FIV cu Dr. Dragos Albu 76

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Cumintica cum sa ma supar pe tine ????????
Sa va povestesc cum a decurs intilnirea mea de ieri : am ajuns dr ma luat in cabinetul din dreapta unde nu are eco ,incercind sa ma convinga sa mai tin steriletul .....bla ,bla ,i-am zis ca nu il mai tin ,i-am explicat ca timp mai este pt rezultatul celor de la minister ,deoarece oricum trebuie sa astept menstruatia ,apoi o luna de acc-uri .....deci undeva in mai as incepe schema ,si pina la urma a zis ....ok hai sa-l scoatem .Nu ma durut deloc cind mi la scos ..se pare ca am si un chist si de aceea singerez ....dar i-am zis ca asa singerez de 8 luni de cit am steriletul si la controalele anterioare nici urma de chist .
Apoi mi-a propus sa facem histeroscopie ,sa fac analizele ce col ,dar eu inca avind scurgeri maroni nu mi-a putut recolta ,asa ca a ramas sa recoltez ,si daca analizele ies ok sa ma programez pt histeroscopie.
Dinsul mi-a zis cu anestezie locala ,dar eu nu vreau ,mi-e frica ,asa ca o sa optez pt anestezie totala ......cred....
In leg cu visul meu .......ce sa zic mi-a venit in minte in timp ce eram pe masa ,cind scotea steriletul ,am zimbit larg si bineinteles ca m-am si inrosit toata .
Ma felicitat pt kg pierdute ,a zis ca nici nu am idee cit ma ajuta asta ,mi-a dat unda verde sa continui dieta !
Voi la histero cu ce fel de anestezie a-ti facut ,locala sau generala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Hehe! Cri_cri_cri tu ai un radar care te anunta imediat ce eu te dau un exemplu frumos de urmat. Da, si de data asta am comis-o, si cunoscandu-te mai bine mi-am permis sa-i zic Dellyei - constanteanca "de-a noastra" sa continue drumul pe care ai mers si tu - laparoscopie cu Dr Albu. Conteaza foarte mult cum se face pregatirea casutei ptr si tu esti unul din multele cazuri frumoase unde Dr Albu a aratat ca poate face diferenta.

Dellya incearca sa-i suni, sa afli nr de telefon de la laborator si vorbesti direct cu ei. Le spui ca dr tau a zis ca e urgenta si ca trebuia sa obtii rezultatul de ieri. Pe mine m-au ajutat de fiecare data. Iar fetele care raspund la telefon la MDL au si ele acces la rezultate, chiar daca nu sunt validate de dr. Daca insisti le primesti - fara stampila si semnatura. Poti sa le rogi sa ti le citeasca prin telefon.

Cumintzica
de acum doar optimista trebuie sa fii. Trebuie chiar sa-ti vizualizezi bine cuibariti acolo in burtica. Bucura-te si de aceste prime zile de sarcina, nu trece peste ele.

Annika hai cu vesti bune.

Liza iti dai seama ca de pe-acum fetitei tale ii place sa stea la rasfat la spa ... la ce ten frumos are rabdare sa-si faca la tine in burtica, stie ea ce-i frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Angelica eu am facut cu locala ,nu simti nimic iar eu pot spune ca nu prea rezist la dureri dar de data asta chiar nu am simtit nimic ,floare la ureche ..si am facut si 2 deci eu recomad locala ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

angelica28 eu am facut histeroscopie si cu anestezie locala si cu anestezie generala.
La cea locala a fost greu, la un moment dat dr Albu s-a oprit si au vrut sa ma bage in terapie intesiva, dar cand mi-au pus masca de oxigen mi-am revenit si nu a mai fost cazul.
Pe urmatoarea am facut-o cu anestezie totala si a fost mult mai bine.
Dar nu mi-au spus ininte de o analiza de sange, nu mai stiu cum se numeste, si a trebuit sa astept sa iasa rezultatul, a fost o intarziere de vreo 3 ore per total fata de programarea initiala.
Te sfatuiesc sa intrebi care sunt analizele pe care trebuie sa le faci daca vrei anestezie generala.

E doar experienta mea..tu alegi.

Mult noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annika spune:

am facut-o si pe asta ...
deci, culcusul e acum pregatit
2 sinechii pe care le-a sectionat si o usoara inflamatie ptr care mi-a dat Unidox ... in rest a fost cat de cat ok. Am facut cu anestezie locala .... dar la un moment dat a fost nevoie sa mai dea cu ceva xilina ptr ca ma durea olecutza si ma incordam toata pe masa... desi imi amortizera buzele si eram ametita rau inca de la prima doza, totusi era o durere, nu chiar insuportabila dar la limita
fetele si weekend placut ... la mine a inceput deja ca mi-am luat liber de la servici si le-am zis ca nu am nici telefon si nici acces la mail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

angelica eu am trecut prin 2 anestezii generale (laparo si punctie) si sunt de vis despre analizele de care vorbeste hatice, nu stiu ce sa-ti spun...stiu ca pt pregatirea laparo am avut cateva analize de sange de facut (iti pot spune diseara ce anume) + o inalnire scurta cu anestezistul cu o zi inainte (dar fara analize, ci doar niste intrebari). pt puctie, am intalnit anestzista direct in sala si discutia a fost scurta pt ca trecusem recent prin anestezia de la laparo, fara probleme.
ella...ai dreptate m-ai facut sa realizez ca daca rezultatul e pozitiv, acum sunt de fapt primele zile de sarcina...dar mi-e atat de frica sa nu ma prabusesc de sus la un rezultat negativ...sperante am, nu ma intelege gresit, sunt o persoana optimista, dar si realista...offf, cat de greu trece timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

bravo annika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

STIU DE PREGATIREA CARE SE FACE INAINTE DE ANESTEZIA TOTALA ,AM FACUT O GROAZA DE ANESTEZI ,LA PUNCTIE ,LA LAPOROSCOPIE ,LA CHIURETAJE SI EU MA SIMT FFF BINE DUPA ANESTEZIA TOTALA ..........NU STIU AS OPTA PT CEA TOTALA....ACUM SA VEDEM DACA VREA SI DR AVIND IN VEDERE CA LA O LUNA AR MAI TREBUI SA FAC UNA LA PUNCTIE ......MA GINDESC SA NU DAUNEZE ANESTEZIE PESTE ANESTEZIE LA INTERVAL SCURT DE TIMP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

angelica28 dupa anestezia general pt histero, la interval de 30 zile am facut fiv , asa ca DR Albu va fi de acord.In data de 16 oct am facut histero si pe 15 nov punctia.
Oricum e un tip de anastezie totala mai usoara, ca la punctie.
Eu am facut si laparoscopie clasica ( taietura ca la cezariana si anestezia a fost diferita, mult mai puternica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annika spune:

angelica, eu am facut azi dimineata hsiteroscopia cu anestezie locala ... te vede/simte daca te doare si te intreaba daca sa mai dea cu xilina .... sincer nu e atat de rau. Bine, acu' sa nu vorbeasca gura fara mine, dar la mine dupa ce a mai dat o tura de xilina a fost ok ...

Mergi la inceput