Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Cine credeti ca sta calare pe noi si se uita la meci??? Exact, Paul. A adormit la ora 20 si acum 15 min a facut ochi, dar daca sotul tot se uita la meci il las pe el sa se ocupe de culcarea lui :).

Andreea sanatate Anreiutului, sa ii treaca mucii repede.

Olivia nici eu nu am avut astazi o stare mai buna, chiar acum seara m-am suparat din nimic. La noi e si o vreme nasoala rau, depresiva de-a dreptul asa ca nu ma mir ca am fost cu nodul in gat.

Stela il pupam si pe Matei pe obrajorul lui pufos si delicat, sper maine sa fie mai bine. Multumesc de tort .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Cred ca a fost ceva in aer azi ca nici eu nu am fost in apele mele...am avut o stare destul de nasoala, aparent fara un motiv anume :(. Cred ca si vremea e de vina, presiunea atmosferica...

In alta ordine de idei - am fost la control si raportam o greutate de 8.780 gr si 69 cm . Asta la 5 luni si jumatate! Stam chiar mai bine decat ma asteptam . Mi se confirma inca o data faptul ca e o diferenta intre ce imi arata mie cantarul si ce arata al pediatrei . Nu stiu ce sa mai cred...Ati patit si voi asa ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stellutz, multumim de tratatie.
Chiar in seara asta am cantarit-o pe Maya si are 8,950 kg. S-a mai domolit si ea cu luatul in greutate. A luat doar 130g intr-o saptamana.

Pediatra ce zice de Matei ca nu se intoarce?
Stiu fete care au facut kineto si bebeii au recuperat fb la partea cu activitatea fizica. Mai bine vb cu pediatra sa-ti dea un sfat.
Salvasem la un moment dat un link cu gimnastica pt bebei. Sincer doar l-am salvat, nu l-am studiat niciodata. Vezi daca ti se pare ceva interesant http://mybebe.md/vizualizare/video/26

Anca, felicitari pt masuratori!
Intotdeauna cantarul pediatrei arata altfel decat al meu, de aceea eu tin 2 evidente si ma iau mai mult dupa al meu, pt ca la dr cand mergem tot timpul e pitik cu burta plina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Dureri de oase am si eu, mai ales genunchiul drept ma doare ingrozitor seara! Si spatele ma mai supara, dar nu asa rau; dupa prima nastere, cand am avut epidurala, am ramas multa vreme cu dureri. Acum e mult mai bine fata de atunci pt ca nu am avut anestezie; doar daca il tin mult in brate ma cam taie..
Oli, e dulce foc Maya cu pozitia ei!
Corina, foarte frumoase pozele! David e un scumpic!
Stela, LML pentru Matei! Multumesc de praji , nu refuz chiar si la ora asta

Nu prea mai pot sta ; ma bag la pana nu se scoala piticu'. Reiau maine fiindca mai aveam cate ceva de zis

Noapte buna tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pitica mea a adormit la 22.30. Clar si-a schimbat ora de somn! Se cylca si ea mai devreme, "ca copiii cuminti" :)))

Carmen, parca il si vad pe Paulica Microbistul. S-a bucurat si el la gol?
Mai nasol de tati daca vrea Paul sa se culce inainte sa se termine meciul.

Azi dupa amiaza de la 2 la 4.30 m-a supt mandra intruna, cu pauze scurte de 10 min. Evident ca la un moment dat nu mai avea ce, se supara, plangea si ma musca . I-am facut niste lp. N-a vrut frate sa-l bea cu nici un chip. Rodea tetina aiurea. I l-am pus in canuta de la Primii Pasi cu cioc de silicon. La fel, rodea ciocul ala, dar nu tragea.
Acum seara iar scandal. I-am facut doar 40 ml, s-o testez, ca toata saptamana am aruncat biberoanele. N-a vrut! Imi zice sotul sa ii dau sa bea din capacel. I-am rasturnat jumate si ce credeti? L-a baut fara sa dea un strop pe jos! Galgaia ca un om mare. Pana i l-am rasturnat eu si pe celalalt a inceput sa planga, asa ca cealalta jumatate s-a dus mai mult pe langa. Si uite asa! Are mama fata mare care bea din "pahar". Pai, ce? Mai e bebelus sa bea din biberon? :)))
Sunt curioasa daca dupa ce trece de saltul asta cu 26 de saptamani, o sa manance mai bine. Ca citisem ca majoritatea mananca mai prost inainte de wonder week. Sau cine stie? Am ajuns si eu sa alaptez exclusiv la 6 luni. In fine, exclusiv aduca fara lp, ca mai gustam si cate o banana si ceva piureuri.
Nici azi nu prea s-a omorat cu piureul. A dormit 45 min si apoi ne-am certat amandoua pe o banana. Ziceam ca nu-i mai dau fructe sa manance legumele mai bine, dar dupa aia m-am razgandit si am zis sa-i dau copilului ce-i place. O sa aibe ea timp destul si de legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

STELA, LML pt Mateias, scuze de intarziere!
In legatura cu activitatea lui fizica... sincer, eu as cere o a 2a, 3a opinie. Am citit si eu ca ar ajuta kinetoterapia.

