Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, simpatici bebeii.

Alina, cu placere.

Mirabela, asa este, este vorba despre situatii duse la extrem. Citisem articolul prin ianuarie si imi ramasese in cap doar putin din el
Mie de exemplu pediatra mi-a zis ca nu este nevoie sa-i dau si apa la cat de des suge Maya.

Azi s-a reglat cu kk. Para cruda de dimineata si dovlecelul de la pranz au avut ca rezultat 4 kk, din ce in ce mai mult de fiecare data si moale. M-am linistit.

Acum o adorm la san.

Aaa, mi-a intrat indemnizatia. In sfarsit!!! Dosar depus pe 04.01.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Bine v-am gasit din nou!

Tare imi pare rau ca nu am mai avut timp sa intru sa scriu sau sa citesc dar ce sa faci ca e tare limitat timpul asta. Pe langa cei 2 copii acum am un hobby nou care imi aduce placere si satisfactie. SI ca sa nu va intrebati ce e, va spun eu, am inceput sa crosetez. Poate ca unora vi se va parea demodat dar pe mine ma destinde si ma ajuta sa vad ca iese ceva folositor din mana mea.

Noi suntem bine. Ne apropiem vertiginos de 6 luni si de vaccinul aferent. AM trecut pana la urma si peste a doua raceala cu Augmentin si sper sa nu mai racim ca sa putem face vaccinul.
Alex e maricel. Are undeve pe la 8,3 kg. Maine il cantarim si masuram. Deja sta tot mai bine in fund. Nu sta inca singur dar o va face cat de curand.

Cu diversificarea stam bine. Nu stiu voi pe unde sunteti dar o sa incerc sa citesc sa vad. Noi avem in meniu deja mar, banana, portocala (rar), para (care e cea mai nyami), morcov, patrunjel, telina, dovleac, cartof, cartof dulce, brocoli, carne de pui si de vitel, iaurt si cereale cu orez si cu porumb. Pot sa spun ca deja i-am dat si cateva faramituri de paine si azi i-am dat prima data biscuiti de bebelusi. Bine ca nu a mancat decat 1 dar e atat de pofticios si cum fetita mananca in permanenta ceva in fata lui am ajuns la concluzia ca trebuie sa sa ii dam si lui ceva (biscuit sau painica) in acele momente ca pur si simplu se intinde catre mancare si incepe sa planga dupa ea.

Cantitatile nu sunt foarte mari. Daca ii place ceva mananca cca 100 g si apoi ii dau san. Luna asta (a 6-a) vreau sa ii introduc pranzul si sa incep sa ii dau fructe la ora 10 (atunci doar dupa san), deci vreu sa ii inlocuiesc o masa de san cu mancare. Sa vedem cum va decurge. Am asa o frica sa nu pierd laptele daca suge mai putin acum cu mancarea asta, dar nu avem ce face pentru ca bebelusii nostri cresc si cel putin al meu sigur nu se mai satura doar cu san.

Sper ca si voi fetelor sunteti bine.

Va pup si va urez o noapte cat mai buna!

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

neatza fetele, sper ca ati dormit bine si boboceii si voi.

Stefan a facut alergie, cred. Ieri seara am observat ca avea bubite f mici rosii, pe gat si cand l-am dezbracat pt baie mi s-a facut rau! tot pieptul, pana la buric era parca batut cu urzica (f finut, nu se observa tare) si cu vreo 2 pete cam de 1.5 cm. Si pe spate avea doua pete mai mari si restul picatele mici. Ieri l-a tot schimbat sotul de scutece si si el zice ca nu observa chestii din astea . Adevarul e ca nu sarea in oki, dar eu am oki de uliu. Am simtit ca mi se taie picioarele, imi pare asa de rau! Singura cauza poate fi "masa" de vineri: ori ca a lins la felia de mar cateva minute, ori banana, a mancat vreo 2 cm in total. Sa faca oare alergie dupa 24 ore abia? Alta cauza nu vad sa fie, n-a mai mancat nimic decat lapte.
am citit azi si vad ca poate crea alergii banana, si unele carti zic s-o dai dupa 8 luni; altele zic sa o dai de la 4 luni . Cert e ca eu o suspectez acum si n-o sa-i mai dau o perioada.

