Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Sau nu
Sa va mai zic Una.....
Ieri l am inscris pe rafi la scoala ptr toamna...si mi a dat sa un formular.una din intrebari era la cat se culca copilul seara.eu am scris la 9 si si au facut alea pe cruci...vai asaaa de tarziuuuu???dar oare de le ziceam adevarul ca pe la 10...11...12? atunci ce ziceau?ca suntem familie de nebuni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Citeam acum la voi de socializat si de pufuleti. Astia sunt sport national. Parca fac parte din dieta obligatorie a tuturor bebelusilor. Ce ma enerveaza nu e ca sunt mame care ii dau la copii, pt ca la urma urmei fiecare face cum crede. Ma enerveaza ca desi eu nu am nimic cu cele ce dau pufuleti si alte prostii la bebei, ele se uita la mine de parca sunt cu pluta cand zic ca nu ii dau. Adica, ma considera cumva mama denaturata ca nu hranesc copilul.
Putinele mamici cu care am socializat in parc erau foarte uimite ca am inceput diversificarea la 6 luni si sunt inca doar la cateva fructe si legume. Imi explicau cu patos ca ai lor mananca.....si urma o lunga insiruire care dupa caz continea toate minunatiile pamantului. Nu am comentat niciodata, dar singura chestie care ma calca pe nervi e ca se uita asa ciudat, parca tin copilul flamand. Cea mai tare a fost una care zicea ca ii baga belvita cu cioco in fructele de dimineata la vreo 8 luni. Atunci cred ca mi s-a citit ceva pe fata ca m-a intrebat ce e in neregula?
Acum ca mi-am spus oful asa neintrebata....sa va zic si de Aurora. Marul copt e cah, dovlecelul cu cartof e cah asa ca azi a mancat lapte ca nu aveam solutii de rezerva. In timpul ei liber dintre mese si somn se chinuie sa se ridice in picioare de patut sau de mine, dupa caz. Nu ii iese si eu mamica sadica nu o ajut. Sa se ridice doar cand poate ea.
Ioana, eu cumpar de la tine. Cred ca poti deschide o miniferma numai cu clientela de aici de pe forum.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Muraturico, uite asta l-am cumparat: http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-9567/carucior-holland-bebetto-3-in-1/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ali,poate e un soricel care nu putea sa se desparta de voi si s-a gandit sa-si schimbe cetatenia de dragul vostru.
Fa-l pachet si trimite-l in tara daca face pe nebunul pe acolo.
Glumesc si eu,nu te supara,dar mi se pare amuzant sa te lovesti de ei si pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Gata, am reusit sa pun si eu poze pe Picasa.

Intrebare... Cat ceai/apa au voie sa bea la varsta asta?
Din motive de deshidratare ptr ca nu prea mai suge ziua,ii dau ceai de fenicul de la Hipp si il bea cu mare placere si nu stiu cat sa-i dau.

Si alta intrebare...fetele care au facut Clexane in sarcina va gamditi sa luati ceva preventiv ptr voi? Ptr ca mie un dr mi-a spus sa iau dupa 35 ani Aspenter...si 35 ani nu-i asa departe anul asta fac 33 si mi se pare cam devreme cu aspenterul.

Va pup si o dupa-amiaza si seara frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ca tot vorbim de "ce prostii papa bbii nostri".
Eu cunosc pe cineva care la 8 luni rupea crusta de pe pulpele de la KFC si ii dadea carnita.A doua zi dimineata i-a dat Ice tea la sticla ca "lasa,e bun si asta".Iar de la un an papa la greu carnati.
Atat am vazut ca ne vedem rar.Iar pufuletii sunt o masa adevarata pt unele "mame".
Cel mai rau e cand mai si primesti sfaturi de la unii desi sunt total gresite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Fetelor,voi dati cereale Babynat cu quinoa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana3110

Buna dimineata fetelor!
Merci de incurajarile cu ortezele dar problema mea este ca eu cred ca e o exagerare. In primul rand eu nu vad unde naiba sustine dr-a ca e rigid piciorul. Intr-adevar uneori il tine ff tare dar nu ca o regula. In plus cica ii trebuie ca sa nu mearga pe varfuri cand o incepe sa umble...pai toti copiii pe care ii stiu eu au mers la inceput pe varfuri. Si mama zicea ca si eu am umblat pe varfuri non stop cativa ani ca asa imi placea mie si ziceam ca-s balerina...deci nu vad unde ar fi asa o problema... in fine... o sa vad ce decid...

