Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

ina eu nu am de gand sa-i pun cercei prea curand. Motivul e ca nu toate gradinitele/cresele accepta fetite cu cercelusi in ureche.
O sa ii pun probabil inainte sa mearga la scoala daca o sa fie si ea de acord.

In alta ordine de idei, azi am trait o sperietura mare cu Vladut. Veneam acasa (pe jos) de la logoped cand V il vede trecand in fata blocului pe tacsu (cauta loc de parcare). Imi zice ca se duce la tacsu si fuge, eu strig disperata ca nu, sa vina inapoi. El nici nu ma aude, fuge mai departe, ajunge la intersectia cu alte strazi, nu stie pe unde a luat-o tacsu asa ca fuge pe o straduta. Eu il pierd din vedere, il sun pe tacsu sa-l intreb daca a ajuns la el, el zice ca nu...asa ca ma duc dupa el nimic...tacsu si el il cauta cu masina...Am trait cele mai ingrozitoare clipe din viata mea mai ales ca nu cunosoaste bine zona pentru ca locuim de la sfarsitul lui august aici.
A intrat pe strada paralele si s-a intors pe alta, a trecut insa de strada noastra ca-si pierduse orientarea cand l-a gasit tacsu. Nici nu vreau sa ma gandesc cum a traversat strazile...noroc insa ca sunt stradute mici, putin circulate.
Eu simteam ca-mi pierd mintele, nu-mi mai puteam stapani nici lacrimile, l-am strigat de am ragusit iar tacsu s-a gasit sa ma certe pe mine de ce l-am lasat sa plece. Pai ce eram sa fac, sa las carutul sa fug dupa el? Nici nu mi-am imaginat ca o sa o ia singur pe alta straduta, credeam ca se opreste la intersectie.
A fost o experienta ingrozitoare, l-am pus sa-mi promita de vreo 20 de ori ca nu mai pleaca singur de langa mine. Ma pacalesc singura ca nu e prima data. Macar datile trecute a fost in centre comerciale/supermarket.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, pai si nu ne organizam noi sa mergem impreuna la inot?

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Mena, pai si nu ne organizam noi sa mergem impreuna la inot?

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele



chiar zilele trecute cautam un centru pt copiii cu piscine... ma gandesc asa cam de prin mai-iunie sa mergem, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Da, asa ma gandeam si eu... Mai - Iunie ar fi perfect

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Buna fetelor;
eu azi am primit pozele de la botez
imi plac ff mult
o sa pun cateva si in picasa daca am timp zilele astea;

Dana000 din cate stiu eu , daca se ia cezarette, menstruatia nu mai vine deloc.. nu e ca la alte tipuri de contraceptive cica.
eu am o prietena care ia de 5 luni de zile si nu i-a venit niciodata pana acum.

Mena draga mea, are un dinte, wow!! eu vreau sa fie cat mai tarziu cehstia asta,,ma sperie la faza cu alaptatul si mi-l si imaginez pe Ivan tragand de tzatza mea strengareste cu dintisorul :)))
POpica am uitat pagina mea de diversificare la mama..cand ajung la ea o iau si o pun aici..deocamdata nu o am acasa..

Laurika, ce ma bucur ca ai zis de plasutele alea de antiinecare pt bebei, nu stiam ca exista asa ceva ! daca e pe asa: atunci ma bag si eu la autodiversificare:)

Ipraty si eu il citesc blogul ala..si eu sunt de acord cu AP..daca pana anul trecut nic nu vroiam s aaud de asa ceva..acum am inteles mult mai bine ce inseamna asta..

Fetelor referitor la dezinfectant..nu mai folosesc nici eu domestos asa des de acum ca m-ati speriat.....dar totusi ce sa folosesc mai bun?! in alea eco friendly nu stiu ce incredere sa am..ca eu vreau sa fie sigura treaba:)))..ca mi-e teama..eu spal potaia in aceeasi cada cu Ivan..ca nu am 2 cazi:(( pana mea.. nu stiu....de asta foloseam Domestos.. cainele unde mama ma-sii sa il mai spal? sunt asa suparata..numa barbata-miu e de vina cu tot cu cainele lui! ufffff ce ma enerveaza ca imi fac o mie de griji din cauza asta...