altfel Stefan e vesel si alert, nu s-a schimbat nimic. Azi am avut o zi super faina. A fost soare cu nori si am mers la ocean, ca simteam nevoia sa facem ceva diferit. Am mers pe faleza, mirosea asa fain! Am intrat intai la Starbucks (pt mine e ca o iesire faina, imi plac tare mult atmosfera si muzica aici), apoi Stef a luat un snack pe plaja (am stat pe-o buturuga, aici sunt liniate pe plaja sa poti sta), apoi a dormit si noi ne-am plimbat. Mi-am incarcat bateriile, abia astept sa se mai incalzeasca, sa fie peste 10 grade si atunci va fi super!

Oli, Maya e atat de scumpa! Si eu vreau sa-i dau broccoli, chiar am acum organic, dar astept pana dupa 6 luni, adica 2 sapt.

CARMEN, ce mai faceti?

STELA, cum a fost tortul?

s-aveti o zi magnifica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

am uitat sa-i felicit pe boboceii care azi sarbatoresc
5 luni : Simona lui Elfica, si
6 luni 18.09 - Emma Gabrielle de DanielaBejan, David Gabriel de Corinuka_g, Alexandru de carinablanca si Rares Ionut de mlhaela.

DANIELA, mai scrie-ne ce mai faceti, i-au mai iesit dintisori printesei Emma? Ce-i dai sa pape? Speram ca sunteti bine.

CORINA, cum mai e David cu cacutza? sper ca bea mai multe lichide si e mai bine.

am uitat sa spun ca de 3 nopti Stefan se trezeste noaptea din ora-n ora. De ieri am observat ca a inceput sa se intoarca si de pe burta pe o parte si apoi pe spate; apoi iar pe burta si tot asa. Eu pun noua achizitie pe seama trezirilor f dese. Am observat ca atunci cand invata o chestie noua, o exerseaza si noaptea, prin somn. Uneori atata exerseaza, incat se trezeste ; asta doar la inceput, apoi poate s-o faca prin somn fara sa se trezeasca (de exemplu intoarcerea pe burta).
creste bobocelul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, tot eu va servesc cu cafeluta, am si ceai daca doriti! Eu oricum servesc o cafea si apoi un ceai lung de vreo 300 ml, imi e si sete dar cica mai lungesc cafeaua, sotul o face cam tare... oricum pun si lapte mult...

Olivia ce fain papa Maya brocoli! Bine ca a facut kk.

Am mai intrebat odata, ce parere aveti de fructele deshidratate, ma refer la prune dar nu numai, merg puse la hidratat si date la bebei? I-as pune o pruna in fructe azi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carina foarte frumos ca crosetezi e f important sa facem ceva cu placere, ne destinde, relaxeaza... la cat suntem cu nervii in pioneze acum prinde f bine. Esarfe, fulare faci? Sunt preferatele mele.

