Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Ha ha Elfica...si eu am pus linkul asta la pagina 18 capitolul trecut.
Mi s-a parut interesant. Eu am o prietena, romanca, dar care si-a crescut copiii in Franta si este f adevarat ca mananca orice, sanatos si toata famila sta la masa fara exceptii la toate mesele, cand se poate, adica in weekend si seara in timpul saptamanii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Eu in ultimul timp aud numai de familii care au decis sa nu mai faca vaccinuri, sa nu mai consume carne, sa nu mai consume lactate, mai nou imi spunea cineva de homeschooling.... Am impresia ca tot ce s-a facut pana acum e gresit si s-a reinventat roata. Nu contest si nu judec sau comentez dar parca numai despre asta citesc peste tot. Sunt de acord cu un stil de viata sanatos dar nu dus la extrem si obsesie.
Sorry, m-am lipit si eu ca nuca de perete cu mesajul asta .

Il pregatesc pe little Paul pentru somn ca imediat pica lat si daca e somnoros e nervos si trebuie sa fie totul pregati .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Sunt de acord cu tine Carmen....trebuie sa incercam sa traim sanatos dar fara sa cadem in cealata extrema; sunt curioasa daca cei care nu vaccineaza, nu mananca carne, nu isi duc copiii la scoala..etc au renuntat la tv, la mobil, la cuptor cu microunde, daca s-au mutat din orase de la gazele de esapament.....etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Eu zic sa traim intr/un balon :))))
Era un film pe HBO cu unul care traia intr/un balon...nu mai stiu cum se cheama :)))
Ce o fi o fi...cat ne e dat sa traim,traim...intr/adevar nu mai sunt vremurile de pe timpul bunicilor sau a parintilor cand erau copii,dar asta e....
Prea multe nu avem ce face.

La Andrei s/au intors mucii :(((((
L/am tratat doar cu apa de mare si aspirat,era totul oky pana azi :((
Maine cred ca imi vizitet pediatra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Noi ne pregatim de baita.

La multi ani sarbatoritilor ca am uitat sa zic!
Stellutz, pe unde umbli? Il sarbatoriti pe Matei Brotacel? Ai baiat mare deja! 6 lunite!

Eu am avut reprize de bocit azi. Intai cand am aflat de Mica de la Abracadabra, pacat de ea saracuta, asa de tanara si acum pe seara am citit aici pe DC de Diana careia i-a murit baietelul de 6 ani. Nici nu pot sa-mi inchipui ce-o fi fost in sufletul ei cand l-a gasit dimineata. Groaznic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Aoleu Dumnezeule...Nici nu citesc mesajul daca il gasesc.Nu mai dorm 3 zile.Da era bolnav baitelul?Doamne fereste !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Da, Andreea, se nascuse cu o problema la inimioara mititelul.

Pupam Andreiutzul zambaret si mucios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

La ceas de seara va serveste Mateiutul brotac cu o prajitura Caraiman (preferata lu mami care a papat toata ziua), pt cele 6 luni implinite azi!

Azi n-am avut timp sa scriu ca Matei a fost mai marait ca niciodata. Deci la noi clar e puseul de 26 sapt combinat cu dentitia! Plange cand dispar din peisaj, tre sa ma vada sau macar sa-mi auda vocea si roaade la greu. Nu-l mai lasa si pe el dintii in pace, i-au iesit cei doi de jos, au si crescut nitel, se vad bine, acu vad ca-si tot freaca partea de sus.

Azi n-am putut sa-i dau piureul, deci a papat doar san. Cand ii bagam lingurita, molfaia la ea si se enerva, tot dadea sa o muste, balanganea capul, ca n-are inca stabilitate si cand a inceput sa planga am lasat-o balta. Dar nici san n-a prea papat, a fost foarte nervos, pana si cand l-am pupat pe obraz a inceput sa planga, clar il dor gingiile rau Nici eu n-am fost asa in apele mele, ca el nu e asa agitat de obicei, e f linistit si vesel. Azi abia mi-a zambit :( Cat despre dependenta de mine, e maxima.. azi cu o mana mancam, pe cealalta i-o fluturam lui Matei prin fata ca sa aiba la ce sa se uite, el statea in carut si ii mai ziceam 2,3 vorbe. Dar mi se pare asa ciudat, cand ieseam din camera imediat urla si cand reveneam ii vorbeam si ma vedea i se lumina fata instant si tacea.

Olivia, cate kilograme are Maya acum? Ca si eu i-am povestit sotului si i-am aratat pozele cu ea, la care sotul (zicandu-i ca si e grasunica ca Matei) incepe sa-i zica lui Matei "Hai mai tati, fa si tu macar o intoarcere pe-o parte ca ne intrece o fata" :)) Oricum stim ca fiecare bebe e cu ritmul sau, fie el baiat sau fata dar parca mi se pare ciudat ca brotacul are totusi 6 luni si nici pe o parte nu se da singur. Eu il mai pun pe burtica, cateva minute sta, ca apoi scanceste pt ca el cat sta pe burta isi cauta pumnii pt ros, se oftica, plange, il intorc pe spate... face asa de luni de zile. Pt el statul pe burta nu inseamna sa incerce sa-si ridice si el caputul, am incercat sa-l momesc cu cate o jucarie, un cantecel, dar tot pumnii sunt mai interesanti

Mami.ilinca, off cat de nasol, multa sanatate fetitei mari! Sper sa va linistiti pana incepi cu diversificarea, ca sa nu se adune prea multe! Chiar statea si ma gandeam cum voi reactiona cand Matei va fi si el bolnavior, cred ca o sa ma panichez toata si o sa-mi cada lumea-n cap, imi dau seama ca-i cel mai greu lucru de suportat, cand iti sufera puiutul.

Anca, deci si pe voi va chinuie puseul, sper sa nu mai aveti nopti asa chinuite, ca stiu cat de greu e. Matei doarme un pic mai bine, azi-noapte a avut treziri din 2 in 2 ore, ceea ce e un lucru bun, desi nu pare :)) Cel mai important e ca n-a mai stat treaz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Aoleu... ce pacat de saracutul copilas

Mie mi-a murit o foarte buna prietena la 11 ani, eram de aceeasi varsta... m-a marcat f tare pierderea ei, moartea unui copilas nu o poti intelege, cu greu te poti resemna si trece peste.. Iar ca mama nici nu vreau sa-mi imaginez suferinta... Eu tocmai ce va ziceam ce greu mi s-ar parea sa-l vad pe Matei bolnav...

Olivia si eu am bocit nitel la pranz, fara motiv, pur si simplu mi-a zis sotul ceva si mi-au dat lacrimile, credca a fost o descarcare, ca ma apasa starea lui Matei. Si cand ii cantam cantecelul preferat, chiar voia sa zambeasca, sa rada... in timp ce plangea. Eu incercam sa-l scot din starea aia, sa-l inveselesc. L-am tinut in brate cat a dormit ca sa-l mai alin si macar s-a odihnit bine.. Off si nici kk n-a facut, el face zilnic si cand nu face e agitat. Maine ii dau si eu niste musetel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Off Olivia,pana la urma am sapat forumul si am citit ici colo cate ceva...mai pe sarite ca apoi ma ia cu capul :( Foarte trist si foarte pacat.Off Biata mama care a ramas in urma :((

Stela cred ca esti si tu la puseu de ai plans :)))) Scuze daca e o gluma proasta
Draga Mateiut ,la multe lunite si sa o faci pe mami sa zambeasca.Sa fii cuminte,sa lasi plansetele pt cei mici si ia/o pe mami in brate si iubeste/o....

Mergi la inceput