Cornul si laptele

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

La noi la scoala doar lapte, nu s-au dat niciodata cornuri, cel putin anul asta. Anul trecut stiu ca se dadeau si erau cam vechi mi s-au parut mie.
Cum functioneaza chestia asta? Scolile primesc un fond pentru asta sau sunt achizitionate de mai sus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Primariile organizeaza licitatii, aleg furnizorul cu care incheie un contract. Apoi cred ca direct furnizorul se ocupa de livrarea produselor catre unitatile de invatamant. Eu aici cred ca e hiba. Cred ca ar fi folositi mai util daca s-ar da banii direct catre scoli care sa se gospodareasca fiecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Si la noi la scoala vine doar laptele. Pe care fi-miu nu-l bea, desi il bat la cap, uneori il mai aduce acasa, cred ca de cele mai multe ori raman in cutie in coltul clasei. Si eu cred ca sunt bani aruncati, mai degraba as crea niste burse pt copiii cu situatii sociale deosebite, sau le-as suplimenta daca exista deja. Sunt care nu au bani deloc si au nevoie si de lapte si de corn, pentru ei targetat ar trebui facut ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In teorie se pot gandi tot felul de scenarii. Practic, in momentul in care nu vor mai fi contractele de lapte si corn, banii vor disparea pentru alte alea, nicidecum pt copii. Asta e partea trista a situatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Primariile organizeaza licitatii, aleg furnizorul cu care incheie un contract. Apoi cred ca direct furnizorul se ocupa de livrarea produselor catre unitatile de invatamant. Eu aici cred ca e hiba. Cred ca ar fi folositi mai util daca s-ar da banii direct catre scoli care sa se gospodareasca fiecare.



cu asta nu sunt de acord, decat cu prima parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Fusese vorba la un moment dat ca se va lasa la latitudinea scolii ce si cat sa cumpere in locul acestei gustari. Eu as fi preferat sa primeasca o data la 2-3 zile altceva mai de soi, care sa ii placa si copilului si pe care sa-l manance, in loc de in fiecare zi un codru de paine veche pe care in cel mai fericit caz il mananca vreun porc de la tara vreunei femei de serviciu. Cum ar fi un croisant de exemplu sau un pachet de biscuiti.

Da, sunt constienta ca sunt multi copii carora le tine de foame laptele asta si cornul, dar e o greseala a autoritatilor locale atunci de nu reusesc sa descurce problema asta.

Sotul meu vede gramezi de cornuri aruncate de copii, rupte, calcate in picioare, cu care s-au batut probabil. Nici cainii nu le mai mananca.


Eu mai degraba spun ca e vina scolii. Prin cadrele didactice ar trebui sa se asigure ca alimentele respective sunt consumate, si cine nu consuma din diverse motive nu trebuie sa-si bata joc de ele.

Cum zicea anya mai jos - se pot da unor centre de batrani, sau se pot identifica cazurile sociale din fiecare clasa si se poate trimite copilul acasa cu lapte si corn si pentru ai lui.



Ar trebui sa se faca o lista cu copii care vor sa primeasca alimentele iar restul sa fie redistribuite. Altfel este risipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Bani multi si aruncati, interese multe la mijloc. In loc sa dai un corn si un lapte de sute de mii de copii si jumatate dintre ele sa ajunga la porci, nu ar fi mai bine ca scoala sa ofere o masa calda copiilor saraci? Sunt multi copii malnutriti in tara asta, o masa ar fi o adevarata pomana, dar mai bine dam cornuri tari si fara gust (din care in clasa la fi-miu nu gusta nimeni), lapte (acum suspect ca are aflatoxina) si mere urate si stricate- probabil la pret de mango! Ce rost are? Nu ar fi mai bine sa se centralizeze copiii cu necesitatea de a fi ajutati- rechizite, mancare etc si banii sa mearga doar acolo??? Nuuu, mai bine trimitem corn si lapte si in scoala 11, unde numai inscrierea costa 2000 de euro :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Inteleg ca este dreptul fiecarui elev sa primeasca un corn si o cutie cu lapte, inclusiv al celor mai putin saraci. Dar, pentru ca mereu se ofera aceleasi cornuri si acelasi lapte (nu?), copiii ar trebui deja sa stie daca le plac si daca vor sa le consume pe loc la scoala. De asta la un moment dat ar trebui sa fie intrebati si trecuti pe lista. Ar putea semna si parintii.
Desi, daca nu sunt bune, cum spune Natasa ca este la scoala ei, mai bine lipsa si altceva in loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ana e incantata de corn si lapte, pe care le primeste de la inceputul anului. Pentru ca da, nu le mananca toti, ea aduce si acasa, unde sunt vanate de surorile mai mari
De asemenea, zilnic primeste un mar.
Nu doreste, decat arareori, sa-i punem ceva de mancare la scoala.
Sigur, cand sunt mai mari, copiii prefera felii de pizza sau chipsuri, dar asta nu e vina celor care s-au gandit la programul asta care, mie, nu mi se pare inutil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Cel mic este la gradi in grupa de "program scurt". Desi platim si mananca de la gradi ca toti copilasii care merg la program prelungit, primeste corn si lapte pe langa gustarea de dupa amiaza.

Cel mare primeste corn, lapte si un mar micut de la scoala. Marul il mananca uneori la scoala mai ales pentru ca este golden. Laptele l-a baut la incept la scoala..apoi ceva nu i-a convenit si i-am zis sa-l aduca acasa sa-l verific eu ca este OK. De regula laptele de la ambii copii ajunge "orez cu lapte". Cornul este de la Pajura. Se intampla tot cand il iau de la scoala, uneori , sa il manance in masina.. miroase bine de-mi face si mie iar daca este proaspat e bunut de foame.
Cand nu se consuma cornul ajunge in mancare cainelui de curte sau pur si simplu ca hrana pentru pasarele...

Chestia asta cu luatul si/sau neluatul produselor acasa cred ca tine in primul rand de invatator. Evident ca mai sunt cazuri cand probabil parintii interzic copiilor sa consume/aduca acasa produsele.

Mergi la inceput