Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Of Carmen, m-ai omorat cu ciorba de sfecla rosie! Bunica mea ne facea cand eram mici si imi amintesc si acum gustul ala bun. Acum trebuie neaparat sa fac si eu

Azi am implinit si noi 5 luni, nu imi vine sa cred cum a trecut timpul asa de repede! Imi vine sa plang cand ma gandesc ca e ultima data cand am eu bebe asa mic

Noapte buna fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si pitici!
Noi suntem bine si ne bucuram de primavara. In week-end am fost la iarba verde cu vecinele. A fost foarte frumos. V-am pus un mini-filmulet cu "cavalerul meu".
Raul are 75 cm si 9,800 kg. In acest ritm il facem baschetbalist.
De ieri am introdus in meniu legumele si carnita de vita. A acceptat papica cu mare placere. Dimineata avem fructele, legumele la pranz, iar seara cerealele.
Cred ca sunt semne sa apara si la noi dintisorii.
La multi ani sarbatoritilor!
Multa sanatate pentru boboceii bolnaviori
Si eu sunt o mare amatoare a dulciurilor. Prefer sa le pregatesc personal.
Va pupam dulce si va dorim o noapte linistita cu un somnik cat mai pufos!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

LML Iris Elena si Tudor Andrei!

Nu nominalizez ca-s praf si cu gandu-n 7 luntrii.
Noi am inceput sa papam; dimineata s-a jucat c-o felie de avocado (nu-l incanta) si o bucata rondea orez brun expandat. La pranz a mancat/ a intins pe masa si pe jos 3 bucatele mici de broccoli si a halit 2 feliute de mango (aliment nou). I-am tinut eu mango ca aluneca rau, abia il tineam eu; i-a placut la nebunie, ca si banana acum doua sapt. Vreau sa mai reiau banana, sa vad daca intr-adevar a facut bubite de la ea.
Fetelor, cum va descurcati cu spalatul dupa caca? Mie azi mi s-a facut sila . Inainte de diversificare facea lichid tare, era super ok pt mine sa-l spal. Azi era pastos si cu bucatele mici si mi s-a facut greata. De obicei sotul il tine si eu il spal, daca suntem amandoi acasa cand face. I-am zis ca vreau sa-l sterg intai cu servetele, sa iau grosul, si apoi sa-l spalam; sotul nu vrea, zica ca au chimicale. A spus c-o sa-l spele el de-acum. Chiar mi-e sila , parca mi-e rusine ca gandesc asa. Il iubesc de mor, dar tot mi-e sila. Macar o sa-l sterg cu scutecul, cand i-l scot. Vaaai, si abia am inceput! Stai sa vezi cand o manca numai solide! de carne nu mai zic...

azi am umflat mingea si l-am plimbat putin pe ea. Nu-i place pe spate, dar pe burta a stat mult, l-am batzait . Abia astept sa ne jucam maine.

CARMEN, cum mai e pe acolo? mai e zapada?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, o cafeluta pt toata lumea! De cand papa diversificat, Mister doarme mai toata noaptea, are nopti mai multe cu doar o trezire.

Ma duc sa citesc din urma si apoi fug la treaba, sa vad ce pot sa fac, Mister e la puseu, ieri a urlat toata ziua, chiar si in brate, a fost si David acasa ca nu s-a simtit prea bine. Banuiam eu un puseu dupa cum se manifesta si azi am vazut pe mail ca am primit de la wonder weeks ca suntem in plin puseu de sapt 26.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Va propun sa vedeti ceva foarte interesant si util in dezvoltarea copiilor vostri: http://www.ftk.ro/pagina-parintilor/articole-interesante/educatia-timpurie

Eu tot nu am timp deloc, nu v-am mai citit, cu mare parere de rau. Am vazut ca a revenit Lalu, super, bine ai revenit! Va pup si va urez tuturor sanatate multa si voua si copiilor vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Lalu sper ca te-ai dus la dr sa vezi de ce are starea aia de letargie, poate fi deshidratare de la febra dar poate fi si din cauza bolii. Sanatate multa!

