Cornul si laptele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Noi nu am beneficiat nicodata de programul cornul si laptele. S-au gandit ca daca tot platim gardinitile si scolile nu avem nevoie de asa ceva.... Nu stiu daca este bun sau nu..., dar cred ca laptele este unul clasic,numai ca este ambalat la cutii mai mici. Cunosc parinti care le-a intrezis copiilor sa manance cornul si laptele, de parca ar fi otravite.
In acelasi timp cunosc destule familii care se hranesc cu acest corn si lapte.
Mie una personal mi se pare o prostie sa-l retraga din scoli, din doua motive:
- ar avea de suferit familiile sarace , pentru care acest corn si lapte reprezinta poate hrana zilnica
- ar avea de suferit fabricile care le produc, ceea ce va conduce la cresterea numarului de someri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sincer, si eu mi-am insctruit copilul sa nu manance cornul ala. La noi la scoala este o paine mizerabila, cand l-a adus acasa era si gata vechi asa ca da, e ca o otrava. Una e sa-l manance la gradinita pe post de sendvis si alta e sa-i dau de-acasa sendvisuri si sa manance pe langa ele si painea aia goala si veche pe deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Cornul si la noi este foarte prost. Laptele/iaurtul e bun si copiii mei la inceput il beau. Eu i-am incurajat s ao faca. Au fost situatii cand Stefan a venit cu 4 cutii de iaurt acasa . Si l-au mancat de fiecare data. Mariei acum ii este rusine sa il manance sau sa il ia acasa , pentru ca "doar copiii din clasele de romi il iau" . Daci copiii care il mananca sunt stigmatizati .

Problema este ca nu sunt gestionate bine in scoli. Copiii sunt lasati sa faca ce vor. Se bat cu ele sau le arunca pe geam. Invatatoarele ar trebui sa le imparta obligatoriu fiecarui copil. Ca le mananca, ca le doneaza la prima intersectie unui amarat sau le arunca in final, tine de educatia fiecaruia.

Am asistat la o scena care m-a impresionat teribil. Un copil vroia sa verse iaurtul, iar un altul (rom, da ) s-a repezit la el, i-a strigat: de ce il versi, ma, mie imi este foame, i l-a luat din mana si l-a baut. Stiu, multora le este greu sa creada, dar pentru multi copii, acel corn cu lapte reprezinta cea mai consistenta masa a zilei.

Mie mi-ar conveni ca banii sa fie investiti in afterschool-uri sau sa se mareasca alocatia, dar credeti ca acesti copii ar mai vedea vreun iaurt pe masa lor?

Da, programul nu functioneaza bine, din pacate de multe ori produsele sunt de proasta calitate, dar daca e de reparat ceva, aici ar trebui sa umblam, sa se organizeze licitatii corecte, sa se urmareasca respectarea calitatii acestora si scolile sa se organizeze mai bine pentru distribuirea lor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Fusese vorba la un moment dat ca se va lasa la latitudinea scolii ce si cat sa cumpere in locul acestei gustari. Eu as fi preferat sa primeasca o data la 2-3 zile altceva mai de soi, care sa ii placa si copilului si pe care sa-l manance, in loc de in fiecare zi un codru de paine veche pe care in cel mai fericit caz il mananca vreun porc de la tara vreunei femei de serviciu. Cum ar fi un croisant de exemplu sau un pachet de biscuiti.

Da, sunt constienta ca sunt multi copii carora le tine de foame laptele asta si cornul, dar e o greseala a autoritatilor locale atunci de nu reusesc sa descurce problema asta.

Sotul meu vede gramezi de cornuri aruncate de copii, rupte, calcate in picioare, cu care s-au batut probabil. Nici cainii nu le mai mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu nu stiu cum este gestionat programul asta cu cornul si laptele, dar daca se aloca 1,17 lei/copil si se dau acesti bani scolilor (fiecarei scoli) eu cred ca, cu bunavointa, s-ar putea evita risipa prin acordarea posibilitatii ca parintele sa opteze la inceputul anului scolar daca vrea sau nu sa fie inclus in program. Si eventual sa poata opta pt ambele sau doar pt lapte/iaurt de ex.

Daca ar fi copii (parinti) care nu doresc sa le primeasca, atunci scoala sa poata folosi restul de bani pentru programe de tip afterschool. In conditiile astea poate unii parinti ar renunta voluntar tocmai pt a sustine afterschool-ul.

Singura fisura in acest plan magnific al meu este buna credinta si cinstea in administrarea fondurilor de catre directorii scolilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Androix, si mie mi-ar placea un pachet de biscuiti simpli sau batoanele bune din copilaria noastra. Da, esential este sa fie comestibile si sa le manance cu placere copiii.

Boti, nu prea vad functionala propunerea ta . Pentru scoli pare foarte complicat si sistemul actual. Iti dai seama cat le-ar da de lucru ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nici propunerea lui Androix nu cred ca e valabila. Croisantele sunt pline de chimicale. Aici vin eu si interzic copiilor sa manance asa ceva. Noroc ca ai mei nu ar manca paine dulce din principiu .
Cornurile primite in sectorul 2 sunt ok. Tin cam 3 zile dupa ce le aduc acasa si apoi mucegaiesc - ceea ce inseamna ca nu sunt pline de conservanti. Laptele e UHT si mi se pare cel mai ok dpdv sanitar sa fie dat in scoli, unde nu au frigidere si alte minuni.
Intr-o vreme, la gradi, au tot primit biscuiti, dar ce sa faci cu tone de biscuiti? Le-am mai facut pesmet, am dus la tara...paine mananca marea majoritate a oamenilor. Vom ajunge vorba-ceea:
Daca nu ai paine - mananca cozonac!
Stiu o scoala unde s-au gestionat frumos: ce nu luau copiii acasa, seara se ducea la un azil de batrani din apropiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
Cornurile primite in sectorul 2 sunt ok.


E chestie de perspectiva, avand in vedere ca avem copiii in aceeeasi scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si de gusturi, evident!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Anya, si la noi au vrut sa le doneze, dar nu au reusit sa se organizeze cu transportul. Cam greu sa gasesti voluntari pentru asa ceva.



Mergi la inceput