Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Andreea in ghidul ala de pediatrucluj scrie ca la 7 luni trebuie sa aiba masa de pranz complet diversificata, adica pe langa legume sa aiba si carne/ou/ficat si ca ar trebui sa fie inlocuita dar depinde cat de repede le introduci si cat papa bb, nu e o regula. Eu i-am dat cate putin la inceput, am crescut cantitatea treptat si inca nu si-a inlocuit nici o masa, ma dau dupa cum vrea el, nu-l mai opresc daca mai vrea. Noi la 7 luni avem gama variata de legume si doar carnitza de pui si putin iaurt i-am dat pt digestie ca e cam aiurea cu constipatia asta.

Carmen eu sunt non-cantitati fixe, niciodata nu respect cantitati/retete. Dar cam asa am pus, vreo 50 ml apa. Am facut si eu painitza si sotul a vrut si niste turtitze la ceaun.

Aseara Mister avea obrajii rosii cam tare, i s-a agravat dermatita, ieri i-am dat fasole verde, altceva nou nu. Azi voiam sa-i dau ou dar mai astept. I-am dat iaurt simplu aseara pe la 5 si nu l-a vrut deloc, se stramba tare, desi era acelasi iaurt din care mai mancase. I-am pus un colt de banana si l-a halit tot, a tras si pe nas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor, astazi Mihnea are o stare generala ff proasta....spuneti-mi va rog cele care ati trecut cu pitici prin raceli daca asa se manifesta cu apatie, fara chef de joaca, fara pofta de mancare, i se inchid ochii si are o fata ca si cum i-ar fi somn non-stop....sa-mi fac griji sa merg cu el iarasi la spital?! aaa....am inceput sa-i dau antibioticul pt k m-am speriat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Lalu, te sfatuiesc sa mergi cu el la spital! Poate sa se deshidrateze f repede de la boala, febra, daca nu bea lichide. Da-i si cu lingurita sau cu seringa niste apa, lapte, ceai, daca sanul nu-l accepta.

Matei a racit, cu febra si mucozitati dupa vaccin, dar sa stii ca tot papa san ca lumea. Nu prea avea chef de joaca, ce-i drept, facea nani mai des, dar era destul de vivace cand statea treaz, daca ii ziceam ceva de gluma zambea...

Daca Mihnea nu papa, nu se hidrateaza, fugi cu el la doctor! Va tin pumnii sa va reveniti, multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, uite ca voiam sa-ti raspund, dar am tot uitat

Da, este f posibil ca Luca sa fie agitat de la nesomn. Stau si ma uit la Matei care are nopti groaznice si nopti mai putin groaznice. Cand are o noapte d-aia de pomina, toata ziua e marait si adoarme greu, parca cu cat doarme mai mult noaptea cu atat e mai calm si mai usor de adormit ziua. E 100% adevarat si verificat la noi. Si inca o chestie, incerc sa-l adorm de la primele semne de oboseala, ca altfel intra intr-o stare de agitatie si nu mai poate adormi.

Ma bucur ca a inceput sa adoarma si de jos, de vreo 4-5 zile. Doar seara imi da de furca, la somnul de dinaintea baitei pt ca ori adoarme greu, se oftica ca nu ma ridic, ori adoarme dar se trezeste cu un pans isteric si-atunci e musai sa ma ridic. Daca adoarme mai greu, cu scancete, ma ridic cu el, fac cativa pasi pana se calmeaza si apoi ma asez din nou si adoarme Ne-am chinuit noi nitel la inceput, de doua ori a fost nevoie de cam o ora sa-l adorm, dar acum a inceput sa adoarma fara impotriviri in cateva minute. Ma asez pe scaun, zic nanitza, si el inchide ochisorii, ii mijeste asa. e super mai ales nopatea ca nu mai tre sa ma ridic

Apropo, ieri n-am mai papat ciocolata (mananc zilnic si de multe ori si seara cand ma ia oboseala), iar Matei s-a trezit doar de 4 ori azi-noapte, deci sa nu fie si de la asta... Renunt la cioco, sa vedem ce va fi. Kytanutz, daca papi dulce cu cioco incearca sa renunti la ea, sa vezi ce se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata (flo2)

Ce mai faceti voi?

Lalutz, multa sanatate! Sper sa isi revina repede Mihnea. Poate reusesti sa mai ajungi la dna Cobac.

Stelutz, merci de info si de sfaturi Luca este total pe langa la capitolul ciocolata. Am avut zile in care am mancat si a dormit bine si zile in care nu am pus limba si a dormit prost. Aseara am mancat 2 briose cu fulgi de ciocolata si a dormit bine (treziri la 23.15, 23.45, 03.10 si 07.00 trezirea finala)

Andreiuta Ce bine ca ai plecat din oras si ca se poate odihni si Dl Andrei!

