FIV cu ovocite donate Cap.43

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns needa spune:

Fete, voi cu cat timp inainte de fiv ati facut secretiile din col si PAP-ul? Eu am unele de la sfarsitul lunii februarie si sunt in regula. Oare sa la mai repet pana in august?
Mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Neata fetele vesele,

Danah cerclajul te poate doar ajuta si nu are ce rau sa iti faca.
Eu ii respect mult pe cei de la Reprofit dar cel mai bine este sa iei decizia asta cu dr. care iti urmareste sarcina nu cu cei de la Reprofit.
Ei nu mai sunt responsabili de ce se intampla cu sarcina ta dupa 10 saptamani.
In plus sarcina de gemeni este in general indicatie pentru cerclaj, altfel exista risc mare de nastere prematura si chiar pierderea sarcinii in luna mare 5-6 luni.
Mai cere pareri si de la un alt medic din RO, oricum mai ai un pic de timp sa il faci daca te decizi


Speranta

Needa da va fi bine daca repeti secretiile de col/vaginale cu 2 saptamani inainte astfel incat sa ai timp sa si tratezi daca apare ceva; PAPs nu mai trebuie sa il refaci; el se face cam o data pe an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns needa spune:

Sandy,, asa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

[bNeeda[/b] fb si cand faci secretiile sa faci si Clamidie, Ureaplasma, Micoplasma ca toate sunt cauze posibile de SOE/avort spontan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns needa spune:

Da, pe astea le-am facut mereu, cam de doua ori pe an. Si acum in februarie am facut tot "meniul"+ Pap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Ma refeream tot cu 2 saptamani inainte de ciclul cu procedura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns needa spune:

Am inteles Sandy, mercic mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

O_luptatoare, iti doresc din toata inima sa se prinda gemenasi si la tine. Eu sunt asa de fericita ca s-au prins amandoi... Stiu ca o sa fie greu, dar o sa fie si frumos, asa cum zici...
Danah, daca te-ai decis sa nu faci cerclaj, parerea mea este sa nu scoti progesteronul dupa 12 sapt. Nu ti-am zis ieri, pt ca nu vreau sa te influentez, ce mi-a zis doctorita mea. Ea a zis ca la ultimele conferinte din strainatate la care a fost, s-a discutat de faptul ca cerclage-ul nu este atat de eficient pe cat s-a crezut ci mai degraba progesteronul administrat pe tot parcursul sarcinii. Asta este ce mi-a zis ea si ce am gasit si eu la vremea aia pe net, nu stiu sa iti zic exact unde am citit, ca am citit zeci de link-uri. Deci chiar nu stiu daca este asa sau nu si nu vreau sa iei o decizie pe baza a ce mi-a zis mie doctorita, iti zic asta doar ca sfat sa iei progesteron in continuare daca nu faci cerclaj. La odiseea la care sunt eu, mai sunt 2 mamici de gemenasi. Nici una din ele n-a facut cerclaj, una a nascut deja cu cezariana programata la 37s + 3z (deci mai ducea) iar cealalta, ultima oara cand ne-a scris era si ea pe la 36 sapt, acum cred ca e in 37. Nu stiu daca a nascut intre timp. Mie daca imi zicea doctorita ca trebuie sa fac cerclaj, cred ca faceam, am mers pe mana ei. La fel si cu amniocenteza, mi-a zis sa nu fac, n-am facut.
Needa, examen de secretii si culturi din col o sa faci pe parcursul sarcinii (poti sa le faci si inainte, sa fii sigura ca nu e vreo bubita pe acolo), dar PAP nu iti recomand sa faci in sarcina. Deci daca esti acoperita vreun an de zile cu PAP-ul, nu il mai face. Eu nu prea am fost acoperita, dar doctorita mea nu a vrut sa imi faca, pt ca a zis ca trebuie sa zgandare pe acolo si ca nu vrea sa faca asa ceva. Ea n-a umblat prea mult prin zona, doar strictul necesar, sa nu riscam sa declansam ceva.

