FIV cu ovocite donate Cap.43

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

sandy am citit din nou postarea in care ziceai ca e normal ca doza de heparina sa fie efectuata in urma analizei ddimerilor si antifxa.
Sa-ti spun ca dr mea m-a trimis la laborator (spital judetean) sa fac ddimerii.
I-am fact si rezultatul = ddimeri pozitivi.
Am intrebat-o pe cea de la laborator ce inseamna asta ca eu stiu ca tre sa am o valoare s ddimerilor si un interval.
Raspunsul a fost ca daca sunt pozitivi inseamna cu sunt ok si doar daca sunt in afara limitelor primesc o valoare si un interval
Si cu toate astea s-a decis marirea dozei la 0.6

9+
ITI MULTUMESC DOAMNE !


MTHFR ambele gene pozitive heterozigote,ATPO pozitivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

Lara
te rog daca poti sa ma mai ajuti cu o informatie.
Eu iau medrol de 8 mg pt atpo pozitivi.
Stiu ca se scoate pana in saptamana 12 treptat,adica se scade cam 1/4 pastila de 4 mg la 2 zile.
Crezi ca este ok? Din saptamana 12 nu trebuie sa mai iau?
Multumesc.

9+
ITI MULTUMESC DOAMNE !


MTHFR ambele gene pozitive heterozigote,ATPO pozitivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns O_luptatoare spune:

Buna ziua la fete si bebici!
Interesanta discutie si care recunosc ca m-a pus pe ganduri. Eu una am ales sa nu stie nimeni de alegerea noastra. Au fost discutii in familie in care s-a pus problema cu: cine e vinovat dintre noi doi, iar atunci cand le-am dat vestea dupa FIV am fost condamnata ca nu fac copii, mai subtil, dar asta s-a inteles. Decizia asta se ia in doi, intre cei 2 care urmeaza a fi parinti. Copilul acesta indiferent ca este nascut, sau nu de tine, este al vostru. Cred ca intr-o buna zi cineva, fara sa vrea o sa arunce o vb negandita si o sa doara prea mult, iar eu sincer ma feresc de treaba asta pt. ca sunt o fire mai emotiva. Referitor la partea cu spusul copilului despre asta...hm..nu i-as spune decat daca m-as vedea obligata sa fac asta. Eu una intentionez sa am o relatie de prietenie cu copilul meu, sa simta dragostea de mama pe care am simtit-o eu si cred ca teoretic l-as pregati, in sensul ca l-as face sa cunoasca de existenta acestei optiuni. Nu stiu cum voi gandi mai tarziu, dar in prezent asta simt.
Nu ma simt vinovata in fata lui Dumnezeu ca fac asta. Nu stiu de ce unii preoti se opun. Cred ca tot universul lucreaza pt. noi, iar faptul ca am ajuns sa ne dorim sa fim mame indiferent ce sacrificii am face, este voia Lui. Nu o vad ca pe o fortare a destinului ci din contra, atata timp cat esti dispus si dechis cu toata inima sa oferi dragostea si sprijinul unui sufletel, caruia sa-i spui "copilul meu", esti demn/a de toata lauda.
O zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns O_luptatoare spune:

in cazul in care preferi varianta mai economica, iti oferim o donatoare pe care o vei imparti cu altcineva,costul fiind de 2600 euro insemnand ca vei obtine jumatate din ovocitele obinute,de obicei 4 sau 5.- e pt. CLINICA UNICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna dimi

Wish, chiar ma uitam dupa tine!
Te felicit pt decizie, tratamentul dr.U suna tare bine, avand in vedere situatia ta. Ce doza de Tarosin ti-a dat? Si pt cate zile exact? (e un intaritor de capilare)
Doza de medrol pe care o iei pt ATPO e ok (8mg medrol= 10mg prednison) si o poti continua pana in saptamana 11-a, dupa care incepi sa o scazi treptat, dupa schema mentionata, astfel incat, la sfarsitul trim. I, ai oprit. E de asemenea ok sa faci si asa cum ai scris, nu-ti fa probleme.
Iti doresc numai bine in continuare si sa ajungi cu twinsii sanatosi, cat mai aproape de termen!


LE: valoarea DDimerilor creste oricum in sarcina. Daca poti ajunge la Cluj, Avram iti poate face antifXa si atunci stabileste exact, daca doza de clexane e cea corecta (respectiv, va insista sa scoti clexane dupa sapta 12 si sa treci pe aspirina). Avand in vedere varsta si sarcina gemelara (repet, nivelul estradiolului in cazul tau e normal (nu de ordinul miilor!, parca ti-ai si facut analiza si iesise cca 100) pentru ca nu ai fost stimulata (n-ai facut fiv) si ovarele tale sunt inhibate), as pastra totusi clexane (in doza corecta!) si in lunile mari de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Ziua buna fetele

Wish tare ma bucur ca esti mai bine si cred ca ai facut bine ascultand-o pe Uscatescu.
Daca acum ai sangerare inseamna ca hematomul a inceput sa se elimine, ceea ce e bine. Dar o sa fie de durata lunga pentru ca era destul de maricel.
Cat priveste Dr-a care ti-a recomandat cresterea dozei eu zic sa o uiti.....ca sa ma exprim frumos
Stai in continuare linistita in patuc, nu sta in fund la calculator ca apesi hematomul si mai ales bebeii, ia vitamine si asculta muzica de relaxare. Te pupic pe tine si bebii tai

Fetelor interesanta discutia cu duhovnicul. Irilac si eu as merge la alt duhovnic; pana la uram trebuie sa fie o persoana de incredere nu una acre te face cu ou si cu otet si mia mult ce discutati voi acolo ar trebui sa fie doar intre voi si DD; si apoi vorba Amaliei daca DD nu era de acord tu nu ai fi acum cu un puiut in brate

Lara Doamna draga eu ma delectez citind

Miri ai dreptate o sa incerc sa schimb semnatura, ca si daca va fi un el o sa il iubesc tare, tare
Fetelor va doresc o duminica tare faina

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna ziua fete dragi....si beine v-am gasit in capt nou...wow ce de ati mai conversat pe aici....acum am citit si eu din spate si m-am adus la zi cu discutiile voastre!

tusferi, mai ai putin de tot...ma rog pt bebeii tai sa mai stea cumintei pana la termen si mamei multa rabdare!...iti amintesti ca noi doua am avut transferul la doua zile distanta una de cealalta....eu am facut in 2 august...am un sentiment de drag deosebit fata de tine pt ca prin tine am vazut cum ar fi fost si prima mea sarcina daca se ducea la termen....sa stii ca eu nu am apucat sa ma gandesc daca o sa ii spun copilulul sau nu cum a fost conceput pt ca nu am avbut ocazia sa ma gandesc asa de departe....insa nici eu deocamdata nu as vrea sa ii spun...sansele ca el sa gadeasca un partener provenind de la aceeasi mama sunt minime...intradevar exista o sansa...insa e f mica!asta e ultimul lucru la care m-as gandi....Daca Dumenzeu ajuta si totul va fi bine...clar ca va fi!...eu am sa uit tot procedeul asta...inafara de forum, unde voi mai scrie si ajuta si sfatui urmatoarele fete...sper sa nu mai vina...voi uita complet de tot ce a insemnat obtinerea sarcinii....am discutat si cu dr care mi-a facut histero, stie ce inseamna ovo donate....si el a zis sa ma duc sa imi confirme sarcina...si totul ramane intre mine si el...mai ales ca donatoarea mea va fi cam de aceeasi varsta...si nu am ce sa imi fac probleme...tot el mi-a explicat ca traim intr-o lume in care desii tehnologia evolueaza, mai sunt si oameni care au judecata veche...nu stiu ai tai din familie si prieteni cat sunt de deschisi la minte, insa ai mei nu prea...la mine stiu doar parintii, sora mea care voria la un moment dat sa imi doneze ea ovule de la ea, si noi doi!atat...am incercat sa bag apropouri mai de mult la fratii sotului ce parere au de fiv si din alea....si primeam raspunsul...vai tu draga, dar voi nu trebe sa faceti fiv!voi trebe sa va ....ce sa mai explic ca eu nu mai am ovocite si am intrat la menopauza la 26 de ani...asa ca m-am oprit si nu am de gand sa mai deschid subiectul cu nimeni!
cand am aflat vestea, nu stiam de forum si nu am avut cu cine sa vb ecat cu ai mei si sotul...eram asa de disperata si derutata ca nu stiam unde sa ajung....sora mea imi daduse link-ul cu forumul asta si asa am inceput sa vb...mi-a zis ca nu e o lupta pierduta si uite aici iti poti gasi raspunsuri si propuneri!
asta a fost....asa ca concluzionand, vorba multor fete de aici faci ce vrei si doar tu stii ce e mai bine pt tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

iri, noptile tale nedormite si oboseala ta vor fi rasplatite mai tarziu de o imbratisare stransa in jurul gatului de la nazdravanul tau...si te un "Te iubesc mami!"...referitor la discutia cu duhovnicul, fetele au dreptate....in calea Domnului nu te poti pune, El si doar El a vrut ca tu acum sa ai un copilas, si nici un om nu are dreptul sa te judece...desii se spune ca ei sunt oamenii lui Dumenzeu de multe ori fac si spun lucruri care lui Dumenzeu nu i-ar placea...pana la urma sunt si eu doar oameni!Eu nu am un duhovnic, desii mi-ar placea, la spovedit merg la mai multe biserici, nu ma regasesc intr-una anume...doar acum doua sapt am fost la manastirea Prislop...no acolo m-as duce zilnic daca as avea posibilitate!!in rest aici la mine in oras, nu...deci in concluzie nu am purtat discutii cu preoti despre treaba asta...eu am discutia direct cu Dumenzeu si doar El decide ce e mai bun pt fiecare!Asa ca tu ai dovada ca Dumenzeu te iubeste si ti-a ascultat ruga!!
Subiectul asta e tabu, la fel si cu donarea de organe nu?biblia nu scrie nicaieri ca mortul tre sa mearga pe lumea cealalta cu organele inventariate....si totusi multi preoti resping acest lucru, de ce?la urma urmei e o noua viata!biserica sustine viata!!la fel e si cu fiv-ul!....eu cred ca nu pacatuit mai mult decat cele care avorteaza de buna voie!....eu cu asta ma consolez si merg inainte!!

wish, ma bucur ca esti mai bine!Dumenzeu e cu voi!
mirivili, ce putin mai avem!!nu imi vine sa cred!!mie imi vine ciclu pe 3...in 15 sunt la dr la consult in ziua 13...iar in 20 e transferul in ziua 18!!Doamne ajuta!!spor cu tratamentul!...am umblat ca nebuna ca caut climara prin oras...la tine se gaseste mai usor?
Lara, multumesc pt gandul bun ai grija de tine!
sandy, te-ai decis sa mergi dupa fulgusori??
va pup pe toate fara exceptie!....si va doresc o duminica frumoasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns needa spune:

Miracol, Doamne Ajuta sa fie bine pana la final de data asta, sa fie ultima batalie din care sa iesi invingatoare.

Sandy, O luptatoare, o duminica frumoasa sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna dimi!
eu am nevoie am dormit 2 ore adunate ,fetele au avut seara dansanta eu nasul infundat si cu urechia ce mai am avut o seara speciala
Sper ca voi sunteti bine

amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .











Mergi la inceput