Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Misha, uite aici un articol despre apa: http://www.pediatrucluj.ro/2012/06/11/apa-in-alimentatia-bebelusilor/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Leti nu ma supar stai linistita....l as face pachet daca m as putea apropia de el....dar EU daca vad unu o iau la fugaaa....
Ioana mi s a ridicat parul pe mine in timp ce citeam....cred ca tu mi ai mai spus odata despre ele.si tot ziceam ca o sa iau dar pana la urma am zis ca ne mutam si nu am mai luat.si tot citisem despre ele ca nu ar avea efect dar daca zici tu ca da merita sa incerc.ultrasunetele alea nu afecteaza cu nimic copii???trebuie pus in fiecare cam?le Las tot timpul in priza sau cum?le bag in priza si deschid geamul sa fuga?odata CE m am scapat de ei le tin in priza incontinuare sa nu mai intre?te am omorat cu intrebarile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Leti, aia cu KFC-ul si Ice Tea-ul e de groaza. Chiar asa nu am mai auzit. Apa nici eu nu ii dau ca bea mult lapte. Dr. mi-a zis si mie sa nu ma ingrijorez pana inca bea lapte mult. La ceai eu nu prea ii vad rostul, nu i-am dat si nu o sa ii dau decat daca va fi nevoie pt vreo problema anume.
Ali, din cate stiu aparatele alea cu ultrasunete nu afecteaza in nici un fel copilul si oamenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Oli asa credeam si EU ca in germania nu exista soareci.(glumesc... speram ca macar aici unde Stam sa nu fie.dar ptr siguranta am plecat de acasa cu otrava.am refuzat o casa care era aproape de camp si eram sigura ca acolo SUnt dar aici in mijlocul orasului speram sa scap...
Muraturica mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

leti, eu le dau cereale cu quinoa de la babynat cam de 2-3 ori de sapt, cate 2 masuri in fructe (procentul de quinoa e sub 10% la astea de le-am luat eu)
misha, eu am facut clexane in sarcina, am si varice, am si 37 de ani, dar aspirina nu am de gand sa iau pana pe la vreo 40 de ani.
ali, si mie imi e groaza de soareci, asa ca imi imaginez ce stres ai din cauza asta.

despre mamele care dau de mancare tampenii copiilor atat de mici, eu sunt oripilata, ca vad in jur tot mai multe. si tot mai multi pediatrii care parca isi bat joc de felul in care indruma mamele sa isi alimenteze copiii. fata de ieri primise recomandare de la pediatra ca de la 10 luni sa fiarba oul doar 4 minute, ca sa simta si copilul gustul la galbenus


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ioana, ai fost tare cu soarecele care a dus vestea ca e bine la voi! :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Mersi mult de raspunsuri si de articolul cu apa.

Eu pana la 6 luni nu i-am dat deloc nici apa, nici ceai, iar dupa 6 luni i-am dat apa in canita doar ptr a invata sa bea nu am insistat deloc.
Insa de ceva timp nu prea mai suge ziua si acum o saptamana am avut 2 nopti in care s-a trezit cu pampersul uscat uscat, iar in alte zile dupa amiaza cate 3 ore nu facea deloc...asa ca am inceput sa-i dau ceai ptr ca apa nu bea mai mult de 3 guri si acum e bine nu am mai gasit pampers uscat.

La pediatra ma duc pe 30 martie asa ca ii mai dau 100-150 ml de ceai pe zi pana ajung la ea sa vedem ce fac.

