FIV Turcia - 6

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

turqoise mult noroc maine!te asteptam cu vesti bune!

o pentru fiecare cadana si sultana mama din harem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellya86 spune:

Bebel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuripica spune:

Vreau-bebel, , imi pare tare rau pentru vestea nedreapta. Meritai sa reusesti dupa cat te-ai zbatut.
Nu renunta, esti tanara si sunt sigura ca iti vei indeplini visul curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Bebel stiu bine prin ce treci dar fiind la varsta tanara cu siguranta vei reusi sa tii un copilas al vostru in brate.
Am intrat doar pt ca ai pus o intrebare ref la sarcinile cu ou clar.
Ce vreau sa adaug la ce a spus Lara(pe care o cu drag) este ca sarcinile cu ou clar se intampla atunci cand embrionul nu e viabil, cel mai probabil din motive genetice; adica beblul tau avea o boala genetica grava incompatibila cu supravietuirea si din acest motiv nu s-a dezvoltat mai departe.

Te citesc de cand ai scris la topicul Tutunaru&mMatei si sa stii ca subscriu la cei a spus acolo

Sunt o intrusa aici ca nu am facut la turci desi am avut o tentativa anul trecut, asa ca stau doar scurt



Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Buna tuturor!
In primul rānd, as vrea sa va spun ca sunt/em bine, insa am luat hot#259;rārea sa stau putin linistita, mai ales ca simteam ca o sa fie si un deznodamant mai putin fericit, mai ales dupa ce am vazut o noua eco abdominala...
Plus ca in anumite parti ale forumului (de ex. Chiar si la odisee) se vorbeste de māncare si ce sa gatim mai mult decat pot eu suporta acum, mai ales ca nu am nicio legatura cu domeniul - decat ca mie foame raaau
Continui sa sustin, asemenea lui Many, ca la vārsta atat de mica a unei sarcini, singura ecografie viabila este cea transvaginala. Nu se deranjeaza embrionul intr-o eco ce dureaza Max.15 Min, atāta timp cat nu se insista pe redarea BCF-ului mai mult de 5 sec. Se afla si stadiul mai corect, dar si existenta unor altor probleme si nu se mai sta in limbo atāta timp spunandu-se ca endo pufos. Nu imi pasa cat de profi se pretinde un medic, dar mai ales ca trecem prin FIV trebuie sa stim ca totul e bine sanatos acolo.
Si nu zic doar eu asta, dar si cei priceputi aici...
Cam atat pe acesta tema!
Bebel sunteti tineri si stiu ca in curānd vi se īndeplini dorinta voastra.
Cristina of analizele astea facute mai tarziu; cred ca ai cam ce am si eu la semnatura... Ti-a dat dr. U heparina deja sau mai asteapta? Sa ne zici si de eco, cand o faci. Asteptam vesti de la tine aici
Turquoise, succese pe meleaguri otomane. Daca sotul nu iese la plimbare (de asta nici nu prea am vrut sa vina mai devreme de punctie, pt ca ar fi stat pe telefoane si m-ar fi enervat ), iesi tu singurica! Eu una nu am absolut nicio problema cu a sta cu mine insami mai ales in perioade ca acestea, dar bineinteles ca eu sunt eu
Lorelei, nu stiu care a fost cauza sarcinii cu probleme de la Clara, insa doar tu poti lua cu adevarat decizia privind momentul FET. Mai amāna cu un alt an sau cand simti ca e momentul potrivit! Oricum pentru proaspata crestina!
Ralu, multumesc pentru urari, cred ca ai scris la babute! Tu, Tamys, Lorelei, sunteti adevarate precursoare pe domeniul FIV Turcia! Numai bine tie si gutuiutelor tale
Lara multumesc ca mai treci pe aici! Eu nu am mai facut nimic deosebit, doar ca am vrut si ceva pauza, pentru starea de somnolenta nu ma ocoleste, iar biroul meu se umplea din ce in ce mai tare, de urma sa lucrez cu laptopul in brate . Recunosc ca am pungi cu covrigei, mere, banane, migdale, s.a. tot intr-un colt al neincapatoarei mese... Am anuntat si seful, care s-a bucurat, am scris si la HR, pt ca urmeaza luna viitoare vizita de la medicina muncii si am zis sa nu fie probleme
A, pai cum sa nu ajut subiectul frumos cu Amalia & co... Punem linkuri pana cand 'om putea...
Hatice, ciupirica si toate celelalte fete o si o raza de soare precum in capitala in aceste momente...

