FIV Turcia - 6

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

ciuripica am incercat dar prea multe informatii nu am gasit.Poate ma ajuti cu un link, daca ai gasit.
Eu m-am tot gandit ca vom sta mai mult, poate in jur de 15-18 zile (desi la fiv-ul din nov pana ziua 5 embrionii mei nu au evoluat bine si nici de congelat nu am avut) si in cazul asta sa putem spala hainele sau gati ceva usor.Nu am de gand sa stau in bucatarie, mai ales in concediu.
Calculasem cum spunea Cristina si cred ca a stat cam 18 zile.
Oricum sunt in etapa de cautare.
Multumesc mult pentru ganduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Many, eu nu m-as grabi sa fac astfel de afirmatii. In special datorita faptului ca exista din ce in ce mai multe studii in ultima perioada vis-a-vis de ecografii. O ecografie nu este altceva decat un sunet de frecventa inalta (intre 3-10 Megahertz), un sunet extraordinar de puternic - imagineaza-ti zgomotul unui metrou intrand intr-o statie -, sunet care patrunde cu mare usurinta in interiorul sacului amniotic, propagat tocmai de acest lichid care inconjoara embrionul. Consider ca un medic care procedeaza astfel intr-o situatie delicata precum cea in care se afla Vreau_bebel nu face altceva decat sa manifeste grija fata de pacientul micut din burtica ei. Mai rar exista medici de acest fel, si mult mai rar exista si medici care sa expuna si riscurile unor asemenea ecografii. Nu degeaba se feresc si se chircesc micutii in timpul ecografiilor, tresar etc. Nu e nimic placut in asa o intruziune in spatiul lor considerat sigur de catre ei. Nu contest utilitatea acestor ecografii in situatiile delicate, dar abuzarea de anumite proceduri medicale o consider total deplasata. De aceea am si apreciat-o pe Nanne cand a spus ca nu va abuza de ecografii, iar daca va putea sa se abtina de la a merge in fiecare luna sa il vada pe bebe cand nu exista riscuri, ar fi chiar benefic pentru acesta.


tuturor.



Later edit - Ca si exemplu, am citit acum la unguroaice. Cand medicul Daniellei din Londra a auzit ca a obtinut sarcina prin FIV, i-a facut eco abdominal, nu transvaginal.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

ciuripica multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turqoise spune:


Buna seara, fetelor!

Va multumesc frumos pentru gandurile bune pe care mi le purtati si sper din suflet sa nu va dezamagesc dealtfel sunt ZEN si a#537;a voi īncerca sa r#259;mān pana la final
Da, poate ca am gre#537;it ca am acceptat atāt de u#537;or ideea congelarii dar practic am fost pusi in fata faptului īmplinit si totodata am preferat sa avem incredere in profesionalismul lor si dac#259; au luat aceasta decizie īnseamn#259; ca a#537;a e mai bine pentru cazul nostru. DAR vom fi mult mai atenti in cele ce vor urma si o voi ruga pe Daniela sa ne comunice orice īnainte de a lua o decizie pe buzunarul nostru!

Ploaiedevara, si eu am ciclu neregulat dar nu am pus nicicand plroblema de a lua AC doar pentru a putea rezerva biletele de avion, dar cine #537;tie?
Po#539;i g#259;si bilete ieftine si īnainte cu 3 zile, dac#259; #537;tii aproximativ z1, eu am rezervat biletele duminica seara pentru miercuri, de exemplu, si le-am g#259;sit la 130 euro, Bucure#537;ti-Istanbul, pentru 2 persoane, DOAR dus, caut#259; pe Vola.ro ca au pre#539;uri bune.

Bebel, felicit#259;ri pentru bebitza, sa fiti sanatosi

Azi am f#259;cut turul BOsforului cu vaporul,a fost super si mai avem cāteva obiective de vizitat, multe din ele le-am v#259;zut deja acum cā#539;iva ani dar in Istanbul e imposibil sa te plictisesti:))
Scuzati placinta dar sunt nevorbita r#259;u:))
Pupici la harem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

Hatice eu am ajuns in Istanbul in data de 15 feb (ziua 2 CM) si am revenit in Bucuresti pe 3 martie a doua zi dupa transferul de blasto. Eu am mers la monitorizare la inceput la 3 zile si apoi la 2. In total noi am stat 16 nopti. Daca va mai pot ajuta cu alte informatii cu mare placere.
Vreau bebel nici nu sti cat ma bucur pentru asa veste buna. Si eu am programare la eco pe 27 si sper din toara inima sa fie totul ok si da aud inimioara/ele. Sotul meu isi doreste foarte mult gemeni.
toate fetele si va astept cu drag sa va graviditi si voi.
Nanne si pe toate gravidutele.
O seara minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Fetelor o sa formati un intreg harem daca reusiti sa va sincronizati si sa mergeti in aceeasi perioada
Michelle Decapeptilul parca a fost de 0,25 si l-am facut in urmatoarea zi dupa transferul de blasto. Daca nu se ajunge la blasto, am inteles ca se face la 3 zile dupa transf. de ziua 3.
Insa nu stiu daca chiar decapeptilul este "ingredientul" minune, pt ca mie daca mai tineti minte dupa transf de ziua 3 mi s-a administrat o inj im despre care nu mi s-au prea dat detalii, doar mi s-a spus ca ajuta la implantare, iar progynex nu cred ca era pt ca eu aveam oricum progesterenul peste limita. In fine, orice ar fi fost, a fost bun
Cat despre cazare , noi am avut 18 nopti (din ziua 1 a CM pana o zi dupa transferul de blasto). Puteam sa merg direct in z2 sau a 3 a cand incepeam si tratamentul insa picau in weekend si nu as fi beneficiat de translator.
Fetelor nu se ajunge totusi la 8000 de euro, sa fim serioase, numai daca mergeti chiar cu gand de super concediu, gasiti cazari decente la pret rezonabil, acum stiti cum e, ne intindem cat ne e plapuma.
Doresc celor ce urmeaza sa se intoarca victorioase, prospetelor gravidute (inclusiv mie ) sarcini usoare si la termen, la fel si lui Nanne si Amaradiei, iar mamicilor Loreley si Tamys sa aiba bebei sanatosi si papaciosi.
Chiar as vrea sa se transforme acest topic in "Reusite Fiv in Turcia" si sa ramanem impreuna sa ne povestim despre greturi, pofte, eco si toate cele

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul - Acibadem - MARTISORUL MEU
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Bebel felicitari!!!!!!!!!!
Ma bucur foarte mult ca a fost varianta cu 2 bebe initial si ramas unul!
Mult noroc mai departe sa mearga totul bine


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano - nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

turqoise asa trebuie: sa te plimbi sa vizitati tot ce se poate, sa te bucuri de toate deliciile culinare si sa mergi si la bazar.

toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Fetelor, la Acibadem se da Prednison in schema?
Sau ati avut recomandat vreodata la FIV?
Eu mai am un embrion la Sibiu pe care il transfer pe ciclul asta si parca i-as imbunatati sansele cu Prednison. Ce parere aveti?


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano - nereusit

Mergi la inceput