Legat de ceea ce se da de mancare la bebelusi...am auzit si eu la 7-8 luni de oua amestecate din tigaie direct sau muraturi.
Fiecare face cum considera...eu una sunt satula sa aud in jurul meu numai comentarii de genul : dar ce draga vrei sa cresti copilul dupa carte sau saracul copil vrei sa-l ti pana la 3 ani fara dulciuri( din comert )... sau voi a-ti crescut f bine si cu lapte de vaca, sarmale & co sau lasa draga copilul sa faca anticorpi da-i jucaria de pe jos...la faza asta ma dispera de parca daca le-as da lor sa linga ceva de pe jos ar face-o really...nu sunt exagerata dar basic de igiena spalat pe maini, spalat jucarii care au cazut pe jos etc

Si inchei aici ca deja am comentat prea mult
Va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

ce mai fac mofturosii odiseei? a mea doarme. e maraita- o fii de la dinti.si papa la fel de prost.
ile- nu stiam ca si i. papa prost.imi pare rau.a mea intr-o luna jumate n-a luat decat 430 grame,dar s-a lungit vreo 5 cm....

azi a refuzat dimineata: mar+morcov+cereale-nu. cu biscuite plasmon-nu,cu banana-nu. si nici iaurt humana a baut 120 lapte
pranzul-50grame. cand vine ora mesei ma ia groaza.

ioana -ce iuart de capra ii dai?si cereale cu fructe sau simple pui in el?

si eu sunt anti pufuleti-biscuiti populari...si alte chestii-la noi dupa ce ca nu papa..daca ii mai dau si d-astea inre mese-ajung la balamuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

si pe mine ma trage de par de mi l-a jumulit de tot.mai noi ne trage si de haine,vrea sa ne muste si-si trage si hainele de pe ea....

apa- a mea se joaca cu canutele cu cioc- ii dau cu lingurita,cana-dar se face fleasca si cu seringa...vreo 2o ml-.dar cred ca nu e hidratata suficient-ceai ...nu stiu daca sa-i dau-ca mi-e sa nu se umfle in burtika si sa nu mai pape...ea papa un 500ml lapte pe zi...si ne mai chinuim cu un fruct-o cereala-un piure....si-o mai lua si de acolo ceva lichid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna, fetelor,

Multumim de urari si dam cate o prajitura si un pahar de cidru spumos de 9 lunite. Inutil sa mai spun ca nu imi dau seama cand au trecut.

Am fost atat de zapacita de dimineata ca am uitat ca e ziua copilului, nici nu l-am pupat (pt asta, l-am pupat doar de drag...)

LML colegului Patrick, Sara, Denis!

Referitor la ceaiul la bebelusi, atentie ca impiedica absorbtia fierului. Eu consider preferabila apa simpla, in timp se obisnuiesc sa bea, daca nu,suc de fructe diluat cu cat mai multa apa.
Din momentul cand mananca solide, apa devine necesara, chiar daca beau si lm. In fine, eu asa am citit.
Eric bea tot mai multa apa (cateodata 100ml pe zi, la gradi nu stiu cat bea dar cica "din belsug"), din canita cu cioc, si culmea se ineaca, cu apa si nu cu mancare...

Despre ce da fiecare de papa la bebei, no coment, in afara de primele alimente care tb introduse cu atentie din motiv de alergii, dupa 8-9 luni nu mai e asa de importanta ordinea si combinatiile intre ele, de acum tine de cultura alimentara a fiecarei familii.

Valy, trebuie sa existe un aliment care-i place, baga in ala cele esentiale de dat, la care face mofturi. Daca nu-i place morcov, n-o forta, nici al meu nu papa morcov, inlocuiesc cu cartof dulce care are si el beta caroten. Baga fructe in legume, daca-i plac fructele, intelegi ideea.

Spre exemplificare meniul de azi al lui Eric, ce i l-am dat la gradi:

fructe la punguta-cereale din biscuiti 1/2 canitza
cca 150 ml dovlecel-cartof dulce-pui-mar-cereale (orez, aroma de banana)
cca 80ml branza Ricotta-mango-mar
1 iaurt mic
1 banana mica (de rezerva)
lp intre

Mananca tot!

Ali, si eu tind sa cred ca ati adus cu voi soricelul in bagaje, nu voia sa se desparta de voi!
Cat despre ora de culcare, si aici, in N America in general, copii se culca pe la 7 jumate 8. Europenii si mai ales romanii sunt mai pasari de noapte si copii lor...la fel.




Mergi la inceput