Kytana arata fain briosele tale, mi-ai facut o pofta! N-am toate ingredientele ca as fi facut si eu azi dar o sa fac o praji cu morcov, sa vad ce-mi iese. Am citit si pe blog, foarte frumos scrii, mi-a placut 2.00 am, ai scris asa de real si apropiat, ma simteam acolo langa tine citind... foarte frumos, felicitari! Sa mai scrii ca eu o sa citesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina eu la fiecare baie spal bine varful putzulicii, trag fff putin si spal acolo ca se aduna ceva albicios de la pipi.

Mari iarba verde?????????? Moama, ce-o fi aia... ce dor imi este... bravo voua.

Gabi esti belea cu kk... eu il spal la chiuveta, il pun sa stea ca pe wc ca altfel nu mai pot, e mare si nu mai incape. Il sterg intai cu servetelul si indepartez grosul. Stai lini cu chimicalele ca il speli dupa. Mai poti folosi o batista umeda, vata cu apa, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,
am servit cafeluta (fara cofeina) ca mi-a dat terzirea la 7. Acum suntem amandoi spalati, schimbati, am pus si de paine in aparat si el doarme si culmea nu in brate si nu pe mana mea...singurel in patul meu nu in patut. E adevarat ca m-am intins si eu langa el pana a adormit dar e ok si asa.
De cand am inceput diversificarea miroase rau kk...dar eu tot nu folosesc servetele; si eu sunt de parere ca acasa unde am apa nu are rost sa il sterg cu chimicale, asa ca il duc la chiuveta dar rar, daca e plin pana in cap de kk. In rest am un vas cu apa si il sterg cu servetele uscate de hartie sa iau grosul si apoi cu multe bucatele de vata imbibata in apa il spal bine bine pana cand vata e curata.
Fetelor, nu mai stiu daca ati fost careva cu bebelusii la spital si v-a facut anestezie totala. Eu am fost la un control la ochi si se uita f bine, are dioptrii normale la varsta lui dar pe mine ma ingrijoreaza dunga gri din jurul irisului iar doctorita a zis ca ar putea sa nu fie nimic dar nu isi poate da cu parerea pana nu ii face un fund de ochi si alte analize dar care dureaza 1-2 minute si trebuie adormit cu masca cu gaz. Imi e cam frica parca sa fac asta dar nici nu vreau sa imi para rau mai tarziu .....Ma duc saptamana viitoare la un alt oftalmolog, desi cea la care am fost ieri cica e f cautata din toata tara ca e f buna. Acum tot citesc despre efectele secundare ale anesteziei.
Va doresc o zi buna, ma apuc de vizionat filmuletul postat de Elfica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Multumim de cafeluta.

Aseara era cat pe ce sa ae trezeasca de tot la 2.30. Cand am mers la patut era deja in 4 labe, a supt 30 min, parea ca a adormit, am pus-o langa mine, a deschis ochii, am pus-o repede pe mine si am leganat-o 10 min, am pus-o iar lg mine, iar se agita si i-am pus o mana pe spate si a adormit.

Kk intr-adevar pute rau!!! Eu o spal de fiecare data la chiuveta. Servetele folosesc dupa ce o spal, ca sa curat daca a intrat pe undeva kk si nu am putut sa spal bine.

Incerc sa-i dau niste piure dd piersica. Imi pare acrisor mai degeaba decat dulce. Parca vad ca nu-i place!

Lml sarbatoritilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

La Mr nu miroase kk mai deloc, chiar ma si mira ca am tot auzit la voi ca ar mirosi... faza e ca tot timpul tre sa trag de scutec sa vad daca a facut pt ca altfel risc sa-l las neschimbat. Sper ca e ok... cand era mai mic si papa doar san a avut o perioada cand il simteam de la o posta.

Norma eu nu i-as face anestezie decat daca ar fi musai necesar. As cere si alta parere, mergi la alt dr f bun si vezi ce zice. Mai intreaba daca se poate face ceva acum in caz de-i iese, doamne fereste, ceva rau, adica daca faci doar sa-l diagnostichezi, mai bine mai astepti. Nu stiu, asta zic eu, cu anestezia generala nu te joci. E drept ca ei il ametesc f putin, nu-i fac o doza mare, dar tot anestezie e, si ca sa-l supui doar sa te linistesti, nu e chiar ok.

Mergi la inceput