Gabi la banana o fi facut, e cunoscuta ca alergena dar multi o dau fara probleme. Eu i-am dat si e ok desi noi avem teren alergic. Dar poate fi si o coincidenta, de asta e bine mai tarziu sa incerci sa-i dai cate putin sa vezi daca de la ea. Mai poate fi o dermatita de contact, detergent, poate transpiratie... eu am in casa Zyrtec, e un antialergic sub forma de picaturi in caz de alergie, asa faceam si la David ca el facea mai des. Sau e f bine sa ai in casa o fiola de calciu gluconic si sa-i dai vreo 5 ml, ajuta f mult in alergii si e mai safe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ieri Fat Frumos a fost cam morocanos, nu prea a dormit decat dimi un somn, am stat mai mult cu el in brate... la un mom dat mancam praji cu dovleac si era in bratele mele, cand am deschis gura sa musc din praji, a fost mai rapid ca mine si a deschis o gura de crocodil si a infulecat si el o gura, a luat mai mult crema si l-am lasat, era asa de satisfacut... dar nici nu mi-am dat seama, s-a intamplat asa repede si nu ma asteptam... se manjise tot si pe fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Noi suntem bine si nu prea. Paul e mucos, mult mai mucos decat ultima oara, a luat de la Daria . Aseara am dormit (mai corect am stat) in miros de ceapa, poate l-a ajutat poate nu a fost mucos dar si foarte plangacios, a dormit f putin si plangea de durere cred. I-am dat calpol si s-a mai linistit, e posibil sa fie de la dinti. La fete i-au iesit dintii incolo spre un an si fara absolut nici un fel de inconveniente, asa ca nu am experienta in zona asta. I-am palpat gingiile si parca sunt putin mai tari si mai latite. CIne stie. Sa ma scuzati daca o sa scriu putin, deja s-a trezit si e fornait de numa numa. Febra nu a facut deloc.

Olivia, care a fost tratamentul pentru Maya ultima oara cand a fost racita? Tin minte de oscilococcinum si colargol, eu nu i-am dat inca niciodata din astea.

La noi e inca frig, astazi e soare dar -4 grade, asa ca Gabi te invidiez sincer pentru plimbari. Alta viata cand iesi cu creierul al aer.

Carina, ma bucur mult pentru ca ti-ai descoperit un hobby, te relaxeaza fantastic. La Daria ma apucasem de impletit, acum din pacate nu am timp. Poate daca m-as organiza altfel. In ultimul timp ma tot gandesc cum ar fi sa chem o tanti din cand in cand sa aspire si sa stearga praful. Uneori nu apuc. Geamurile sunt nesterse din noiembrie, abia am apucat sa sterg desenele facute cu sprayul pentru sarbatori .

Ma duc la Paulica ca il aud cum fornaie .

Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Dragelor va puup dulce
Sa va spun si eu cate ceva despre Mihnea
A inceput diversificarea pe la 4 luni si merge ff bine...prima masa
- dimineata fructe: mar, banana, para si o ligurita de branzica
- pranz: morcov, telina, pastarnac, dovlecel, ardei, ceapa, putin suc de rosii (ardei si ceapa mai putin decat celelate), toate fierte dar nu pana raman fara toate vitaminele si pasate la blender.
- seara adica pe la 5, iaurt cu banana
Este fff mancacios si papa cu pofta tot ce ii dau. Lapte avem dimineata, seara, si se mai trezeste si noaptea sa pape laptic, dar asta face decand sa nascut.
in rest este ff agitat uneori ziua, am fost si eu pe la mai multi medici k nu stiam daca il doare ceva sau asa este el. Pe la 3 luni m-am dus cu el la urgenta si acolo ia facut analize si ne-a certat ca nu am facut analize mai devreme, k au zis ca bebelusii fac de obicei anemie feripriva si au nevoie de supliment de fier...si...au avut dreptate, Mihnea avea o anemie ff mare :(
Acum luam fier in fiecare luna cate 10 zile.
Cand iesim afara in carut nu vrea sa doarma singurel decat in brate si plange de ma stie tot parcul, iar in casa adoarme ziua fff greu tot asa, in brate :(
Este ff legat de noi, nu sta 15 minute singurel....
trebuie sa ies ca sa trezit
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Salut!
Multumesc de cafea Mirabela, foarte buna.
Am postat un clip, sper sa mearga, despre cum zice Irina "mama", am prins-o in sfarsit ca nu se lasa deloc filmata. http://www.facebook.com/photo.php?v=443657909042000

Mergi la inceput