Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Dana eu stau in sect 4 dar la mine a depus sotul toate actele de cand am nascut. Indemnizatia nu a venit nici acum desi din dec am intrat in CIC. Probabil se gandesc ca fiind bugetar numai ai nevoie de bani ca esti si asa obisnuit cu bani putini fac si eu haz de necaz!
Poate vor vreo negatie ceva...de ce nu cauti pe net nr de tel sa suni acolo. Si intrebi si de livret...daca tot nu te poti duce macar sa-ti faci temele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dana, adeverinta aceea este o adeverinta-tip care se descarca de pe saitul lor si se completeaza de catre angajator. Angajatorul sigur stie despre ce e vorba. Mie mi-au dat-o cand am semnat cererea de intrerupere a contractului de munca.
Cand am fost sa depun actele pt CIC m-au intrebat acolo daca am livretul de familie si le-am spus ca il am, dar acasa. "Bun, deci n-aveti". Ba am, dar e acasa. Geez...
Eu sunt la sectorul 1 si nu scria nicaieri ca trebuia livretul de familie si daca vroiam sa-mi intre banii pe card imi trebuia un extras de cont. Asa ca luati aminte
Dureaza 2 luni pana vin banii, eu am depus actele la sf lunii ianuarie si inca astept. In schimb, a venit prima alocatie

Trecand la chestiile mamicesti, si eu vreau sa stiu mai in detalu cum arata exact un caca cu mucus, pentru ca mi se pare ca si Luci are. Cum pot sa stiu exact?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Mucusul arata ca un...mucus:)). Din cate stiu daca apare sange e problema cea mai mare.

I-am luat puiului cado' anticipat pt 3 lunite un colacel. Cred ca e cea mai buna inventie ever. A inotat, a facut rasuciri, nu se mai satura. L-am scos ca se racea apa si a inceput sa planga de nervi ca am avut impertinenta de a-l scoate din apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Va pupam si noi, dragelor.Pe toti, mamici si pitici.
Am avut, cum spuneam, o perioada grea si inca nu pot sa spun ca suntem foarte bine,fiindca in afara de refluxul urat de care vam spus si pentru care luam uricioasa de ranitidina, colicii inca si pastreaza suprematia, aparand la aceeasi ora dimineata si seara, pentru minimum 45 min-o ora, iar in plus cred ca intram in categoria de care vorbiti voi, cu intoleranta la lactoza sau proteina, cu niste dureri ingrozitoare de burtica ce ne fac praf cam tot timpul..
Puiul meu bea LP, dupa cum stiti, de ceva timp si desteptul de pediatru ne-a tot recomandat formule noi, altele si altele, fara sa faca nici o analiza, nimic, ii tot da cu "da-i 150 ml ca ii e foame", dar Nicholas numai de doua ori de cand papam la bibe a mancat 120 ml, in rest 100ml e maximum de papat la o masa, asta e el...
In orice caz, ranitidina, pe care eu o consider oribila la gust, i-a facut mult bine, fiindca voma a incetat si cu ocazia asta a recuperat tot ce pierduse + perioada de stagnare, adica duminica avea 7.250 kg.Si e un lungan, insa cm inca nu am incercat sa ii masor..

Imi cer scuze pentru ca nu mai retin cine spunea ca bebele vomita si tot vomita.Refluxul asta e groaznic de rau,plus ca ii oboseste, ii zapaceste, nu iau in greutate, le e tot timpuil foame, ar vrea sa manance dar nu pot, sughit urat rau (Nicholas sigur),+ durerile de burtica datirate aciditatii..Mergi la contril cu el, mami, ca ii doare rau burtica de la aciditatea din stomacel..