Oana, Mirabela, jos palaria, sunteti o sursa infinita de informare!

mami.ilinca, Elfica, Corinuka, ce mai faceti, sunteti bine? moro, marikaki,cum mai e pe la voi?

Carmen, saru'mana Sa transmiti si la noi niste paine facuta in soba. As manca cu unt si branza pe nerasuflate
Tocmai am venit dupa 1h de umplat pe afara prin frig si ninsoare, numai sa doarma piticutul. Mi-a amortit mijlocul si coloana cu totul de la greutatea lui. De dimineata a atipit 40 min in patut dupa ce s-a luptat cu somnul si a craonit cam 15-20 min. Eu incerc sa il adorm de cum da semne dar nu are nicio treaba. Prefera sa planga isteric decat sa adoarma. Na, asa e el, incerc sa accept asta. AM trecut pe langa o cafenea si prin geam am vazut o mamica cu un prichindel in scaunel, nu avea mai mult de 6 luni si statea asa cumintel acolo La noi momentan este la capitolul vise

Bobulet, am vazut niste mini irisi si m-am gandit la Irisuca ta Nu stiu daca ai FB, asa ca o postez aici, pentru dragonita acrobata (flo2)

Acum l-am luat pe pingu mic langa mine, se lupta cu un sarpe si il musca de coada si se frichineste din picioare Azi i-am dat la 10.30 pe langa san si jumatate de banana mica amestecata cu putin lapte de la mine. Se oftica pentru ca ii aluneca din mana banana, e haios foc cum se intinde dupa ea Asa ca am pasat-o si a mancat-o pe toata. La pranz, incerc sa ii introduc pastranac pt ca aici nu se gaseste radacina de patrunjel. :(

Va pup si va doresc sa vina primavara mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici!

n-am apucat sa citesc in spate, incerc sa recuperez...
am fost la ai mei de martea trecuta, aseara am ajuns si noi acasa...dani a trebuit sa mearga pana in moldova si ne-a parcat la bunici...a fost foarte bine, am stat pe-afara o gramada, a fost soare si frumos (acuma e iarna), david a primit toata atentia, non-stop era cu cineva, a mancat bine, a dormit, a vorbit si ras o gramada...

azi am fost la vaccin :(((...a plans ca niciodata, a zbierat de cum a vazut-o pe dr...aceeasi asistenta "cu galme" ne-a intepat, desi zisese dr c-o sa cheme pe altcineva...avem 8100g, 69cm, ochi albastri si par blond!!!!...se schimba parutul si creste blondut (seamana cu ma-sa cand era mica )...la putica nu e ok, noi n-am decalotat si abia se mai vede gaurica de pishu...dr e "desteapta" si a zis ca-i parafimoza si tre' sa-l operam...am ajuns acasa si-am sunat pediatra, a zis ca i-a stat inima cand a auzit de parafimoza, aia arata altfel si e urgenta chirurgicala, la noi nu e asa ceva...mergem sa ne vada joi...
laptic papam lp, al meu e pe duca, mai am putin noaptea ...lacto+ e apa de ploaie...a-nceput iar sa faca pernite, se vede ca mananca...ii dau zilnic ori legume, ori fructe, ori legume si suc de fructe...i-am dat sa guste din multe mancaruri, a gustat chiar branzica de vaci adusa de la tara...nu ma mai iau dupa liste, ii dau ce vad ca ii e pofta...a papat pana acuma morcov, pastarnac, dovlecel, conopida, mazare, cartof dulce, spanac si portocala, mar, para, pruna, avocado, banana...nu cred ca mi le-am amintit pe toate...cereale ii pun cate o masura in lapte (faina de orez)...
cu cacutza stam bine, face zilnic, cand mai tare, cand mai moale, in functie de ce papa...ii dau lapte, apa, ceai, sucuri de fructe, cateva l-te pe zi, sa fie bine hidratat..
cam astea sunt noutatile despre noi...sper sa trecem cu bine peste si sa nu faca febra..
pupici la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Corinuka, of ce te-a mai speriat! Nici eu nu l-am decalotat si nici nu il voi decalota pe Luca. Este perfect normal, nu te ingrijora. Se va retrage singura, cam dupa 1 an asa. Daca ai rabdare si chef, poti citi www.drmomma.org/2009/06/how-to-care-for-intact-penis-protect.html" target="_blank">aici mai multe

Norma, multumesc de link, nu stiam de pieptanat si de dus. Acum imi explic de ce a incetat cand am intrat in bucatarie si curgea apa la chiuveta.

S-a intors Pingu mic de pe burta pe spate Pana acum se intorcea doar intr-o parte. Va servesc in cinstea acestui eveniment cu o supa crema de ciupercute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Kytanutza- am la cuptor briosele preparate dupa reteta ta arata ff bine pana acum....sa vedem si rezultaul finit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Lalutz, sper sa iasa gustoase Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Sunt gata briosele....sunt delicioase si arata ff bine Va servesc cu briose delicioase "a la Kytanutza"

Mergi la inceput