Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

RAMONA, la mine ai vazut ca tine banana de coaja; e ok, e banana organica, nu are nimic coaja. ms oricum.

MIRABELA, oricum vad ca sunt diferite opinii legate de diversificare: ba ca poti incepe la 4 luni, ba ca trebuie la 6, ba sa nu dai o masa completa de solide pana la 9 luni, ba tu zici la 7. Cred ca orice mamica decide in functie de ce afla si de copil. Eu vreau sa incerc sa-i dau zilnic solide dupa 6 luni- la inceput cate o masa, habar n-am cand o sa-i dau 2 mese pe zi.

fug ca plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, cafeluta pt toata lumea!

Gabi eu ma repet pt a miia oara, vazand si facand, te iei dupa copil, adaptezi din mers. Daca copilul nu vrea lapte dupa, nu-i mai dai, te adaptezi, la noi tot la 3 ore papa lm, ca si cum nu ar papa solide, deci lm destul. Eu ma gandesc asa, pt inceput ori ii dai cate putin si dim si la pranz, adica nu cantitati mari cat sa se sature el, apoi lapte completare, ori ii inlocuiesti doar masa pranz treptat. Mi se pare logic asa. Dar trebuie sa vezi si cat lapte papa, cum spunea si Corina, daca papa putin iar nu e bine. Deci ne dam dupa client. Eu as fi diversificat doar masa de pranz dar am bagat si fructe fiind perioada asta rece si fara vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu i-am bagat carnea deja pt ca are lipsa de fier si nu vreau sa-i dau medicamente, habar n-am daca e devreme sau nu, nu ma bazez pe cantitatea mesei ci pe diversitate deocamdata. Mai ales ca am si sursa buna, nu e din comert.

Kytana voiam sa-ti mai zic ceva, iei cumva anticonceptionale? Pt ca eu la prima depresie acum 14 ani, luam pt niste chisturi si alea au fost puse pe seama depresiei mele, acum a doua oara in sarcina, tot hormonal s-a declansat... ele au ca si efecte secundare depresia...

Va pup, plecam pe coclauri, e frigut dar asta e, de maine se incalzeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata, fetelor!

Ce-mi place cum discutam, cat de variate sunt argumentele si cat de complex e sa cresti un bebe! Poate ma repet, dar asa ma bucur ca v-am gasit!

Legat de diversificare, pe Matei nu-l pot lipsi de lm la o masa, chiar si dupa ce papa bine piureu, incepe sa planga, nu stiu de ce, dar la san trage cu sete, cred ca asta e, e sete si se calmeaza. Ce-i drept, papa f putin san daca inainte a papat solide. Voi incepe si dimi cu fructe, ca la pranz el nu vrea sa pape mai mult, cat sa inlocuiesc o masa de lm... Asa ca vom papa nitel dimi si la pranz completat cu lapte.

Mirabela cum faci tu cu succesiunea de mese mi se pare perfect, dar si tare greu, sa organizez atatea mese.

Dupa ce v-am citit mi-am dat seama ca e cazul sa-i dau si eu niste apa, ii dadeam 2,3 lingurite doar, tre sa cumpar si eu canita cu cioc, dar o sa incerc sa-i dau si cu capacelul de la bibe, sa vedem ce face

Ieri sotul i-a dat sa linga nitel mar, tare i-a placut! In dimi asta ii prepar nitel suc de mar si-i dau tot asa sa molfaie o bucata, tre sa fiu insa pe faza sa nu apuce vreo bucata

Corinuka, imi pare rau ca se chinuie Daviducu cu kk... Totusi, i-ai spus si pediatrului ca nu-i trece constipatia desi papa fructe precum pruna?

Noi am avut ieri un kk oribil, e nasol rau de cand cu diversificarea... avea fix aspectul mancarii de spanac, habar-n-am daca-i normal, si simteam ca lesin de miros

Ah, ieri i-am dat de la borcanas piureu de fructe pt prima ora, era mar cu caisa... nu cred ca i-a placut, se stramba si ii tot venea sa verse, cred ca era prea consistent piureul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,

multumesc Mirabela pt reteta, voi incerca si eu. Pare usor de facut si ma gandesc ca sunt gustosi. Oricum mai dureaza pana ii introduc biscuitii in meniu. Mai incercam azi 5 linguri de supa de morcov. Am luat morcovii din piata, de la o batranica care a zis ca sunt naturali 100%, doar nu e fraiera sa imi zica altceva. Nu am gasit la Lidl morcovi bio.