Ina e in Ro deja, banuiesc, insa ea spunea ca Robin a avut reflux si nu am mai gasit postarea sa citesc cand au scapat..
Se spune ca unii scapa in momentul in care sfincterul e ok, altii spun ca poate dura si toata viata (Doamne-fereste!)

revenind la laptic, eu ma tem de cel HA pentru ca am citit despre niste reactii adverse urate, cu scaune cu sange, diareice, explozive,+ exczeme+un gust f rau .. asta la formulele care sunt e piata aici.Nopti intregi am citit review-uri ale parintilor, sfaturi, plangeri, pareri,intrebari of.. Nici nu mai stim ce sa facem, fiindca desteptii astia isi tot dau cu presupusul si nimeni nu considera necesar sa i se faca analize sau sa ii faca vreo eco, iar eu innebunesc, degeana cer asa ceva!Durerile de burtica il incolacesc.. Oricum, am luat o formula HA ready to feed, insa inca stau in cumpana, astept joi sa ma duc iar la desteptul de pediatru si sa vad ce mai zice; oricum il schimbam, nu imi place de-loc, nici cum il consulta nici cum nu asculta ce ii spun.Am plecat de acolo cu Nicholas vomand intr-un hal, iar el imi spunea ca nu are nimic, ca sa il pun in scoica daca il doare burta...bleah, a doua zi eram cu el in alta parte si deja incepea tratamentul.
Dar: am intalnit acolo la clinica si o doctora romanca ce il seconda pe dr ce l-a consultat pe Nicholas si mi-a placut f f mult de ea, sper sa il pot inscrie la ea, din august, am stat mult de vorba, ceva ce aici nu exista...nimeni nu te asculta, nu are timp.

So:joi facem 4 luni si primim drept cadou vaccinurile de la 4 luni

Din ce imi mai aduc aminte:este total nerecomandata folosirea betisoarelor de urechi pentru conductul auditiv la bebelusi.. plus ca niciodata nu stii cum se misca si doamne fereste, cu batul ala in ureche..

Vitamina D am uitat-o si noi mult timp, pana am asezat-o frumos langa pernita de la capul lui, cu chestiunile de care am neaparata nevoie zilnic:crema de galbenele, serul fiziologic,pieptanul,crema pt eczema..da, asta e ceva nou, o eczema cu arie nu f mare de raspadire-putin sprancene, putin sub barbie si undeva langa ureche, iar dr ne-a dat sa folosim LIPIKAR de la "La Roche-Posay".Dam doar de 2 zile si deja situatiune s-a imbunatatit vizibil.

Inca mai avem ceva cojite pe cap, dar la fiecare baie mai pleaca o tura (inmuiate bine inainte cu ulei caldut de migdale si pieptanate cu peria) apoi spalat si iarasi pieptanat..

revenind la vitamina D, de cand am asezat-o acolo, nu mi s-a mai intamplat niciodata sa uit sa i-o dau.Si eu i-o dau tot dimineata.

In rest, cand nu ne doare burtica, facem vocalize,o luam pe mami cu manutele de obraji si povestim de zor cu ea si radem si eu ma topesc...Suntem innebuniti dupa un ratoi de plus (superb, primit la botez de la o buna prietena) si dupa o albina de pe perete la care chiuim non stop...


.. imi e greu, mai fetelor,fiindca din cauza de reflux, eu nu pot sa fac cu el multe din lucrurile pe care alte mamici le fac cu puii lor..Nicholas trebuie sa doarma pe o perna care sa il tina cumva cu capul si trunchiul mai sus (nu il pun in patutul lui, ca acolo nu am cum sa il supraveghez in fiecare secunda), nu il pot intinde pe spate, nu are voie sa stea pe burtica..
E greu, dar prefer sa il las asa, in ritmul asta, incetisor,decat sa ii vad papa inapoi sau sa stiu ca il arde nenorocirea aia din burtica..

va doresc multa sanatate, pentru pui si pentru voi.Imi e dor de voi! reusesc sa va citesc spre dimineata, dupa ce rasfoiesc zeci de pagini de net sa stiu ce sa mai facem cu asta mic si cu burtica lui..
Probabil in curand ajungem totusi la formula HA.

va pup si va imbratisez, sa aveti o zi frumoasa!
Mult noroc si sanatate pentru bebelusii proaspat botezati!


ref la asta:spuneti-mi va rog, pentru a putea sa ii fac un control normal in Ro, la o clinica particulara sa zicem, am nevoie de vreun document de-al lui? am sa am doar pasaportul si cert ce nastere canadian;atat timp cat platesc consultatia, am nevoie de certificatul romanesc??? nu de alta, insa imi e clar ca pana ajungem in Ro nu avem timp sa primim certificatul ro, nu in conditiile in care avem asa o minunatie de personaj la consulatul din Montreal...
Asa ca va rog sa imi spuneti, dragi mamici. cand va duceti la alt medic decat pediatrul puiului vostru, ce vi se cere??Buletinul meu romanesc e inca valabil, daca e nevoie..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Bubu, la clinici particulare ai nevoie de cnp si nici ala nu e musai! falcute de Nicholas ca sa isi revina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

