Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, merci. Bine ca ati scapat de baraiala.
Wow, 6 kg! Felicitari!

Oana, da, amilaza e si in lp, dar cica aia care digera cerealele se secreta dupa 1 an si e secretata de nu stiu ce organ... pancreas parca. Citisem pe undeva, dar am uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma asa e, cate bordeie, atatea obiceie! Ma bucur ca ai interpretat cum trebuie
Nu conteaza ce metida alege fiecare, vorba ta, sa ne fie copiii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mie de exemplu la ultima vizita (sambata) mi-a zis sa-i bag carne, ou, ficat de pui, branza, iaurt. Si avem 6.5 luni.
Eu voi face cum cred eu:
- branza, carne, ou - la 7 luni
- iaurt - la 7.5-8 luni
- ficat - dupa 1 an
Am intrebat-o despre ficat dupa un an si mi-a zis ca se da de acum, ca e o sursa fb de fe si sa fie de casa, nu pui din supermarket. Eu o ascult, dar fac tot cum vreau. Prima data cand am vorbit de autodiversificare s-a uitat la mine ca la nebuna ca vreau sa-i dau bucati, ca o sa se inece copilul... Acum se intreba cu ce mesteca ea oare broccoli, banana si ce i-am mai zis eu ca mananca bucati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Neata tuturor!

Ati baut cafeluta/ceaiul deja? Daca nu, va invit eu la o cafea sau un ceai fierbinte asa cum ar trebui pe o astfel de vreme .

Alive, la multe lunite pentru Iustinul tau ! Sa fie sanatos si cumintel! Pe unde umbli? Nu ne mai spui nimic despre voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana multumesc de info, o sa-i dau si eu cu gluten cate putin, ma temeam sa-i dau inca ovaz, de asta intrebam, dar o sa-i dau si altele. Cu laringita am tras-o si noi de vreo 2 ori, tot asa la spital... ziua n-avea nik si seara se sufoca. Sanatate multa!

Gabi nu cred ca e o problema daca la inceput ii tii tu mancarea pt ca astfel ii starnesti interesul, apoi il lasi pe el, totul e sa nu-l inveti asa ca e mult mai simplu pt ei. Nu sunt stresata cu cantitatile, imi dau seama din ochi cat papa, si vad ca cu timpul isi creste singur cantitatea, ma dau si eu dupa el.

Ramona biscuitii i-am facut cu mar ras si faina de mei + 2 lg ulei masline. Aluatul sa fie moale ca se intaresc, pana la urma nu i-am dat in mana ca erau cam inecaciosi si tot tusea cand manca dar Mr e si mai lenes asa. I-am pus in fructe in loc de cereale. O sa-i dau mai incolo dar pun si mai putina faina sa nu se intareasca. Am patit-o si eu cu inecatul cu D cu Debridat, am zis ca innebunesc pana si-a revenit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Despre diversificare....wow, cat ati discutat!
Pana la urma fiecare mamica face cum crede/simte ca e mai bine pt puiutul ei! Eu sunt mai de moda veche si merg la Iustin pe schema avuta la Matei si, slava Domnului, i-a fost bine, a luat frumos in greutate si nu am avut vreo problema (gen alergie) de-a lungul timpului. Am ajuns la concluzia ca cu cat te informezi mai mult si citesti pareri/opinii/sfaturi/recomandari, cu atat intri mai rau in ceata pt ca, din pacate, nu exista o consecventa nici macar in recomandarile pediatrilor. Nu spun sa nu te informezi, dar e f important sa stii sa discerni si sa alegi ce e mai bine pt copilul TAU in final! Asta e valabil si pt doctori...ati obs, poate, ca daca ai o probl si mergi la 3 dr risti sa primesti 3 diagnosticuri diferite Si la noi hai ca mai e cum mai e, dar cand vine vb de copii e nasol! E doar parerea mea proprie si personala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Off, fetelor, mi-e dor sa va scriu... va citesc si cand dau sa scriu se intampla cate ceva si nu mai apuc. De exemplu, de dimi am recuperat vreo 3 pagini si fix cand am dfeschis fereastra de mesaj, s-a trezit Matei scancind... n-a mai vrut sa adoarma, dadea sa roada, asa ca m-am gandit ca e ocazie buna sa incep masa de dimi cu fructe. Azi a ros dintr-o banana, mai precis a molfait ca la san, a supt din ea si s-a dus cam un cm. Ar mai fi vrut, dar am zis ca-i prima oara, si daca face o reactie adversa sa nu ma risc.