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

Buna seara,
Nanne Dna dr Uscateascu mi-a dat sa mai fac niste anticorpi si sa revin vineri cu analizele pt tratament, dr. Tayfun zice sa iau cate o aspirina de copii. Eu nu stiu ce sa fac. Miercuri ma duc la eco.
Credeti ca am vreo sansa sa aud inimioara/inimioarele. Am avut punctia pe 25 feb. Sotul isi doreste foarte mult gemeni. Am fost la baby expo cu niste amici si s-a uitat numai la carucioare de gemeni.
Mai vrei Crinonele? Daca nu-ti mai trebuie nu este nici o problema, il folosesc eu.
Sunt asa nerabdatoare sa ajung la eco sa aflu daca totul este ok.
Va pup pe toate si va imbratisez cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

cristina ti-a dat sa faci Anticorpi anti-beta2 glicoproteina si anticorpii anti-cardiolipinici ? puteai sa recoltezi sambata dim la medlife, de ex. dr U colaboreaza (sau cel putin asa era mai demult) cu medsana si de aceea te-a trimis acolo.
daca nu ai sangerari, il poti asculta pa Tayfun si a iei aspenter. numai ca aspirina se elimina din organism in 10 zile, nu stiu in ce masura afecteaza rezultatele la analizele astea (eu nu le-am mai studiat, facandu-le inainte de orice tratament). mai degraba heparina le-ar modifica, motiv pt care trebuie facute la peste 12 ore de la administrare (in mod normal, doza de heparina trebuie eliminata de organism in 12 ore. daca nu se intampla asta, trebuie ajustata corespunzator prin reducerea ei. AntiFXa e analiza care ajuta) Asta asa, ca putina teorie cu un ochi la Dance Masters. sper ca am fost coerenta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

Qiao intradevar pe acestea mi le-a dat. Am fost si am recoltat vineri dupa amiaza imedit ce am plecat de la d-na dr. Acum astept joi raspunsul si vineri ma infiintez la ea. Eu am o mare problema cu aspirina. La primul fiv am avut in meniu aspenter. Si am avut dureri de stomac crunte. Eu nu am mai luat aspirina de la 10 ani tot din aceasi cauza. De acea sunt in dubii cu ce mi-a recomdat Tayfunel.
Apropo ati auzit fete care sufera de insomnie de cand au ramas insarcinate? Nu mai pot, sunt zombi de cand am venit din Turcia.
si va doresc un w-e minunat ( ca a mai ramas din el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Cristina, sunt foarte mari sanse sa auzi inimioara miercuri, cred ca ai sa ai 6s2-3z. Eu am am auzit de la 5s6z! Indiferent cate vei auzi, iti doresc sa ai o sarcina usoara. Vezi ca e calculator pe prima pagina, pui data punctiei si afli varsta sarcinii, care azi e 5s5z

De retinut pentru toate fetele: procedura de fertilizare in vitro nu are ca scop sarcini multiple, ci sarcina unica! Nu vorbim aici de complicatiile ce le presupune o asemenea sarcina, dar pot intelege dorinta de a avea gemeni, mai ales cand asteptam atat de mult.
Si sotul meu a īntrebat la un moment dat, cand a vazut cresterea beta (si nu e deloc expert in chestiunea asta), daca or fi gemeni. I-am zis ca nu conteaza important e sa fie sanatos si sa duc sarcina usor la capat, ceea ce la o gemelara ma indoiesc ca s-ar putea intampla. ar fi mult, mult stat la pat, mai ales la varste tinerele (cum e a mea). Si nu am dorit sa mergem la baby expo acum, mai ales ca mai e unul in mai ! Plus ca stiu ca erau doar vreo doua carucioare de gemeni , pentru ca am aflat-o pe asta.

Vad ca si dr. U a inceput cu chestii din astea, adica de trimis la analize, care parerea mea nu prea īsi aveau acum sensul. Parerea mea e ca trebuia sa iti dea heparina, punct, dar e parerea mea...
Pana atunci, trebuie sa īncerci sa iei o mini aspirina (aspenter sau aspirin cardio). Nu stiu ce sa iti zic de stomac... Īncearca sa iei un covrigel, un iaurt dupa...

Cat despre somn, pregateste-te pentru cel putin doua luni de somn prost se zice ca in trimestrul 2 lucrurile se īmbunatatesc, ca apoi in trim. 3 sa se inrautatesca din nou eu ma trezesc pe la 4 am, apoi īnspre 5, apoi pe la 6, deci... O bucurie!
Despre Crinone, daca iti trebuie, il poti folosi; de asta nici nu am insistat, m-am gāndit ca ti-ar fi de folos. Daca nu-ti folosesc, le vom lua nu iti face probleme, mai am stoc

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turqoise spune:

Multumesc fetelor

Punctia a decurs f bine, s-au punctionat 17 ovocite din care 14 au fost mature.
A fost cam mare agitatia la clinica, cred ca s-au facut cam 6-7 punctii, totul a mers ca pe banda
Dupa punctia am avut o durere surda asemanatoare cu durerea de la menstruatie cu care sunt mai mult decat obisnuita dar azi ma simt mult mai bine si asteptam informatii despre starea puiutilor

Probabil marti va fi primul ET iar daca se dezvolta frumos embrionasii, vom avea si ET de Z5.

Doamne ajuta

Mergi la inceput