Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,

am venit de la controlul de 6 luni; mai completati tabelul cu dimensiuni? Andrei are 68 cm si 8400 gr. Mi-a dat sa ii dau 7 picaturi pe zi de fier (a facut ceva calcule in functie de greutatea lui). Mi-a marit doza de vigantol de la 3 la 4 luni ca i se pare ca toracele e cam evazat si sa nu dam in rahitism.

Stela - Andrei are 6 mese, la orele: 1 noaptea, 6, 10,14,18,21; 5 din ele lapte matern iar la ora 14 mananca 100 ml supa in care au fiert legumele si carnea, si 100 gr de piure de legume din care 30 gr carne sau galbenus de ou. Nu a refuzat nimic din ce am introdus pana acum (morcov, patrunjel radacina si frunze, telina, pastarnac, cartof dulce, mazare, fasole verde pastai). Urmeaza conopida si fasolea pastai galbena.


Tzitziri -multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

OLI, uite botoseii

am impletit dupa video asta http://www.youtube.com/watch?v=-iPfbcEe6WA
daca sunteti interesate, are si video cu 2 andrele- eu aveam andrele scurte. asa ca am preferat in 4.

Fara suparare, dar mie mi se pare exagerat cum se dau medicamente in Romania; aici intra si vitaminele... de ce aici nu se da decat cate o picatura de Vitamina D pe zi pana la 2 ani? asta e standard... In Romania, de la un doctor la altul e diferit: ba Vigantol, ba calciu, de la una la 10 picaturi! Sincer, eu as cerne informatia si mai ales nu as da la copilul meu ce i s-a prescris altuia! Daca ii dati lapte (matern sau praf) si dati copilului un meniu echilibrat, nu are nevoie nici de fier, nici de vitamine. Laptele matern are in continuare fier, mai putin dar suficient; fierul din laptele matern se absoarbe in proportie de 50-60%, pe cand cel din alimente sau vitamine in prop. de maxim 10%.
Cazurile cu probleme sunt extrem de rare, nu se justifica tratarea asta preventiva a maselor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offf, Oana, a naibii viroza! Imi pare rau ca a intors-o pe micuta ca acum cateva zile era ok. Sper sa va reveniti repede ca ne e dor de voi

Raluca, nasol prin ce ati trecut si voi. I-am dat Pre pana la 3 luni, apoi pediatra a zis sa trecem pe 1, ca Pre-ul ar avea prea multe "nu mai stiu ce" (ceva de genul sa ajute prematurii si sa nu-i mai dau de la varsta asta, sa nu o umflam). Mai am o cutie si jumatate de 1. Sa vedem cand le termin daca mai e nevoie de lp, ca in ritmul in care a inceput sa nu-l mai bea imi ajung 2 luni (aduca eu il fac si il arunc mai mult)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lalu, in afara de vitamina D (pe care i-o dau din an in Paste) nu i-am dat Mayei nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Poate gresesc, dar sunt de parere ca fierul, calciul si vitaminele se dau doar dupa ce se constata lipsa lor, si cu moderatie. Nici excesul nu e ok. Si eu i-am tot dat lui David vitamine aiurea (niste animalute mici si bune la gust din America, si Cavit- pe care l-ar manca toata ziua) pana am citit ca excesul de vitamine determina pubertatea timpurie. Si gata, nu ii mai dau. Lui Iustin nu i-am mai dat D3 cam de mult ca am tot uitat, dar pediatrul ii verifica fontanela des si zice ca e perfecta ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai, mai, Stelutz! Ai uitat ca la cursuri ne-a zis sa nu ii imbavsim cu ulei dupa baita? Si daca vrem neaparat, sa le dam inainte, ii stergem cu un scutecel sa nu ne alunece din maini si le facem baita. Eu sincer nu am dat-o deloc. Singurele dati cand o dadeam cu ulei era pe picioruse cand ii faceam exercitiile de kineto, ca sa-mi alunece mainile.

Nu te panica cu mancatul! Stiu mamici ai caror bebei de 8-9 luni mananca doar careva lingurite. Nici Maya nu mananca mult, dar nici nu ma stresez. De fapt nici nu stiu exact cat mananca. Am pus de careva ori in biberon ca sa masor si sa-mi fac o idee.
Saptamana asta a mancat de exemplu dimineata 1/2 para amestecata ca un mar mic (cam cat pumnul ei). Si asta e mult. Fructele le mananca bine. La pranz mananca aprox o lingura mare cu varf de piure. Atat. Zeama nu i-am dat niciodata (eu le fac la abur). Ceai nu a baut niciodata. Si azi sa zic ca a baut 10 ml de apa dupa pranz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Gabi- nu spune nimeni ca efectul de turma este solutia...si nu trebuie sa dam nimic copiilor nostri doar pt ca asa fac altii...eu, fratii mei si prietenii din gasca noastra care avem copii relativ apropiati de varsta, am facut analize de sange din proprie initiativa si in urma lor am urmat un tratament si ce crezi...absolut toti au avut carente de fier...dar bineinteles ca toti ar trebui sa faca niste analize de sange pt a sti exact daca au nevoie de fier si alte vitamine si in ce masura...dar asta este alegerea parintilor, daca vor sa le faca analize sau pur si simplu accepta sa mearga pe mana doctorilor, fiecare decide pt copilul sau si face ce crede k este mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

stella nici eu nu-i prea dadeam supita ca n-o papa cu lingurita, i se prelingea afara si nu insistam...dar azi a baut chiar frumos...de papat el tot asa papa, doar ca azi am masurat..

lalu nici n-a mai vrut sa pape dupa...a mancat la 14,30 si a baut laptic abia la 17...

norma tu ziceai ca respecti cursul...deja ati depasit cantitatea, vrei s-o mai cresti? cat? nu mai pap lapte in completare dupa pranz?...m-ai pus pe ganduri putin, si mie mi-a zis de coaste in trapez...culmea e ca initial imi scazuse doza ca se-nchide fontanela prea repede..

si mie tot asa mi-a zis dr ca ia tot ce are nevoie din lapte, ca, fe, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Corink - nu am depasit cantitatea; sunt in ziua 19; ii masor 100 ml supa ca ii mai curge din gurita si macar 80 sa manance; cantitatea de supa nu o mai cresc; iar la piure in ziua asta trebuie sa fie 70 gr legume plus 30 carnita-deci 100; cantitatea de piure o voi mai creste sa ajung in ziua 24 la cat scrie in curs; ii mai dau sa suga dupa masa dar suge tot mai putin; azi a stat 5 minute la san si nu a mai vrut nici cum mai mult;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

citisem ca la sfarsitul lunii 6 ar trebui sa pape (ideal, fara sa tinem cont de diferentele dintre copii) 90ml supa+100g piure+30g carnita..
ai scris 100ml supa, de aia am intrebat..eu n-am tinut cont de pierderi

Mergi la inceput