Am citit de dimi mult si acum e cam ceata Ce-am retinut, despre gluten si sincera sa fiu ma feream de el, dar acum parca as incerca sa-i dau sa roada la un biscuite de bebelus... Sa fac in casa mi se pare greu de tot, nici n-am deloc experienta la gatit, mai ales dulciuri. pana sa ma casatoresc nu folosisem deloc cuptorul :))

Am introdus masa de dimi dupa o luna de diversificare, tot ziceam ca-i dau, dar mai introduceam cate ceva la pranz si ziceam sa nu se suprapuna 2 alimente noi. Galbenus de ou deja i-am dat, mi se pare nutritiv, iar pediatra ne-a zis ca putem incepe cu carnita piept pui, branzica calcica si ou de la 6 luni. Totusi, cu primele 2 astept pana la 7 luni.

Olivia, mersi mult pentru pontul cu reducerile de la real. Intamplarea face ca sotul era la buc, si l-am trimis urgent acolo... Voiam scaun de masina, dar n-a mai gasit, cred ca s-au vandut ca painea calda. Si salopetile alea erau asa ieftine. Pana la urma a gasit set de body 6 buc cu 40 lei, sunt ff frumoase si au o calitate super la material. Nici body-urile pe care i le-am luat de la zara nu-s asa faine si care evident ca au costat o gramada.. Chiar vi le recomand A mai luat sotul aspirator nazal manual, ca ma saturasem de celalalt, ca implica mult zgomot. Si-a mai luat o suzeta de la chicco, e super si asta.

Iar ce-ai zis de cereale imi da de gandit... Oricum, i-am dat de vreo 4 ori pana acum, si mi-a ajuns, doarme f prost dupa ele. Deci nu-i mai dau deloc.

Vreau sa zic si eu LML tuturor boboceilor sarbatoriti zilele acestea! Sa fiti sanatosi, papaciosi si sa va bucurati mamicile cu multe zambete!

Kytanutz, felicitari pt blog, arata f bine! Nici eu nu prea m-am mai ocupat de site

Lalu, multa sanatate lui Mihnea! Ce pediatra de 2 lei Ma bucur ca ai aflat pana la urma ce are si ca nu e nevoie de antibiotic Iar legat de adormit si leganat, e tare greu cand incep kg cu doua cifre :)) Din fericire Matei accepta leganatul de jos si nu ma mai chinui cu el in picioare. cat despre serviciu, nu pre am am nici eu unde ma intoarce ca mi-a expirat contractul, dar am ales doi ani sa stau, primesc 1200 si asta e... Avem norocul sa ne ajungem asa cu banii, desi nu ne dau afara din casa. Multa bafta sotului sa gaseasca ceva!

Andreea, felicitari pt kilogramele pierdute! Asa am slabit si eu in ultima vreme, mancand tot mult, dar sanatos in mare parte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata tuturor,

Ma gandesc la colegele noastre de odisee din Grecia, ce cald si frumos e la ele, la noi e iarna in toata regula .

Bob faine linkurile cu masajul, incercam si noi. Trebuie sa vad unde gasesc minge din aia ca sigur i-ar place dar nu stiu daca am eu curaj sa ma misc asa lejer ca dna aia.

