Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Doarme si-l pazesc, deci ma plictisesc...

Sa va zic ce patesc, ma duc sa cumpar ceva, il las cu mama dormind, se trezeste, nu plange dar se uita mirat la mama - nu v-am zis ca plange la straini, ii accepta doar in prezenta mea - ajung in casa si cand imi aude glasul se pune pe un plans de sarea camasa de pe el, avea lacrimi pana la buric, juma de ora a suspinat sa-mi arate cat i-am lipsit. Vreo 2 ore a stat agatat de mine, nu mai voia la nimeni. Of, ce drag mi-a fost de el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Daca bea laptic destul, eu i-as da fie dim dupa trezire ceai de musetel cald, simplu. Poti incerca apoi si putin indulcit tot dimi. Sau cate putin dupa solide, de sete. Al meu n-a supt mai putin cand i-am dat. Uneori papa solid, ambii sani si voia si apa/ceai. Depinde. Apa nu tine de foame, e in trecere prin stomac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

A facut acum un kk mai moale, dar tot putin, cam cat o nuca sa zic
O fi fost efectul parei.
O sa-i dau dupa masa putina apa, sa vedem.
Momentan suge si apoi incercam legumele.

Eu am fost ieri sa ma epilez si am lasat-o cu vara mea pe care nu o mai vazuse de la 2 luni, deci o straina, practic. Cica s-au jucat 30 min, apoi a plimbat-o prin casa si a adormit cu capul pe umarul ei. Am gasit-o dormind pe vara mea. A dormit o ora asa, eu mi-am facut si baie pe par intre timp, s-a trezit si n-a plans (ca as fi auzit-o din baie. Am gasit-o in fund in pat se juca cu un catelus adus de vara mea. Cu ocazia asta a supt la 3 ore. Daca as fi stat eu cu ea, ar fi supt din ora in ora. Smecheri cand sunt cu mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Azi a mancat fb, dar nu i le-am mai pasat. A mancat jumatate de zuchini (intreg avea vreo 12-13 cm) feliat si 1 buchetel si jumatate de brocoli, restul il palma si baga sub masa . La final i-am dat si suc de morcovi, a baut vreo 15 ml si apa vreo 10 ml. Inainte de masa cu 15 minute supsese de la ambii sani, asa ca i-am facut si stocul de lapte. Dovlecelul era foarte moale si apos si imediat se dizolva in gurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am gasit articolul in carecitisem despre intoxicatia cu apa: http://www.pediatrucluj.ro/2012/06/11/apa-in-alimentatia-bebelusilor/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

http://www.facebook.com/photo.php?v=4660418877211&set=vb.213225545490871&type=2&theater Uitati un clip cu doi bebelusi gemeni care discuta.. :)) e atat de amuzant. Cand a auzit Matei "conversatia" s-a oprit din bolborosit si a belit niste ochi :)) deci merita vazut si de bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Hello!

Il inscriu si pe Iustin in clubul celor cu probleme cu kk . Abia acum a reusit sa faca dupa ce ieri nu a facut nimic...La el am impresia ca inca se regleaza tranzitul fiindca are zile in care face si de trei ori si zile in care nu face deloc (ca ziua de ieri) in conditiile in care nu i-am dat decat mar si morcovel crud. Sa vedem de maine incolo ca am sa ii introduc si crema/piure de legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Ieri a fost prima zi in care l-am lasat patru ore fara mine . S-a comportat destul de bine...i-am dat sa pape inainte sa plecam si a stat baiatu' cuminte cu bunicii . Am fost pe fuga la un botez, dar parca nu am avut niciun chef de distractii . N-am inteles nici eu ce a fost cu mine (ca nu era ca stam cu gandul la pitic), parca mi se inecasera toate corabiile . Raspunsul l-am primit azi dimineata: ma pregateam sa imi vina CM . A doua oara in 3 luni! Inca nu e regulat, dar simptomele sunt ca intotdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia eu imi pastrez parerea ca acolo se vb de exces de apa, spunea cineva de 500 ml pe noapte la bb de 7 luni. De aici pana la a da alor nostri cativa ml de apa, e mult... Sau sa-ti fie frica sa-i dai apa sa nu se intoxice... Mai periculoasa si intalnita e dezhidratarea la bebei. Mi s-a parut total deplasata chestia aia ca apa la bb peste 6 luni se da cu recomandarea medicului, doamne fereste...

Despre constipatia data de divers am citit ca e cauzata de digestia mai greoaie a alim dat trecerii de la lapte care se digera mai usor. Cica s-ar mai datora si consumului mare de lapte si lichide putine, alim introduse absorb apa din intestin. Nu e de speriat pt ca apare la inceput si trece, dar sa nu abuzam de met mecanice gen supoz. Ajuta mult si sucurile de fructe/legume dar si lichidele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Salut!
Stela, foarte haios clipul, ne-a placut.
Olivia, merci pt. linkul despre marsupiu.
Legat de constipatie a mea azi a facut de doua ori pana acum, poate face si de trei ori pe zi, dar mi s-a intamplat sa nu faca deloc o zi, mai rar ce e drept.

Mergi la inceput