La copii musai sunt numele intreg si data de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

I primul rand despre dosarul de concediu. Eu am reusit sa il depun abia saotamana trecuta. Cica abia prin mai vin banii.
Deci am pus asa:
- cerere TIP, o luati de la eu sau o descarcati de pe site
- copii dupa buletine si certificate de nastere si livretul de familiei. Cine nu are trebuie mers la primarie la evidenta populatiei si face cerere si il ia de acolo sau insrie copilul, daca aveti deja.
- Adeverinte de venit de la angajator. adeverinta e tip, o luati de la ei sau poate gasiti pe site. Aici daca v-ati schimbat locul de munca in ultimul an, va trebuie de la fiecare angajator. Acelasi lucru daca vreti sa declarati si alte venituri. Eu am avut 4 pt ca am schimbat si locul de munca si am declarat si contracetele de drepturi de autor.
- Decizia de suspendare a ativitatii pe perioada in care solicitati CIC - o luati de la angajator. Si acte aditionale la contractele de drepturi de autor ca se suspenda activitatea.
- Decizia de impunere pe anul anterior nasterii copilului - 2011 - de la administratia financiara. Daca ati lucrat cu carte de munca nu cred ca va trebuie. Plus declaratie pe propria raspundere ca veti duce decizia de impunere pe anul 2012 atunci cand o aveti.
- declaratie din partea tatului daca vrea sau nu sa stea o luna cu copilul in concediu. Daca va intoarceti mai devreme la munca si faceti dosarul pentru stimulentul de insetie, tatal nu mai e obligat sa stea cu copilul.
- extras de cont, daca vreti banii pe card

Dosarul il poate depune si tatal, nu neaparat mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Bubu of prin ce treceti si voi,pacat ca nu gasiti un medic care sa fa#259; ceva concret pt pui.Din motivele astea am mers si noi la peste zece medici cu Stefanut.De ce nu incercati sa ii ridicati si patutul la 30 de gradde sa fie inclinat noi asa il avem si Stefanut nu s-a mai innecat noaptea,asa ne au recomandat si noua mai multi medici.Iti dorerc multa rabdare si multa sanatate lui Nicholas.

Cristina multa sanatate si lui Nicholas al tau,sa stii ca Stefanut i a in jur de 600-700 de grame pe luna dar pana acum nimeni nu mi a zir sa ii dau lapte praf.

Stefanut toata noaptea a fost infundat si a tusit,azi sun pfiatra sa vad ce ii pot da.
Ce aparat de aerosoli sa cumpar ca habar nu am.Voi de care aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Dana La fel si corina cu sanul. Ea e haplea sa pape mult si sa nu munceasca. Asa ca in timpul zilei nu vrea san. Ma mai mulg sa nu il pierd de tot pentru ca noaptea nu vrea biba.

Cristina lui Nicolas sa se faca bine

Bubu Da-l incoa pe Nicolas sa il pupam. Of ce se mai chinuie si el. Sa dea Domnu sa treaca perioada asta si sa scapati de durerile de burtica.

Ela Poate ai dosarul incomplet si de aia nu au vetit banii. Suna sa vezi ce e cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Baiaului pana la 1 an i-am dat humana HA. Nici vb de diaree...se constipa ingrozitor! Gustul era mult mai bun decat humana AR care are un gust destul de nisipos...eu gust absolut orice mananca bb asa m-am obisnuit de la baiat. Cand avea colicii aia rai i-am dat Baby Drink de 2-3 ori pana a venit o prietena la mine si m-a intrebat daca eu am gustat ceaiul asta. Cand l-am gustat ziceai ca e siropul ala de zahar pe care il faci sa-l pui la tort. De at gust absolut orice.
Exczeme nu a facut decat intr-o vara...el era destul de grasan si de la caldura se freca si s-a umplut de bubite care s-au intins. Am scapat destul de greu de ele. Cu tratament de la dermato.
Eu sper ca o data cu diversificarea sa scap de refluxul asta. Dar stiu un bb de 1,8 an care inca varsa.

Mergi la inceput