Lalu imi pare rau de toate greutatile prin care treci dar ma bucur ca ai reinceput sa scrii la odisee, ai sa vezi ca iti face bine sa impartasesti cu cineva framantarile tale. Daca nu esti multumita de pediatra nu o mai chema, ai vreo obligatie fata de ea?

sa continuie ce am inceput la ora 08 dim

olivia eu tot cu legume am inceput si dupa aprox o sapt am introdus si fructe. Ieri am incercat sa ii dau brocoli sa manance singur, nu l-a interesat a dat mai mult pe jos si pe el. Am facut si eu o inventie, am pus apa la fiert intr-o oala si deasupra am pus o strecuratoare din inox cu brocoli si am acoperit cu capac, uite asa am fiert si eu la abur . Multam de link ul cu REAL, am si dat fuga pana acolo si am luat scaun, e super simplu, nu are mari dichisuri dar e important ca il pot lega, ceea ce aveam noi nu avea nici o curelusa si nu indrazneam sa il las nici daca faceam un pas de langa el. Nu aveam bani dar noroc ca au fetele economii si tot imprumutam de la ele . Multumesc ca te-ai oferit cu IKEA , m-am gandit ca e prea mare deranjul pentru voi si a aparut la fix oferta de la REAL. Aaaa, am gasit acolo si o sticluta TOMMEE TIPPEE ca nu gaseam nicaieri decat de 0+, trebuie sa mai caut tetina in Y dar asta mai poate astepta.

Mirabela fix la fel ma simt si eu de la always, nu le suport deloc si pace. cele zilnice de la ei imi sunt OK, dar e altul materialul de la suprafata. Deci o lingurita de faina de mei de ex la 50 ml de apa si fierbi pana devine pasta?

Oana sunt nasoale crizele de laringita la copilasi, se agraveaza rapid. Speram sa se rezolve problemutele . Si eu ieri m-am uitat prin AUCHAN, REAL si CARREFOUR si pe toti biscuitii de la organix si hipp si nestle scria ca au gluten, deci ma gandesc ca e OK.

Olivia si eu cu cerealele am un ghimpe, dar nu neaparat ca m-am documentat si pentru ca Ana facea bube de la ele iar Dariei nu i-am dat pentru ca ea era oricum pufoasa bine si nu era necesar.

Kytana e asa de frumusel pinguinul tau (junior, ca de senior nu zic nimic ). Are niste ochi superbi. Bine ca ti-ai dat seama care ii este buba, fa tot posibilul sa il lasi sa doarma in brate, in manduca, in cap cum o fi, incet incet va fi mai odihnit si isi va regla somul si ziua.

Olivia eu de 2 ori m-am programat si nu am ajuns, ba nu era dr apoi mi-a venit mie CM .

Felicitari Andreea pentru kg pierdute. Cum reusesti fara zahar. Da-mi exemplu de meniu pe 2 zile, ca sa am idee ce se poate si ce nu se poate. Eu sunt foarte pofticioasa si mi-e greu sa ma abtin de la o prajoala. Am facut aseara dar le-am copt in cuptor, deci nu il ulei, am voie? ca sa nu mai spun ca sunt din carne de pui, nu porc.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Paul inca doarme si ma duc sa pun o painita in cuptor, am framanat mai devreme si poate reusesc sa fac o ciorba de sfecla rosie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia merci de raspuns. Mi-am amintit ca citisem si eu mai demult dar nu ma convinsese ca nu gasisem nimic concret pe net.

Eu am inceput sa-i dau cereale integrale, proprietatile lor si cum se folosesc la bebei, le gasiti mai jos:

MEI http://diversificare.ro/alimente/2012/06/mei-un-superaliment-pentru-super-bebelusi/

QUINOA http://diversificare.ro/alimente/2011/06/quinoa-proteina-completa/

OVAZ http://diversificare.ro/alimente/2012/06/fulgi-de-ovaz-integral-cei-mai-nutritivi-dintre-cereale/

SECARA http://diversificare.ro/alimente/2012/09/secara-una-dintre-cerealele-minune/

Despre cereale integrale vorbesc luate de la plafar, sub forma de fulgi sau faina, nu de cele procesate care-si pierd cam tot din ele si le mai imbogatesc ei cu vitamine... cu cat supui un aliment la mai multe procese tehnologice, cu atat se distrug vitaminele, mineralele, fibrele, etc. Noi mancam cereale integrale la micul dejun de ani buni si nu avem probleme de greutate nici unul, din contra, eu slabesc de la ele, chiar sunt recomandate la diete. Eu ii dau o data pe zi sau la 2 zile, la micul dejun, o linguritza amestecate in fructe, fie mei, fie quinoa, o sa bag si ovaz. Mai tarziu oi vedea ce mai merge.

Mergi la inceput