Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

La Multi ANi! Vlad Petru si Matei .

Olivia Maya e dementiala cum sta ea in cele mai nastrusnice pozitii, are niste picioruse pe care cu greu cred ca te abtii sa nu le musti non stop. Paul nu e pufos, e musculos . Dariuta mea era ca Maya si radeam de bucutele ei ca doua pernute si acum e o slabanoaaaaga.

Norma ma bucur ca toate merg bine la voi .

Stella cu copil mic in casa orice program e normal sau anormal, nu sunt toti la fel cum nici noi adultii nu suntem. De exemplu eu cel mai bun randament il am dimineata, seara nu ma pot apuca de calcat sau gatit chiar daca Paul in general adoarme la oa 20,30 .

Anaomaria o pupam pe Maria ca sa se faca bine mai repede.

Gabi pentru capitol nou, a fost greu? Cred ca ar trebui pe rand sa incercam haha.

Norma si eu ii mai spun sotului meu ce invat de la voi si din experientele voastre. Cea mai tare faza era in construiam casa, eu eram calare pe softpedia si ma tot duceam la muncitori si ii intrebam "dar cum ati facut aia, dar cealalta"? asa ca la un mom cand veneam la santier ma intrebau ei: "ce ati mai citit pe internet referitor la chestia X" .

Olivia am ras incercand sa mi-o inchipui pe Maya cum sa da ea uta uta pe pat dar patul nu se misca . Lui Paul nu prea ii place statul pe burta, prefera genoflexiunile . Super colajul Mayei cu perna de alaptat. Eu mai tot timpul nu am ap foto langa mine iar de pe tel inca nu m-am prins cum sa le descarc.

Trimit si revin, incerc sa il culc pe Paulicafarafrica.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivia, pe mine nu ma dor oasele dar tot nu pot sta in genunchi pentru ca parca imi trece o vena pe acolo si ma doare de parca se intinde si ma deranjeaza, nu stiu cum sa explic dar asta e senzatia. Pe mine ma mai doare spatele sus sus, am facut ca un cioc care ma derajeaza si ma frige undeva in zona omplatului uneori de mor. Mi-ar prinde bine niste sedinte de masaj.

Gabi super experienta cu bucatica de paine, uneori parca sunt ei mai pregatiti de diversificare decat noi .

Anca multumim de cafea si spor la treburi.

Bob probabil acum incearca stomacelul lor sa se adapteze noilor alimente introduse si asa intervine constipatia. Noi radem cand face Paul un partz gazos ca putem fi oricand banuiti unul din noi ca l-a facut. Sa ne spui daca i-a placut para si dovleacul. Pana la urma o sa manance ea si legume, stai linistita, cand o sa vrea ea o sa le devoreze. Mai incerci din cand in cand si pana la urma le va accepta .
Nici Paul nu are nici un dinte si nici semne nu sunt.

Mirabela si eu faceam odata iaurt de casa dar acum nu am o sursa de incredere pentru lapte. Eu stau la sat dar aici nu prea mai sunt oameni care sa creasca vaci, toti s-au domnit, si-au pus termopan, au facut vile iar din grajduri au facut garaj pentru cele 2-3 masini de familie . Oua bune imi da o matusa dar ea nu are si vaca.

Corina ce poze frumoase ai pus tu acolo, Davidut e un scump si sunt sigura ca il adorati.

Mirabela eu nu am folosit deloc lintea pana acum.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Mirabela,mersi de raspuns....cred ca voi incerca apa de la filtru.Mama mea ar spune aici ca noi am crescut cu apa de fantana si nu am mai avut nimic :)))

Sursa buna de lapte am.De tara.Dar ... e bine sa ma gandesc.O fi oky laptele ala pt bebei asa mici?Habar nu am...

Alta intrebare....apropo de linte.Mie imi place de mor supa crema de linte.E preferata mea.Dar nu baloneaza?Nu e ca fasolea?Zilele trecute ma uitam la punga cu linte si mi/a fost frica sa fac.

Olivia si pe mine ma dor genunchii groaznic,mai ales cand il pun pe Andrei in marsupiu.Cand intru in casa nu pot sa ma aplec...
Spatele m/a durut dupa ce am nascut cam 3 luni.Ma durea coloana in partea de jos ,spre noada.Chiar si daca apasam cu mana simteam o mareeeee neplacere.Am o prietena care a nascut in decembrie si intr/o zi la plimbare imi zicea ca parca e o baba ca o dor genunchii , ca o dor oasele,etc..si ea a revenit la greutatea dinainte sa ramana gravida.

