Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Balanta, mersi de raspunsul cu Aspenterul..asa cred ca o sa iau si eu ...dupa 40.
Legat de cat lapte zic pediatri sa dai copilului la 8 luni sa stii ca si in schema de diversificare de la Medlife e cam la fel...adica 3 mese de solide si 2 de lapte. Cele de lapte a cate 200 ml fiecare. La mine nu e cazul ca eu ii dau san( noaptea la greu ziua nu prea cere), dar mamicile cu lapte praf asa sunt sfatuite.
Parerea mea e ca mai trebuie sa cerni informatiile si sa faci asa cum e bine ptr tine si copilul tau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

LML PATRICK, ERIC, SARA SI DENIS!!! Sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Intru si eu scurt ca sa va salut si sa urez LML sarbatoritilor zilei !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

misha, daca as avea un pediatru care sa imi recomande 3 mese de solide si doar 400 ml lapte la 8 luni, as renunta instant la el.
da, stiu, si in cartea lui capraru scrie tot ceva similar, dar mie personal capraru mi se pare depasit, cu toate revizuirile lui in nu stiu cate editii.
stiu copii carora li s-a redus drastic cantitatea de lapte la finele primului an de viata si care, dupa 1 an, au refuzat sa mai bea lapte. la capatul opus, am o vecina a carei fetita are aproape 3 ani si inca bea 4-500 ml/zi de lapte. asa cere ea, desi mananca bine si solide. prefer ca ai mei copii sa fie asa decat ca in primul caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am intrat si eu tot scurt, pentru a le ura La multe lunite cu multa sanatate sarbatoritilor! 9 luni, wow!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare...

mai nu mai fiti asa ferme ... ia amintiti-va cate idei clare si ferme aveti cand erati gravi si care s-au schimbat dupa ce a venit bb

asa e si cu alimentatia si cu o gramada altele
normal ca sunt reguli de bun simt care trebuie respectate ref la alimente si igiena insa multe chestii vin si din inflexibiltiatea data de faptul ca esti la primul copil
ma rog, opinie personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mi-a placut articolul asta:

http://www.pediatrucluj.ro/2011/02/19/bebelusul-la-8-luni/

si LA MULTI ANI sarbatorilor zilei!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

LML Sara, Patrik, Eric si Denis!!!!!!!!!!!!!

Valy, ii dau Covalact de capra. Mai e unul Bio nemtesc Andersen parca dar nu il gasesc decat in Carrefour si nu e asa gustos ca si covalactul
Il mananca cu cereale: orez (Topfer) sau mixte (Organix) sau Ovaz i-am dat azi prima oara de la Topfer

Ali, sunt niste sunete care nu sunt percepute de urechea umana in mod normal, si care baleaza intre nu stiu cati herti si pana la vreo 35000 de hertzi. Desi marturisesc ca anumite frecvente eu le aud dar doar daca stau f aproape de aparat. Oricum nu il tine aproape de urechi si ai grija cand il scoti din si il bagi in priza ca are un tziuit deranjant. Dar sunt foarte sigure.
La noi au functionat dar trebuie puse intr-un colt al camerei si indreptate cu difuzorul inspre coltul diagonal opus al cubului (daca vezi casa ca pe un cub :))
Noi le tineam toata iarna ca la noi e camp si iarna cautau adapost. Vara ieseau oricum la aer.
Dar la voi probabil nu e nevoie decat vreo luna. Oricum nu consuma mult si nu incurca
Cat despre geam nu trebuie sa il lasi deschis ca gaseste el loc sa iasa.
Inclin si eu sa cred ca l-ati dus in bagaje. Eu l-as captura si l-as face vedeta "soricelul calator"


legat de apa, a mea de la 6 luni a inceput sa guste
Ii mai dau cate 2-3 guri dupa masa de pranz si seara dupa cereale si o bea cu mare placere. Dar putin de tot
Azi a mancat de la borcanel Hipp - porumb dulce cu curcan si cartof- un borcan intreg - era rupta de foame dupa Voijta. Si zilele trecute ma plangeam ca nu mananca. Dar preferatul ei ramane dinnerul cu cereale si iaurt.

Fructe m-am hotarat deocamdata sa iau la borcanel bio ca ce gasesc in magazine si piata e sigur mult mai rau. CIne stie cu ce au fost stropite asa ca totusi cred ca e mai safe borcanelul deocamdata pana apar fructele de sezon si am de unde procura unele mai sigure. Am avut mere bune dar le-a papat pe toate.

Sa va povestesc ceva haios. Am la baie un pahar de plastic roz mare de vreo 300 ml cu care mai torn apa pe ea cand face baie. Si de ceva vreme tot il vrea sa se joace cu el. Ba chiar a descoperit cum poate bea apa din el asa ca i-l dau gol si o supraveghez sa nu bea apa din cada ca sampon a papat destul pana acum de pe maini, picioare si alte alea, ca nu o pot stapani . Dar ieri a descoperit ca daca isi duce paharul la gura si vorbeste in el, se aude mai ciudat. asa ca a facut concert in baie si a cantat toata seara, fascinata, in pahar. A fost f haioasa
Hai ca m-am intins desi nu imi e caracteristic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Uf, am pierdut un mesaj...odata cu noul post am primit si un laptop de kkt...
In esenta eram perfect de acord cu Porumbita, eu m-am mai relaxat chiar daca-s la primul copil, ca altfel ma urcam pe pereti de angoasa...

Balanta, te contrazic partial, sa nu te superi, chiar daca nu la asta cred ca te refereai in 1 rand, ci la lapte: 3 mese solide pe zi e perfect ok la 8 luni. E. e agitat si nu adoarme daca nu ii servesc a 3 a masa seara, ma rog cand e acasa, la gradi papa 3 x solide oricum. Apetitul pt lm nu ii e insa diminuat, il alaptez inca la cerere. Doar ca ei au nevoi nutritionale din ce in ce mai mari la varsta asta.
400ml lapte e intr-adevar putin, mai realist e spre 750ml necesarul lor zilnic (minim).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Misa d c ii dai ceai hipp? Poate are zahar si in plus asta granulat nu e prea ok, un ceai din plante adevarate cred ca e mai sanatos[pup

Si in norvegia se culca copiii lA 7-8

Eu dau quinoa fiarta cu legume sau fructe

Mergi la inceput