Cellena retata aia de prajitura tare de cicolata seamana cu reteta mea de negresa! cea mai buna everrr numai ca nu are crema deasupra!!! ..eu sunt pasionata de tot ce e dulce si bunn..am si blog cu ce mai gatesc din cand in cand : http://cristinelul.blogspot.ro/2013/01/negresa-cu-migdale-cea-mai-buna-negresa.html ...imi bag ceva in el de regim... asta e..ma mai sacrific inca un an sa fiu naspa la vara si cu celulita..am o foame de lup, nu ma pot controla sa mananca ca un iepure..asadar de dragul lui Ivan mai stau o vara pe tusa si nu voi fi nici anul asta o prezenta prea remarcabila la piscina :))

Eu nuci, alune bag la greu...si am de gand sa mananc si capsune acu cand va aparea.
Fetelor lamuriti-ma si pe mine la faza asta cu alergiile la bebei ..sa nu mancam capsune, nuci,alune,etc.. care e faza? noi sa nu mancam de ce? si ei cand sa nu manance?? si care o fi mecanismul..sotul meu e teroareee...crede ca ala micu are stomacul lui....azi il las cu el sa fac si eu niste treaba si vine la mine later si imi zice ca i-a dat si lui de pofta sa suga/linga un pufulete cu alune (d-ala gen Lotto cu alune)ca manca el si prea se uita copilu la el balind!!! pai Ivan baleste ca asa trebe!!! nu ca i-ar fi pofta!! =))in fine.. ideea care e cu alergiile astea? Daca ii dau acum alune va face alergie mai tarziu la ele, sau pe loc?cum e cu faza asta, aveti idee?
Sellena eu imi voi tunde flacaul pt ca e baiat..dar nu cred in asta cu regenerarea..eu cred ca parul e genetic..

Angiutaaaa..offff deci asa e cu 2 copii mici afara? vaiiii deci e groaznic cand ma gandesc la punctul asta de vedere!! cand o sa am inca unul si Ivan o sa zburde in toate partile..,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angiuta, Doamne ce sperietura ! De aia mi-e si mie teama de nu am iesit pina acu cu amindoi afara singura ca nu ma inteleg cu Florian si pace

Mena, felicitari pt dintisor!

Mami de 2, de treaba cu alergia nu stiu ce sa spun . Unii zic sa nu manince copilul, altii zic tocmai sa manince sa se obisnuiasca organismul copilului. Oricum recomanda atentie la cei ai caror parinti / farti au alergii si nu asa la toata lumea. Doar de albus si lapte de vaca pina intr-un an stiu si eu. Si de miere, dar din cauza de bacterii. Iar ca peste sa nu dati pangasius.

La treaba cu diversificatul va faceti voi planuri, dar copii nostri au planul lor . Florian nu vrea neam piersici / caise / portocale / prune. De abia maninca mar si struguri (fara simburi). Banane nu vrea intodeauna. Si nici la legume nu se prea inghesuie . Noroc ca maninca la gradinita . Ciorba de linte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Dana, Mami, eu iau cerazette si mi-a venit din prima luna in care am luat (si mai si alaptez exclusiv).
Din fericire fara durerile de PMS care ma faceau sa ma urc pe pereti inainte de sarcina

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mamiiii, ce de retete delicioase ai tu acolo, pe blog. Cum termin cu regimul, le iau la rand
PS: n-am topit niciodata ciocolata la microunde, o topeam mereu la bain marie si dura o viata. Cat timp o lasi tu la microunde?

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Saluti, dragelor, va pup!
Noi am fost azi la dr iarasi din cauza durerii de burtica ce apare non stop cand el papa si dureaza intre 20-30 min de il zapaceste..
Ne-a schimbat ranitidina pe Prevacid, pastilute ce trebuie zobite si date in lichid, imi venea sa o pup pe dr aia, ca tare urasc substanta asta uricioasa si cu gust groaznic pe care i-o dau!

Ne-a zis sa asteptam un pic cu cerealele ca si ele sunt cu lapte si ca poate laptele ii face lui probleme,asa ca sa vedem.Eu insa as vrea in weekend sa incep sa ii dau niste cereale, desi visam sa incep cu altceva, dar vorba Inei, noi nu vom avea o gama asa super variata ca toata lumea, din cauza de aciditate..Singurele pe care le-am gasit fara gluten sunt Milupa,de orez, preparate cu apa sau lapte.

Cellena,multumim pentru retetam am salvat-o sa o am, nu stiu cand am sa o fac, insa e pusa la catastif; ref papat cul lingurita, nu trebuie neaparat sa stea perfect in fundulet.Chiar ieri ne-am uitat la niste scaune de masa -vrem sa ii luam unul zilele astea-si aveau 7 posibilitati de reglare, inclusiv pentru bebelusi care stau pe spate sau semi inclinat si nu pot sta in fundulet.Nicholas sta in fundulet, isi tine f bine capul, dar nu vreau sa il obosesc mai mult decat e cazul, asa ca va manca numai in scaun de masa si vreau sa stie ca statul acolo inseamana ca a venit timpul de papa; el inghite f f bine din lingurita,vom vedea insa cum va fi cand va fi un lichid un pic mai gros ca laptele

Super ca mergeti la innot! mare mare atentie daca aveti piscina in curte/gradina, trebuie obligatoriu sa aiba gard pentru ca cea mica sa nu ajunga la ea, cand incepe sa mearga,.Aici e o campanie enorma pentru asta..