Eu mai am de dat jos 16 kg sa revin :))) Defapt nu e de ras.Am dat abia 4 kg,dar sunt mandra si de alea

Off ce mai era....mai vreoiam sa scriu...
Acum cat doarme Andreiutu .... in 3 min se trezeste.
Zilnic se trezeste dimineata la 8 ...adoarme la 10 pana la 12 apoi inca o tura de nani de la 14 la 16... si apoi seara la 8...

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Nu mai stiu - pediatri nu recomanda laptele de vaca la bebelusi sub 2 ani decat pt a face branza sau iaurt, dar nu pt cele doua mese de seara si dimineata. Dar, iti dai seama ca la tzara sigur le dau la bebelusi lapte de vaca, sunt convinsa ca nu cumpara lapte praf.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
bun gasit in casuta noua
lml sarbatoritilor si sanatate bolnaviorilor!
merci de aprecierile pentru slideshow si pentru raspunsuri

si pe mine ma dor oasele, uneori am impresia ca nu ma tin balamalele pana la etajul 3...ma doare spatele si incheieturile mainilor..

david se-ntoarce pe burtica de ceva vreme si mai nou se ridica de tot pe manute...cu picioarele n-a inceput inca..

azi noapte a papat mai mult, nu stiu de ce, la 11 jumate, la 2, 4 si 6 ...
eu am nervi de azi-dimineata, am vazut ca s-a schimbat formatul pe FB si pe pagina mea nu apar decat "ativitati recente" si postarile, nu apar fotografii si prieteni ca la altii...am intrat pe la setari si astea apar la mine "ascunse" si nu stiu cum sa le fac vizibile..unele persoane mi-au zis ca la mine se vede ca si pana acuma, dar eu nu le vad..nici macar reclame nu mai am...va pricepeti careva sa ma ajutati? nu-mi place deloc cum arata asa...
am fost putin off-topic, ceva de genul "tara arde si baba se piaptana"
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Deci nu sunt singura rablagita. M-am mai linistit.
Corina, poate sunt ascunse ca sa nu le vada decat prietenii, ca eu asa mi-am setat. Poti da un print screen ca sa-mi dau cu parerea?

Andreea, si eu stiam ca pana la 3 ani nu se da lapte de vaca. Sau te refereai sa faci iaurt/branzica din el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Andreea, linte nu am incercat niciodata dar imi este asa pofta de o ciorba de fasole sau de fasole batuta . De la mazare stiu sigur ca pe Paul il doare burta asa ca nu am indraznit inca sa incerc nici fasole.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Fetelor, referitor la laptele de vaca, nu e recomandat pana la 1 an. Intrebati medicul sau cautati pe net, sunt o gramada de articole.
Oricum, daca e sa faca alergie, face si de la iaurt. Asa a facut David al meu, de la 7 luni, alergie la cazeina. Am scos toate produsele lactate (branzica si iaurt, ca lapte de vaca nu i-am dat decat dupa un an si ceva) si le-am reintrodus incet de tot, fix ca la diversificare, abia dupa 6 luni. Atunci a fost ok, nu a mai avut nici un fel de reactie.

Tot aici pe DC, la grupul lui David, auzisem de o tipa care era tare mandra ca ea nu da copilului lapte de vaca, doar lapte praf...Malita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Da Olivia,la iaurt,branzica .....la astea ma refeream cand ziceam de lapte de vaca.Si eu stiam ca nu se da la bbi,dar na.....tot pe humana cred ca raman la iaurtel.... :))
Off nici nu am inceput diversificarea si ma gandesc la iaurt

Va pup fetelor!

Kytanaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna ziua, dragelor! Nu pot sta mult, dar va indic sa cititi ceva care va poate prinde bine pe viitor: http://www.q bebe .ro/copilul/alimentatia_copilului/alimentatia_copilului:_5_reguli_frantuzesti_care_reduc_mofturile!?utm_source=newsletter_qbebe&utm_medium=email&utm_campaign=from_qbebe. Stergeti doua spatii, dupa q si dupa bebe. Sanatate si copii papaciosi, ca sigur multe din voi ati inceput diversificarea! Pe 20 mergem si noi la dr. si vedem ce ne spune. Nu i-am dat inca nimic altceva, luna aceasta pare ca a luat super in greutate, asadar nu i-am dat cereale, cum imi recomandase pediatra. La Iulia a mers tare greu cu mancatul, tinea mancarea in gura si nu o inghitea, sper acum sa fie ok, ca asa am auzit ca e la al doilea, ca il vede pe cel mare ca mananca si nu mai face mofturi, ci copiaza comportamentul sau. Sa vedem!

Mergi la inceput