Cornul si laptele

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

si la noi se mai da cornul si laptele ,
si copiilor mei le place cornul ala ,prima data cand iese din gradi impart cornul intre ei :)mi-ar parea rau sa nu se mai dea caci sunt copii care chiar le place,
ar trebui invatati copiii care nu vor sa le dea celor care vor ,sunt unii care nu au pachetel la scoala si nici nu ma mir ca vor sa manance mititeii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

La noi la scoala iau cornul si/sau laptele copiii care vor sa le ia, iar la sfarsitul orelor cativa dintre copii (cu invatatoarea, desigur) duc ladita cu ce a ramas (cornuri, lapte) la adapostul de caini din curtea scolii (sunt acolo aprox. 15 caini luati in ingrijire de scoala). Mie imi place ideea foarte mult si lui Denis la fel, noi iubim animalele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

La gradinita n-am vazut vreodata corn sau lapte, la scoala in schimb se da, ba mai mult, e corn+lapte+mar. Laptele e foarte ok, cornul la fel, merele sunt niste mici bombe, dar lu' fie-mea ii plac. Cea mica, care e la gradi, e innebunita dupa laptele care-l primesc surorile ei la scoala (e frumos ambalat si vine cu un pai), asa ca de multe ori, pentru ca ceilalti copii nu sunt tentati de el, fie-mea aduce acasa 2-3 cutii de lapte, ba chiar si cornuri. Stiu ca intr-o zi m-a speriat, avea ghiozdanul plin de lapte, cornuri si mere , ziceai ca vine de la piata, nu de la scoala. Ca oricum jumatate din colegi nu vor, si raman, de ce sa le arunce?! Cum i-a venit ideea, nu stiu, nici n-am stiut cum sa reactionez, s-o cert, s-o las in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Fusese vorba la un moment dat ca se va lasa la latitudinea scolii ce si cat sa cumpere in locul acestei gustari. Eu as fi preferat sa primeasca o data la 2-3 zile altceva mai de soi, care sa ii placa si copilului si pe care sa-l manance, in loc de in fiecare zi un codru de paine veche pe care in cel mai fericit caz il mananca vreun porc de la tara vreunei femei de serviciu. Cum ar fi un croisant de exemplu sau un pachet de biscuiti.

Da, sunt constienta ca sunt multi copii carora le tine de foame laptele asta si cornul, dar e o greseala a autoritatilor locale atunci de nu reusesc sa descurce problema asta.

Sotul meu vede gramezi de cornuri aruncate de copii, rupte, calcate in picioare, cu care s-au batut probabil. Nici cainii nu le mai mananca.


Eu mai degraba spun ca e vina scolii. Prin cadrele didactice ar trebui sa se asigure ca alimentele respective sunt consumate, si cine nu consuma din diverse motive nu trebuie sa-si bata joc de ele.

Cum zicea anya mai jos - se pot da unor centre de batrani, sau se pot identifica cazurile sociale din fiecare clasa si se poate trimite copilul acasa cu lapte si corn si pentru ai lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu stiu cate fete din afara citesc topicul asta, dar sunt curioasa daca pe undeva scoala poate cere parintilor sa se implice in activitati de voluntariat (la sedintele cu parintii isi pot programa responsabilizarea pe zile, etc).

In orice caz, si parinti si cadre didactice deopotriva, toti ar trebui antrenati. Chiar e pacat de atata risipa de lapte si paine cand atatia oameni mor la propriu de foame in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

La noi la gradinita copii ce stateau la program prelungit nu primeau lapte si corn doar cei ce plecau la ora 12 primeau laptele si cornul la plecare.



La program scurt suntem si noi. Erau bune cornurile, proaspete, moi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

si la noi avem corn+lapte+mar!

Anul trecut n-au primit..ca decizia daca dau sau nu e la judet! Si cica anul trecut n-au avut banu la buget!

Radu le aduce mereu acasa! Si la ei ia cine vrea, ca ma distram la sedinta, ca erau mamici care habar nu aveau ca se da lapte, sau mar....

Si da Mickyyy, si Radu aduce cateodata cate doua (mai multe de doua nu a luat) ...ca cica sa aiba unu corn de mancat pe drum si unu pt a doua zi la sanvis !

Daca nu se vor mai da, nu ma supar :) desi laptele de obicei il iau eu la serviciu si-l folosim la cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Fetita mea primeste cornul si laptele la gradinita la gustarea de dupa-amiaza impreuna cu inca o portie de mancare de la gradinita (fruct, iaurt, paine cu cascaval) si fie le mananca pe drumul spre casa, sau le imparte cu fratiorul ei acasa, care le apreciaza tare mult. Eu cred ca fiecare gradinita sau scoala ar trebui sa poata alege daca ofera corn si lapte sau fructe de sezon, in functie de ce prefera copiii, sugestiile parintilor. Ma gandesc ca in mediul rural, nu ar trebui sa se renunte la corn si lapte. Ar trebui sa se aloce fonduri mult mai mare pentru programul scoala dupa scoala, decat banii din programul cornul si laptele. Bineinteles, Ponta iar vorbeste, fara sa gandeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
sunt curioasa daca pe undeva scoala poate cere parintilor sa se implice in activitati de voluntariat (la sedintele cu parintii isi pot programa responsabilizarea pe zile, etc).

Iar eu sunt curios daca pe undeva patronul meu poate cere profesorilor sa se implice in activitati de voluntariat in firma lui (pentru a-mi tine locul cand lipsesc din firma, plecat fiind sa impart/sa strang cornurile prin clase).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
sunt curioasa daca pe undeva scoala poate cere parintilor sa se implice in activitati de voluntariat (la sedintele cu parintii isi pot programa responsabilizarea pe zile, etc).

Iar eu sunt curios daca pe undeva patronul meu poate cere profesorilor sa se implice in activitati de voluntariat in firma lui (pentru a-mi tine locul cand lipsesc din firma, plecat fiind sa impart/sa strang cornurile prin clase).


cata iresponsabilitate azi si maine...



Mergi la inceput