Antonik,Aurora,Maria,Maya,Robert si Zack

Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto


dr JIANU-inde am fost si eu la al 2-lea control-mi-a spus c-o sa mearga si pe varfuri,si cu laba piciorului pe exterior-ca sunt lucruri normale pana la un moment dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ali, mi-am adus aminte de o faza super amuzanta!
Acum 5 ani cand ne-am mutat la casa aici in Otopeni, tocmai o construiseram... am gasit la un mom dat in toamna aia, un soricel care statea in tocul de la usa de termopan care da spre terasa...puteti sa va imaginati ca era si viu? adica noi am inchis fara sa vrem usa, cu el pe tocul interior al usii si a supravietuit . Cand l-a vazut sotul, i s-a facut mila de el si a incercat sa il ia de coada sa il arunce pe camp dar ala micu, era o fiara nu alta. A vrut sa il muste pe sot de deget. Asa ca sotu a luat patentul si l-a prins de coada cu patentul si l-a dus pe camp si i-a dat drumul
Evident ca dupa asta ne-am umplut de soareci in pod si glumea sotul ca asta micu a trompetat sigur in camp ca aici e de venit ca nu-i omoara nimeni :)))

Si trecand de asta, am vrut sa iti spun Ali, cum am scapat de ei...cu aparate cu ultrasunete. FFF eficiente. Si nu-s scumpe deloc
uite aici:
http://www.aparatecuultrasunete.ro/ultrasonicpest.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Aoleu, Ali, nici acolo n-ai scapat de soareci? Nu stiu sa-ti zic de minunile alea de pastile. Eu credeam ca la bloc nu ai cum sa ai soareci. La noi la baie de cand am schimbat faianta acum 9 ani a ramas o gaurica mica-mica pe langa tevile de apa. Stam la etajul 3. Si intr-o zi imi povesteste sotul ca era la baie si a auzit un fosnet pe sub chiuveta. Si cand s-a uitat era un pui de soarece. Am inceput sa fac ca toate alea: ca sa astupe gaurile, ca daca intra in casa, ca daca ajunge la fata in patut (vazusem si recent la stiri un bebelus muscat de fata de un sobolan si am zis ca inebunesc!).
Aia la cat isi culca copiii acolo? De fapt, ce ma mai mir, ca daca ziceai ca la 8 au luminile stinse...

Muraturica, ai fost foarte tare cu Belvita! :)))
In we va ziceam ca am fost la unchi. Ne-au servit cu o prajitura din aia cumparata "Prajitura casei" si m-au intrebat daca nu-i dau si Mayei din ea.....

Balanta, am uitat sa te felicit pentru piersicutul care se vrea autodiversificat. Si Maya prefera sa muste decat piureuri.

Aoleu, Leti, m-ai spart cu KFC-ul si cu Ice Tea-ul. Si vorba voastra: la noi se uita lumea ciudat, nu la ele!
Eu apa nu prea ii dau ca suge la san la greu. De cateva zile dupa masa ii pun apa in capacelul de la bibe (ca doar asa bea, nici bibe nu mai vrea) si bea 2-3 gurite. Daca nu vrea mai mult, chiar nu ma stresez ca stiu ca-si ia de la san. Cand am intrebat-o luna trecuta pe pediatra cata apa sa-i dau mi-a zis ca nu e nevoie, ca fructele si legumele au apa in ele si la cat de indragostita de tzitzi e Maya, chiar nu are nevoie. Si se pare ca asa e. Cu ceaiul am eu asa o pata, ca e nefolositor pt bb. Chiar ne spunea o mamica de la odiseea mea care s-a mutat in Anglia, ca s-au uitat doctorii crucis la ea cand a intrebat de ceai pt bb.

Apropo de chestii bio. Taica-miu s-a mutat la tara si s-a apucat de chestii specifice traiului de acolo :). Anul trecut in sarcina am mancat la rosii de tara de m-am spart. Eu nu prea am o pb cu fructele/legumele ne-bio, dar la rosii le simt imediat. Ma apuca niste crampe de zici ca sunt la ciclu si-mi vine sa ma urc pe pereti. Acum 2-3 sapt aveam pofta de o salata si am cumparat niste rosii din Carrefour. Nu va zic ce dureri de stomac am avut toata ziua! Sotul si nepotul n-au avut nimic. Asa ca pana nu ies rosiile lu' tata nu ma mai ating de nimic! E, anul trecut si-a cumparat tata gaini si a inceput sa ne trimita oua de tara. I-am zis sa puna si pui, ca am nevoie de carne pentru fata. Si ma suna acum cateva zile si ce-mi zice: mi-au iesit 2 pui :D. Eu: bravo! Ca la cata carne ii dau eu ei, imi ajunge un pui/luna. Si-i zic sa mai puna cativa. Si ce-mi zice tsica-miu? Pai am pus 70!!! Si duminica m-a sunat sa-mi spuna ca i-au iesit 30 de pui! Chiar ca si-a facut crescatorie! Sa aibe nepoata ce manca! :))))


Mergi la inceput