Menaaaaa, pentru dintisorul lui Gabriel! ia uite ma la el, i-a luat pe toti, scumpul de el! e super tare! Bravo, Gabriel

Bioana, aici au fost 8 grade si soare azi , a fost minunat! cred ca scapam si noi de frig, in sfarsit!

Camys, imi pare tare rau pentru cel mic, stiu asa de bine ce rau si greu e si pentru ei si pentru parinti sa il vada asa...
am sa iti spun un sfat citit acum vreo doua saptamani intr-o carte si care mi s-a parut fenomenal in clipa in care l-am aplicat,fiindca a functionat maxim:NU bate niciodata pe spate un copil cu reflux, fiindca ii ajuti acidul sa ajunga sus si in felul asta arsurile sunt mult mai mari si el plange si mai tare sau il doare mai rau sau vomita rapid..Intotdeauna, dupa ce papa, mangaie usor, in cerculete mici, partea stanga a spatelui, in dreptul umarului, cand il tii in brate, un pic inclinat pe umar, nu complet vertical... Vreau sa iti spun ca da aerul afara aproape instant, e minunata metoda asta!eu nu l-am mai batut niciodata pe spate si a fost mai bine pentru el,mult mai bine, nici nu stiam ce rau ii fac si ce arsuri provocfara voie..Multa sanatate!

Angiuta, saracuta de tine, ce spaima ai putut trage, bine ca nu s-a intamplat nimic!! e greu,baietii sunt intotdeauna mai nazdravani!

Mami, problema e ca alunele, capsunile, fragii, nebuniile astea intra in grupa alimentelor cu cel mai mare potential alergen si e de dorit sa se evite, se introduc cat mai tarziu posibil..

Fetele, gasiti plasute din alea de servit bebelusilor fructe. "la plasa" acolo?daca nu, va iau eu cand vin in tara,daca vreti..aici sunt peste tot..Eu nu ma innebuneam dupa ele, ca idee, ca ma gandesc ca suge si materialul ala din care e facuta plasa,dar avand in vedere ca nu ii scapa nici o jucarie, - le pupa, suge, rontaie pe toate, ala e nimic:):)

Nici eu nu cred ca atunci cand tunzi un bebelus zero parul creste altfel, am exemplul nasilor lui Nicholas care l-au tuns pe cel mic, si parul care a crescut e tot rar...Mie nici prin minte nu imi trece sa il tund pana la un an, si acolo numai ca asa e traditia:)

Ela, multa sanatate sotului, sa se faca bine rapid!

Pya, ce minunat, repet, ca Victor a fost in hainute subtirele si usoare pana acum! sa speram ca pana ajungeti o sa se indrepte vremea in Ro!sfatul meu e sa rogi pe cineva sa iti cumpere macar doua caciulite pana ajungeti, din astea de bumbacel, de vara..si eu trebuie sa ii iau lui Nicholas, ca de primvara nu am deloc, iar cele groase sunt mult prea groase pentru vremea de afara..

Fetele, voi luati scoica/scaunul de masina cu voi, pe avion, sau numai carutul? noi cred ca vom lua un carut din acela usor, care insa se inclina complet la orizontala, sa nu caram ditamai carutul dupa noi acum..Cu scaunul nu stiu cum vom face..

Ina, imi spui cum a fost la vama cu geanta pentru Riana, ce ai voie sa iei in ea?Pya?

va pupam, mamici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Neata si multam pt rapsunsurile referitor la cercei!

Bubu nu am avut nici o treaba cu geanta Rianei la aeroport dar ce-i drept nu continea nimic lichid doar servetelele umede cu care nu au avut treaba. Insa lui robin pana la 2 ani i-au acceptat mereu sticla cu apa si borcanase de tot felul cu mancare si fructe. Doar ca le aveam toate grupate intr-un fel de borseta pe care o aratam direct separat. Si am zburat peste tot cu el fara sa avem probleme cu mancarica si apa: spania, turcia, america etc.

Referitor la plasa aia de molfait fructe am avut si eu la robin dar fara succes, nu ii placea senzatia aia de plasa de plastic in gura, sugea de 2 ori l ea si gata apoi era tare dificil de curatat calumea plasa, am abandonat-o rapid. Alti copii insa am auzit ca tare le placea, al meu e tare sensibil si acum la ce baga in gurita.

Mergi la inceput