am pus nitica untura de pui la fiert) sau doar a regurgitat sau din cauza ca-si tot baga mainile pe gat...nu stiu daca mai trebuie lapte in completare la cantitatile astea...
habar n-am, nu stiu nimic, am in cap doar o mare varza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am revenit....
Dupa o pauza de febra, Sophia a facut iar sa faca febra 38.5-38.9 asa ca am ajuns la antibiotic.Amandoua. Si amandoua am zacut 3 zile pana azi, a doua zi de antibiotic cand suntem amandoua mai bine.
Nu stiu ce viroza e asta dar efectiv m-a terminat.Pe mine, care nu am patit nici o chestie de asta nici cand aveam imunitatea scazuta de la sarcina si chimioterapie. Efectiv vreo 2 zile nu am putut sa ma ridic din pat, sa spal un biberon..am slabit 5 kg (ar fi bine, daca nu ar fi din cauza asta).Dureri de cap, moleseala, mucozitati, tuse productiva, cai respiratorii iritate...oribil
Acum ne punem pe picioare amandoua.Ca nu se mai poate!

Mi-a placut blogul ala pediatricblog.L-am descoperit in noaptea aia cand a facut Sophia 39.9 si nu mai stiam daca e indicat sa ii pun soseste cu otet sau nu. Tipa respectiva zice ca nu..Nu i-am pus.Si am mai citit vreo doua articole (si ala cu miturile) si mi-au placut.De bun simt.
Acum legat de febra...si eu ma panicam la David. Noroc ca al meu e mai cu mintile acasa si cand eu stateam si ma uitam ingrozita la termometru, el aducea antitermicul.Dar acum la Sophia stiam ca trebuie sa scadem febra si aia am facut.Nu stiu, sunt convinsa ca la nevoie reactionam cum trebuie, fara sa ne panicam sau sa ne pierdem mintile.Sa nu fie nevoie sa aflam vreodata!

Am mai citit una alta dar iar sunt cu mintile plecate.V-ati obisnuit deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Stella, 5 pic. de vigantol este o cantitae mare...se da asa mult doar in situatia in care copilul are o forma de rahitism sau daca are o fontanela mare( mare insemnand cum o are Mihnea adik: 3/2,5cm) iar fontanela considerata normala este de 2/2cm....daca nu prezinta ceva din astea este mult 5 pic. Mihnea sa nascut cu fontanela mare si "bomba" noastra de peiatra nu a foste de acord cu vigantolul si i-a inceput schema cu, 5 zile calciu-D3 injectabil-si iar 5 zile calciu...insa sa dovedit c nu este ok si acum o sa incep cu vigantol 3pic/zi....(am reusit sa schimbam pediatra...mi sa luat o piatra de pe suflet) de saptamana viitoare incem investigatiile sa vedem ce este cu fontanela asa mare si sa vedem cum mai este cu anemia.
Aaaa....si legat de fier...si sora mea si cumnata mea si toate prietenele mele au dat la bb fier, cate 5 pic pe zi....cica toti bebelusii fac anemia sugarului....mie "bomba" nu-mi daduse fier pt Mihnea si a avut saracutul anemie fff mare....
"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Va citesc dar nu apuc sa va scriu.Si eu si puiucul meu mic am luat o viroza insotita si de manifestari digestive a necesitat internare o saptamana ,a fost un chin sa-l vezi asa mic intepat .
Am o problema mare cu el de la 4 luni a inceput sa refuze biberonul si nu stiu ce sa-i mai fac ,ii dau cu seringa completare pt ca suge doar dintr-un san si nu este de ajuns .Am inceput si diversificarea mananca branzica cu mar copt ,supa cu carnita dar foarte greu reusesc sa-i dau sa manance am senzatia ca-i dau cu forta .Pana la 5 luni a luat bine in greutate dar de la 5 la 6 luni n-a mai luat nimic in greutate.
Olivia ce lapte topfer ii dai daca si alaptezi cel pre ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Continuam seria noptilor dormite bine, cel putin in intervalul 12-4... azi nopate a dormit chiar de la 12 la 5 neintrrupt, si am dormit si eu, record maxim pana acum de somn pt mine, el a mai dormit si 5 ore jumate cel mai mult.

Ingrozitor ce-am citit la piersicute, chiar m-a cutremurat. Doamne fereste de asa necazuri!

Raluca si Oana, insanatosire grabnica voua si puiutilor vostri! Nici nu-mi imaginez cum v-ati putut mobiliza sa aveti grija de cand si voi va simteati cum va simteati. Multa sanatate!

Lalu, si mie mi se parera mult vigantol, mai ales ca e datr asa fara analize, tocmai de aceea am redus la 2 pic, noi n-avem pb cu fontanela, pediatra se uita mereu si zice ca e bine. Ea ne-a dat vitaminele asa preventiv, pt ca suntem in crestere, dar mi se pare totusi mult. Fier i-a dat 5 pic o perioada, cica se da pana la un an.

Interesant articolul despre mituri al pediatrei, mai arunc un ochi si peste alte articolul. M-a bucurat mai ales cand am citit de baita dupa vaccin, hihi In rest, comit greseala cu uleiul de baie dupa baita Coincidenta e ca am inceput sa folosesc ulei de cocos ca intra f repede in piele si am citit ca e bun si pt bebe. Eu il luasem pt mine.

Olivia, Matei cand a dormit 5 ore intregi azi noapte nici nu le-am simtit, am dormit tun, daca nu se foieste sau scanceste, nici ca ma scol doar pt verificari. Nu neaparat pt ca n-as vrea, dar dorm neintoarsa.

Corinuka, ce mult papa David! Eu ma bucur ca azi Matei a papat 100 ml piure si 80 ml supa (asta i-o dau si pt hidratare, adica apa in care au fiert legumele). Ideea e ca nu-i prea dadeam supa, doar piureul. Ii mai dadeam ceai, dar nu zilnic. Ceaiul din bibe. Azi i-am dat supa in capacul de la bibe... si a baut gal gal, gal gal, cu o pooofta... el de regula bea 10-20 de ml de ceai si restul aruncam, acum 80 ml i-a dat gata si radea si tragea capacul cu ambele maini... Deci ii voi da zilnic dupa piureu. Asa scap si de ceai care n-avea nicio valoare nutritiva.

As vrea sa stiu puiutii vostri cat papa la pranz... E putin daca Matei nu papa mai mult de o suta de ml niciodata? Noi mai avem si masa de dimi, un fruct, mai roade 1/4-1/2 banana, mar, am cumparat acuma si para.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor, multa sanatate boboceilor sau boboacelor
Raluca- ai incercat sa-i schimbi biberonul? adik sa incerci ceva de genul celor de la tomee tepee...cand era mai micut Mihnea a refuzat si el bibe dar lui nu-i placea tetina si am luat de la tomee tepee pt ca au tetinele mari cica imita forma sanului si le-a acceptat super bine...incearca sa schimbi, sa-i dai cu altfel de tetina
Corinuka- e super cum papa el la pranz si la cantitatile astea nu-i mai trebuie completare...dak ii mai dai si laptic dupa, este posibil k el sa-l pape pt ca ei papa lapticul instinctiv dar incearca sa nu-i dai pt k ii suprasoliciti stomacelul....ei oricum digera mai greu alimentele mai ales ca le dam si carnita...de exemplu la adult poate dura si cateva zile pana este digerata carnea complet...dar Davidutu papa super asa ca lapticul la pranz nu mai este necesar


Mergi la inceput