FIV cu Dr. Dragos Albu 76

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Clexane are periode cand se gaseste mai greu sau deloc, de aceea e bine sa aveti ceva provizii. Se poate lua de 0,6 si face doar 0,4. de la Fundeni mi-au aratat ca intai arunc 0,2 si ce ramane injectez, ca sa fie si bula la piston, daca as injecta intai si as arunca ce ramane, nu ar fi bula, care isi are si ea rostul ei. Eu zic ca merge si cu 0,8, facut 2 zile la rand, la cat de scump este parca mi-ar parea rau sa arunc 0,2 zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

ziua buna dragi burtici si viitoare burtici...
vad ca vorbiti despre clexane 0,4 ...eu l-am gasit la sensiblue cu 110 lei cutia...
am intrat astazi sa va intreb despre injectii diphereline si menopur...nu-mi mai amintesc cum le faceam anul trecut..adica daca inclin un pic acul sau trebuie sa introduc acul drept ,perpendicular cu burtica?am inceput sambata diphereline si am bagat acul drept fara sa inclin si ma tot intreb daca e bine sau nu...
menopur cum se face ,ac drept sau inclinat?
O duminica frumoasa va doresc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Pety scumpa i-ti faci mult prea multe griji...trebuie sa fii mai relexata..sincer nu mai stiu cum le faceam ..dar parca acul drept ....cand mai mergi la monitorizare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

crystyne am pe 12 a doua monitorizare ,asa e in schema si a zis dna Kucia ca daca apar modificari ma anunta...
nu ma stresez ci doar imi mai vine cate o idee si ii caut rezolvare,atata tot...:),ms mult de ajutor...
noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

Buna fetele!
In legatura cu clexane-ul, eu zic ca nu e cazul sa va impacientati, sa va zic situatia mea: in perioada de tratament pt fiv am facut alergie la clexane ( aveam pe burta la locul injectarii niste galme si vanatai imense, cam cat o felie de salam de sibiu fiecare...ca nu stiu cu ce sa le compar). Dr. Albu mi-a spus ca fara probleme pot folosi in loc de clexane fragmin sau fraxiparine. De frica sa nu mai fac vreo alergie pana la urma am ajuns sa iau aspirin cardio 1 pastila/zi (inclusiv in prezent). Si deocamdata totul este in regula. Asa ca in caz ca nu s-o mai gasi clexane stati linistite ca variante de injectii/pastile care au acelasi principiu sunt destule!

va si va doresc o saptamana excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:


pana la alternative (multumesc crix3), incerc sa respect schema cu clexane 0.4.
am mai gasit azi 9 buc la urgentfarm (mi-a recomandat chiar o doamna farmacista de la sensiblu, ca aici gasise cand nu mai era pe nicaieri si cauta pt ea insasi). mai am si o cutie de 0.6 (o sa le fac conform celor povestite de qiao)in 3 saptamani poate reapare in farmacii
toate fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas82 spune:

buna Pety! Eu la ultima inseminare le-am facut cu acul la 45 de grade. Asa mi-au aratat fetele de la MMF.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

pety, fluturas are dreptate: fetele de la mmf iti arara la 45 grade orice injectie (si scot si bula la clexane), dar pe instructiunile clexane, de exemplu, scrie la 90 si ca nu trebuie sa scoti bula...in final, cum zice crysyne, nu te stresa prea mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

fluturas.cumintzica...multumesc,in cazul asta o sa inclin si eu la 45 de grade ca nu o fi foc:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Hey fete albe

Acum am venit de la med.familie ..am fost sa-mi iau reteta comp.pt clexane...ok toate bune....merg la farmacie si imi spun ca nu pot sa-mi dea comp.ca nu se gaseste si daca vreau sa cumpar cu banii jos..cum adica?daca se da comp .vreau comp..ele nu si nu..si mi sa ridicat parul ....va rog sa-mi spune-ti si mie conform carei hotarari nu se poate? va rog sa-mi explicati...daca nu vreti scandal,reclamatii va rog sa-mi dati comp.....in fine mi-au dat...comp

La mine chiar nu este vorba de bani multumesc lui dumnezeu ci din principiu...asa ca este dreptul nostru...

Hai ca v-am facut capul mare....sorry..maine am prima monitorizare cu dr."maciuca"

o seara frumoasa

Mergi la inceput