Sper sa gasesc niste tarani seriosi si sa ma abonez la legumele si carnea de pui, curcan si vita. Am inteles ca sunt multi care fac asta si te invita chiar sa vezi cum le cresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Merci de cafeluta Mirabela.
Norma, gata, ati inceput si voi diversificarea!

Mandra mea e iar constipata cu toate ca nu i-am mai dar morcov de o saptamana. A functionat dovlecelul in prima zi, a doua zi gata! Face 2 maslinute pe zi. De vineri am inceput sa-i dau para dimineata la borcanel, azi i-am dat para cruda blenduita. La pranz incerc dovlecel cu suc de morcov. Ce ma enerveaza constipatia asta! Daca tot asa o tine pana dupa amiaza, ii bag un supozitor (tre intai sa cumpar ca nu i-am dat niciodata).

Alina, uite aici un link util despre carriere: http://alexcreste.blogspot.ro/2011/05/despre-marsupii-si-alte-port-bebe-uri.html?m=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella e f bine ca papa si lapte dupa solide. Asa trebuie la inceput.

Olivia bea destule lichide? O chinuie constipatia? Eu cand ii dau cate putin ceai de musetel, face mai molcut. Nu-i dau numai ceai ca nici asta nu e bun mult, scade absorbtia fierului, il pastram la boli in general, in rest apa. Daca sunt zile cand nu vrea lapte de ajuns, trebuie hidratat cumva, apa ceai, ce-i place. Si Mr face uscat in general de cand cu divers, dar nu se chinuie si face zilnic. Uneori ii gasesc maslinute intre buci si de 3-4 ori pe zi. Dar asa e el, m-am obisnuit si nu-l deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

M-am uitat in ghidul dat de Norma, ala cu pediatrucluj parca, scrie si acolo ca la 7 luni ar tb sa fie masa de pranz complet divers, cu carne si tot tacamul, plus 4 mese lapte pe zi, dar atat, fara alte mese de solide. Apoi se baga fructe dim. Acolo da ex practic pe zile cum ar tb sa pape. Puteti sa va mai inspirati si vedeti ce vi se potriveste. Oricum si acolo sunt chestii care nu le agreez, de ex supa, apoi piure. Eu ii fac piureul mai moale, fara supa, fiecare ia ce vrea de acolo, cum se potriveste si meniului familiei, acusi vor manca ce mancam si noi. Eu deja am inceput sa-i mai fierb in supa noastra legumele, in zilele in care gatesc. Mai tz o sa-l trec pe ciorbe acre ca asa mancam si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, ceai nu-i dau deloc, dar se supt suge la fel ca inainte. De exemplu dimineata suge la trezire cand e cu mine in pat (ordinea corecta ar fi suge si apoi se trezeste). Sa ziceam ca a supt la 8.30 si s-a trezit. Urmatorul supt + somn este la 10.30. Ei, in intervalul asta ii dau fruct, 9.30-10, astfel incat sa am si 30 minute dupa fruct, inainte de lapte.
De 2-3 zile vad ca somnul cel mai lung e cel de dimineata, 10.30-12. La 12.30 ii dau legumele. Ia cateva lingurite, suge san, mai mananca putin, iar san... Si asa ne intindem o ora. Nu i-as da apa, ca suge bine la san si n-as vrea sa-i umplu burta cu apa.
La 2-2.30 iar suge si adoarme. Apoi toata ziua, si in functie de cat doarme suge la 1.5-2h. Singura diferenta e ca de o saptamana nu mai bea 130 ml lp seara. Suge doar la san.
Cand sa-i dau apa?

Asa ii gasesc si eu intre bucute cate un rahatel. Dar aseara a plans cand l-a facut.

Solide nu mananca mult. Am masurat ieri: 20 ml fruct si 40 ml maxim piure, dar de supt suge la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Acum de exemplu a dormit doar 1 h. In 30 min ii dau legumele

Mergi la inceput