OLI, trist tare ce s-a intamplat cu Alex! Eu citesc ce scrie Diana de cativa ani, am fost socata cand am citit azi! se pare ca nu se asteptau. greu!
nu stiam cine-i Mica, dar i-am vazut poza si mi-am amintit. Dumnezeu sa-i odihneasca!

nu mai stiu ce vroiam sa scriu... gandul mi-e in zece parti.
Stela, Caraiman imi placea la nebunie! ai facut tu sau ai cumparat? n-am mai gasit in Romania cand veneam acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata dragelor,

Va las cafeluta sau ceai.

Ma bucuram ca a iesit soarele, dar cand am vazut vantul... brrrrr!
Aseara pe la 1.30 cand s-a trezit pitik bate vantul intr-un hal!!! Izbea si ploaia in geam si vajaia pe-afara. Nu stiu de ce, dar de cativa ani mi-e frica noaptea cand aud vantul ala. Am asa o stare de nu mai pot sa dorm, imi vine sa-mi pun niste dopuri in urechi sa nu mai aud nimic. Parca am dat in mintea copiilor. Nici nu stiu de fapt de ce mi-e frica: ca se rup copacii, sparg geamurile, cad peste masini...
Corina, am inteles ca la Cluj ninge?

Ziceam sa merg si eu la Baby Expo azi, dar m-a lasat sotul fara masina. Apoi ziceam sa merg la epilat, dar cand am cazut prognoza de vant 27km/h m-am razgandit. Asa ca suntem consemnate in casa azi. Din nou.

Incerc sa-i dau niste pere la borcanel azi. Sa vedem ce parere are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Neata,
Eu iau cafeaua si praji de la Stella (nu am mancat-o aseara ca era tarziu) .

Oli la voi a iesit soarele??? La noi a nins,alb totul . Ma bucur ca nu tine mult ca totusi e martie.
Eu fac o tocanita, http://www.e-retete.ro/retete/tocanita-din-carne-de-porc , si Paul e cu sor'sa mai mare care isi face temele si ii citeste compunerile . La 11 o ducem pe una la scoala si pana la 13 cand iese cealalta iesim la cumparaturi ca bate vantul in frigider, numai ca nu m-am gandit inca ce gatesc sapt viitoare.

Sa avem o zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Da, Carmen e soare. Uitandu-ma din pat zic: vaaai, ce frumos e afara!

I-am dat piure de pere. Se stramba si se cutremura din tot corpul de ma prapadeam de ras. Dupa cateva lingurite nu s-a mai strambat, dar nici nu-mi dadea impresia ca se omoara dupa el. I-am pus intr-un castronel 3 lingurite de-ale noastre si nu i-am mai dat dupa ce le-a terminat. Vedem maine daca are o parere mai buna despre el. Oricum maine daca nu-l mananca, trebuie aruncat ca am vazut ca scrie ca decat 2 zile sa se pastreze dupa deschidere. Poate o face si ea kk, ca ieri iar s-a scremut toata ziua si de-abia a facut de 2 ori, dar cat un varf de deget. Nu era tare, dar nu stiu de ce nu face, ca nu i-am mai dat nimic care sa o constipe. Am tinut-o tot pe dovlecel cu pastarnac.

Kytana, hai la raport ca se termina saptamana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata, fetelor!

Bortacul are 37.6... prima data cand trece de 37, din cate stiu asta e febra si la peste 38 trebuie s aincep sa-i dau ceva, Am Ibalgin baby in casa, mi l-a dat pediatra in caz de ceva, dupa vaccinul de 4 luni. Ii dau 2,5 ml daca trece peste 38... pana atunci ce fac? Monitorizez si.. tre sa-i mai fac ceva, sa nu mai creasca? Zici ca-s pe alta lume, nu stiu nimic despre febra la bebelusi...

Off, plange prin somn, ma duc... ps. e de la dinti, n-avem semne de raceala..

Mergi la inceput