Eu am fost iar azi la test non stress si iar gemenasii mei l-au cam picat. Le-a cam picat pe toate, dar ecografiile de urgenta ulterioare au aratat ca sunt foarte bine. Probabil nu le plac testele. Deci maine mergem iar la o eco de urgenta, sa le masoare fluxurile prin artere. Am intrebat-o pe docorita daca mai putem amana cezariana daca da DD sa ajungem la data programata si mi-a zis ca ii este cam teama pt ca sunt cam "stressati" gemenasii. Ii e frica sa nu intre in suferinta fetala si sa nu fim pe faza. Sa ne vedem sanatosi la 37s si 3z cand e programata cezariana si apoi mai vedem.
Am putin emotii cu eco de maine desi cred ca o sa iasa bine. M-a bagat si azi la o eco la o doctorita, pe fuga, dar n-a putut masura la baietel fluxurile in cerebrala. La fetita au iesit foarte bine. La baietel a reusit sa masoare ombilicala si era f buna, dar sa vedem si cerebrala...


Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

36+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Dragelor, dimineata cand m am trezit m-am pus pe plans am si acum ochii in lacrimi. Acum fix 1 an mergeam catre Brno sa-mi iau puiul. Am avut dimineata acelasi sentiment ca acum 1 an....fericire, emotii, teama, speranta, bucurie....toate amestecate. Sotul a si intarziat la servici ca stateam amandoi si ne aminteam...la ora asta eram acolo si mancam si am vorbit cu cutarescu ...si tot asa, parca se intamplase ieri, nici nu credeam ca imi mai pot aminti atatea detalii. Am recitit postarile mele de atunci...ce semntimente ma mai incearca...nu-mi vine sa cred ca a trecut 1 an...un an atat de frumos si atat de incarcat de evenimente speciale. Nu-mi vine sa cred ca DD a fost atat de bun cu mine si mi-a dat broscuta asta mica care acum doarme pe mine. De atunci traiesc un vis ....

Va doresc tuturor sa traiti acest vis si ma rog la DD pt voi, mai devreme sau ma tarziu sunt sigura ca toate de aici veti avea visul implinit. Toate la timpul lor, DD stie exact cand e momentul potrivit, noi doar trebuie sa nu renuntam . Acum dand timpul inapoi realizez ca fiecare incercare, fiecare esec, fiecare piedica...au fost de fapt caramizi puse in realizarea acestui miracol...toate parca sunt legate intre ele...daca nu era una nu mai era cealalta....si tot asa. Chiar daca viata ne da un sut in fund si noua ni se pare ca e sfarsitul lumii ...de fapt e un pas inainte pt realizarea visului nostru.


Nu am apucat sa va citesc, sper sa am timp in seara asta. M-am uitat doar ce a facut amalia la eco...Draga mea, ma bucur ca sunteti bine...da nu-mi vine sa cred, deja ai programat o data probabil a nasteriii???? Uaaaauuu...iunie...asa repede...Doamne, cand a trecut timpul asta? Eu sper ca balerinele tale sa stea cat mai mult in burtica si sa prinzi 38 sapt...asa cu speri tu, dar si 36 sapt e ok..important e sa fie ele sanatoase. Nepotica mea s-a nascut la 36 sapt, sarcina unica si e bine mersi i zvarluga. Ce mai fac bunicile, se pregatesc si ele de intalnire? Ti-a mai facut socrela praji TV( parca asa se chema, nu?) .

Pupici la toate fetele speciale de pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Irilac m-ai emotionat

Fetelor nu va mai cramponati asa de tare de 38S; oricand dupa 36 e foarte bine ca nu mai e prematura nasterea iar pentru gemeni e la superlativ daca ajung la 36 deci ai tai Tusferi sunt superbebe
si iti doresc sa iasa bine testele puiutilor!
Ref la culturi: culturile facute inainte de sarcina te ajuta sa le faci pe cele din sarcina Tu esti fericita ca ai trecut cu bine peste asta, dar ca noi ca sa ajungem ca tine tb sa fim curatele.
Uite eu de ex le-am facut in noimebrie si toti medici cu care am vb mi-au zis sa le repet acum din nou inainte de procedura...



Va doresc o dupa amiaza faina

Mergi la inceput