FIV cu ovocite donate Cap.43

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danah_78 spune:

Cam asta am si vrut sa vada Wish(procentul 1-3%) dar e bine de citit tot inclusiv variantele de tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danah_78 spune:

Vreau sa intreb fetele deja gravidite bine daca au renuntat la Utrogestan complet dupa sapt 13,caci eu asa am primit indicatii de la BRNO:SAPT 12 scad doza la jumatate dupa care in 10 zile renunt si la ESTRIMAXsi la UTROGESTAN.Stiu ca e bine sa mai pui parca Utrogestan dar in ce doza????????????/SI PANA CAND???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Amalia, multumim pentru capitol!
Am reusit si eu sa citesc din urma. Ma bucur ca este multa activitate aici M-am simtit cam rau si n-am mai fost in stare sa intru si sa scriu...
Miracol, multumesc de urari! Te astept in randul viitoarelor mamici de gemenasi!
Sandy, interesant ce ziceai cu protege slip cu detectarea lichidului amniotic. M-am uitat pe net, am gasit niste benzi care se pun pe protege slip, amniosense se numesc, dar nu stiu daca se mai gaseste. Pe un site din RO unde se vindeau scrie ca au fost scoase din productie. In alta ordine de idei am citit multe review-uri care le cam contesta... Ma mai gandesc, oricum, foarte utila informatia ca nici nu stiam ca exista asa ceva...
Utrogestan voi lua pana cand nasc. Parca si Iri zicea ca a luat la fel. Doctorita mea asa mi-a recomandat, pentru a mentine colul inchis.
Ai dreptate, DD le aranjeaza altfel decat ne asteptam noi. Oricare e varianta de backup, bine ca exista o varianta de backup si finalitatea va fi Sunt sigura!
needa, multumesc pentru urari!
Teli, ce ma bucur sa aflu vesti de la tine! Asa e, cu gemenasi, timpul liber tinde catre zero. Dar si ce frumos trebuie sa fie...
Mirivili, ti-as raspunde cu numele la care m-am gandit, dar nu le-am anuntat inca familiei si prietenilor si cine stie cine ma mai citeste pe aici N-as vrea sa le afle de pe forum
Legat de transferul de embrioni de ziua 3 sau 5, ce pot sa iti spun este ca in ziua punctiei, cand ne-am intalnit cu Svetlana, nici nu s-a pus problema de ziua 3. Ne-a spus din prima ca trebuie sa venim in Z5 pt transfer.
O_luptatoare, eu am avut ET pe 4 august Iti doresc ca la anul pe vremea asta, sa fii si tu in 35 de saptamani
Iri, pup cu drag mamica si baietelul Tare mi-e drag cand vad ca reusesti sa mai treci si pe la noi!
Wish, sper sa se rezolve cu hematomul. Eu as merge pe indicatia de la dr.U. Sa ne spui ce ai facut!
danah, doctorita mea a zis ca in niciun caz sa nu scot Utrogestanul. Si acum pun 800 (2 de 200 dimineata si 2 de 200 seara).

Fetelor, apropos de o discutie anterioara... Voi le veti spune copilasilor ca semintzuca mamei a fost de import? Eu intentionez sa le spun. In momentul asta doar cateva persoane foarte apropiate stiu ca am facut FIV cu donate, dar mama si socrii nu stiu. Nu stiu daca sunt pregatiti inca pentru o asemenea informatie. Mama cred ca nu. O sa le spun, dar poate le spun cand le spun si copiilor. Nici prietenii nu stiu si nici lor nu le spun inainte sa le spun copiilor, pt ca nu vreau sa afle copii mei de la copii prietenilor mei. Ma gandesc ca sooner or later, exista o probabilitate ca gemenasii mei sa afle (de exemplu, daca Doamne fereste e nevoie de niste teste de compatibilitate mai amanuntite, care sa implice ADN-ul) si ca pot fi traumatizati de faptul ca le-am ascuns acest lucru. Asta ar rezolva si o alta problema, pe care si-o pun alte mamici, referitoare la probabilitatea (extrem de mica de altfel) ca donatoarea de ovocite sa mai aiba copilasi prin Romania, care sa se intalneasca cu copilasii nostri. Daca cel putin ai mei sunt in tema, ar putea evita o situatie de genul asta...
Sa aveti un weekend minunat!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

35+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns needa spune:

Tusferi
La noi nu stie nimeni ca vom face cu ovo donate, nici macar prietenii apropiati.Parintii mei nu ar intelege, nu sunt pregatiti pentru asemenea informatie, parintii sotului nici atat.
Soacra mea inca mai crede ca suntem prea stresati cu serviciul si ne tot trimite in concedii... si la biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui danah_78

Vreau sa intreb fetele deja gravidite bine daca au renuntat la Utrogestan complet dupa sapt 13,caci eu asa am primit indicatii de la BRNO:SAPT 12 scad doza la jumatate dupa care in 10 zile renunt si la ESTRIMAXsi la UTROGESTAN.Stiu ca e bine sa mai pui parca Utrogestan dar in ce doza????????????/SI PANA CAND???????


Da si eu am intrerupt la 12 saptamani

amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Sa va pup eu pe voi de fete dragi

Lara maturoiul il scot decate ori trebuie

amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danah_78 spune:

Matusico tare esti dragalasa si multumesc de raspuns.Ai grija de tine si de bebelinele tale in continuare.
Tusferi multumesc si tie si imi pare rau ca nu te simti prea bine dar mai ai atat de putin pana la marea intalnire....tin pumnii si esti in gandurile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Tusferi hai ca mai e un pic draga mea esti atat de aproape de implinirea miracolului tau incat asta trebuie sa iti dea curaj

amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui danah_78

Vreau sa intreb fetele deja gravidite bine daca au renuntat la Utrogestan complet dupa sapt 13,caci eu asa am primit indicatii de la BRNO:SAPT 12 scad doza la jumatate dupa care in 10 zile renunt si la ESTRIMAXsi la UTROGESTAN.Stiu ca e bine sa mai pui parca Utrogestan dar in ce doza????????????/SI PANA CAND???????


Eu dupa sapt.12 am primit recomandarea de a reduce si utrogestanul si estrogenul cate o tableta, ovul la 4-5 zile deci a durat ceva pana am scos tot, cred ca eram spre sapt.16. Din pacate prin sapt.20 mi s-a scurtat colul si am reluat utrogestanul 200 mg pana spre 30 sapt.
Important este sa nu-l intrerupi brusc, cel putin eu asa am fost sfatuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Tusferi da de astia stiam si eu (in 2010) dar n-am stiut ca s-au retras.

Ref la cand ii spui si daca ii spui eu citesc mult la adoptii si acolo trec fetele prin emotii mari cum si ce si cand sa le spuna; au niste povesti impresionante.
Nici la noi nu stie nimeni din jur ca am facut cu donate si nici ca incercam cu surogata.
Mama cred ca ar intelege, soacra mea nu stiu ce sa zic...oricum eu mai am pana ajung acolo

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput