Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nicoleta asa mi-au venit banii si la baiat dupa 3 luni. Atunci am fost acolo sa vedem ce se intampla...acum daca nu intra luna asta il trimit pe sot sa vada ce se intampla. Asa o fi la sector 4..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

O sa fac si eu o programare pt ecografie abdominala, sa vedem daca are reflux sau nu. Sunt nervoasa ptr ca am fost la mai multi medici ( ba ptr eco de sold, ba ptr eco de canal medular, 2 pediatri...)si toti spuneau ca e normal sa regurgiteze...dar el da afara mult prea mult. Pana sa citesc ce a scris Bubulina, nu mi-am facut probeleme...dar adevarul e ca eu tot timpul stau cu prosopele dupa mine, de cate ori il iau in brate da afara lapte, de cate ori gangureste da afara lapte....parca nu ma pot bucura complet niciodata de tot ce face bebitzu, murdarim vreo 5-7 carpitze ( mult mai mari decat o bavetica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna, fetelor,

ieri am fost la bowen, parca e mai bine. Azi mergem sa mai consultam un medic.

Angelique, aparatul meu de aerosoli e kyara, il am de vreo 6 ani si nu am avut probleme cu el.

Onutz, scaun cu mucus avem si noi uneori. Parerea mea, daca copilul ia bine in greutate si are o stare buna, nu-ti bate capul, daca ar fi cu sange ar fi altceva,

Camys, daca ia bine in greutate nu te ingrijora. ti-am mai scris o data ca si Sofi vomita mult, asteapta sa faca 6 luni, sa stea in fundulet, sa incepeti diversificarea si daca nu se remediaza intervii atunci. bebelusii lacomi papa mai mult decat le trebuie si apoi dau afara surplusul, asa au facut si baietii si acum nu au nici o problema de reflux.

Bubu, multa sanatate lui Nicholas1 Am folosit si noi HA la mijlociu, fara probleme. nu prea e indicat sa schimbati laptele prea des, noi am folosit NAN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyaoliang

Am luat rezultatele: mucus prezent, leucocite 0-2 iar in mucus grupate in celule de 2-5...sau cel putin asa am reusit eu sa traduc...De pediatra de aici nu pot sa dau azi..Dr din Ro a fost de dimineata, o sun maine la cabinet.
Tin regim in continuare, parca nu mai e asa de mult mucus, a mai avut un scaun azi.

Durere la contact a fost si la mine, acum e ceva mai bine dar tot nu e ca inainte de nastere.

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)


NEata fetele!!


sanatate multa la puii bolnavori!!aba astept sa fe ma cald sa mai dspara dn vrusi/
Ary: dr avrut sa umple reteta si a pus tot nventarul...nci adultii nu au atatea,daramite un pui de 3 luni
Pya: la mno coprocultura a fost curata, fara leucocite , deci posbil la tine sa fie de cauza infectioasa...cel mai bine ntreaba medicul
LA noi urmeaza botezul pe 23.
Crstina, s noi suntem in urma tare cu greutatea:((.de aba are 5,6 kg...si 61cm.dar vad ca de abia acum, la aproape 2 saptaqmani de cand am renuntat la lactate ncepe sa-si revina.tare pacatoasa alergia asta.cand imi aduca amnte ca la baiatul cel mare nu am avut decat de vreo 2 -3 ori muci (cand ieseau dintii) pana la 2 ani, ma apuca durerile de cap.
BUBU:nu-ti trebuie niciun act.decat daca te duci sa-lmminscrii la vreun medic,altfel la consult nu-ti trebuie acte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

of fetelor..ce rau imi pare de minunile care regurgiteaza:( sper sa reusiti sa le dati de cap problemelor:(

Angelique daca e sa iti cumperi aparat de aerosoli sa cauti unul cu ultrasunete silentios... sa nu iti iei d-ala de face zgomot ca nu o sa stea bebe..si asa abia sta../daca mai face si zgomot chiar ca nu sta.
eu am Joycare ultrasilentios cu ultra sunete si 2 masti si bebe si adult.. e ff bun si am dat 245 de lei de la farmacia BebeTei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Va multumesc fetelor pentru idei,sa vina sotul de la munca si o sa mergem sa cumparam un aparat ca azi noapte am facut facut de paza ca nu putea bebe sa respire bine,plus ca tusea intruna.Acum vad ca e mai bine cu toate ca nu i am dat nimic desi vroiam sa ii dau oscilo bine ca m am uitat pe prospect si am vazut ca are in compozitie lactoza.Acum urmeaza sa mergem la pediatra.Si pe mine ma incearca raceala si hcar nu am ce as putea sa iau.

Fetelor multa sanatate tutvror minunilor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mami eu zic mai bine cu sunet, de ex Sebi la aspirator sau foehn se potoleste...si aparatul de aerosoli face zgomot si ii mai distrage atentia de la faptul ca are o masca pe fata.De obicei mama il tine si eu ii cant si ma maimutaresc sa nu planga.Al meu e omron,250lei de la belladona.
Angelique eu am mai luat paracetamol cand ma durea capul sau la simptome de raceala.

Nu stiu cum sa fac cu indemnizatia,eu iau doar 2luni pana la 1 iunie si apoi as vrea sa intre sotul.Sper sa se poata,o sa intreb cand depunem.

Mi s-a stricat tel,am ratat vreo 2-3 zile de poze cu piticu...ma oftic.Aparatul e prin sertare,mi-e lene sa il caut,e o zapaceala la noi in casa.
As vrea sa trag un pui de somn dar nu stiu daca Sebi e de aceeasi parere,si-a marit primul somn de noapte,doarme ceva mai mult de 4ore dar dupa tot asa face se trezeste sa mai suga un pic si adoarme la loc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Hello, Hello!
La multi Ani! Cu intarziere pentru 8 martie!
Mami, Onutz, ai mei nu mai erau tari nici macar dimineata (sanii), iar in timpul zilei erau ca niste lipitori lesinate. Se pare ca galactogilul functioneaza si in sfarsit am si eu niste “pietre” la primele 2 mese. La ultima masa ii cam lasa puterile, dar pitica bobineaza totusi cam 130 ml (asa spune cantarul cel putin) si daca doarme neintrerupt pana la 7 dimineata banuiesc ca-i ajung.
De vinerea trecuta doarme singura in camera; pastram usile deschise, camerele sunt una langa cealalta si ma trezesc cel putin o data pe noapte sa o verific – nu-mi propun sa ma trezesc, dar se pare ca asa functioneaza “maternitatea” la mine. Monitorul nu-l pot pune in dormitorul nostru, intrucat face microfonie – am incercat toate pozitiile posibile dar tot bazaie non stop, asa ca-l las in sufragerie totusi.
Dana, si Mara “saliveaza” o groaza cand sta pe burta.
Popeasco, nici Mara nu agreeaza landoul cine stie ce si-am mai vazut mamici in parc cu aceeasi dilema. Doarme in landou cat timp ne deplasam. Daca fac greseala sa ma asez si eu pe o banca sa ma odihnesc, in maxim 10 minute e cu ochii cat cepele si incepe si se zbate. Asa ca o iau in brate si staaaam si ne uitam la copiii mai mari cum se agita pe la locul de joaca, si cand se face vremea de intors acasa da-i si lupta. Suzeta nu o accepta neam, asa ca o bucata de drum merg cu ea in brate apoi o asez in landou si ma rog sa adoarma iar, si uite asa fac eu gimnastica.
Onutz, Mara (alaptata exclusiv) nu are un numar fix de scaune. S-a intamplat ca in unele zile sa faca si de 6 ori, in altele 1 data; am avut chiar si vreo 3 zile fara scaun (nu legate). De cele mai multe ori face de 3 ori.
Mai fetelor, voi chiar va tarati bebeii asa mici in mall-uri si alte zone de shopping inchise? Nu va e teama de toata colcaiala de virusi de pe-acolo? In cartile mele este total contraindicat sa duci bebelu’ in asa aglomeratie si chiar si pediatra a tinut sa ne sublinieze aspectul. Suntem noi (eu si jumatatoiul) mai catolici decat papa sau care e treaba?
La capitolul mancare: curcan, vita, peste. Supe cat cuprinde, ciorba a la grec, orez, paste de orez, gratar, cuptor. Dimineata iaurturi, branzeturi, paine prajita cu unt, dulceata, miere. Dulciuri: placinta cu mere, clatite, pandispan si f rar fursecuri de cofetarie sau tarte cu fructe. Si seara iaurt cu biscuiti belvita. Cruditati nu, banana da. Ciocolata daca mananc un patratel pe luna; de alte dulciuri din comert nu mai vorbesc; m-ar linsa jumatatoiul sa ma vada mancand asa ceva. Deci si la capitolul asta ma surprindeti cu ce ingurgitati si ma intreb daca sunt singura duda care respecta recomandarile de hrana mamei care alapteaza.
Iar cu slabitul: mananc tot ce-mi iese in cale (din cele de mai sus), nu m-am obosit sa-mi dozez caloriile, dar are fi-mea grija de asta: caratul in brate, plimbarile pe-afara (merg vreo 20 minute pana in parc, cat ma mai invart pe-acolo, plus drumul inapoi), trebaluitul prin casa plus alaptatul. Am ajuns la 55 kg; cand am ramas gravida aveam 50, la nastere aveam 68. Inca nu incap in toti jeansii de dinainte dar nici nu ma mai stresez cu asta.
Cellena, pe Mara am scos-o in body, dress si combinezon de polar pe deasupra. (dar d-ala subtire, sunt unele albe cu bordura verde de la H&M). Cat despre pipilica noaptea, si noi am experimentat niste pampersi aproape uscati dupa 7-8 ore de somn neintrerupt. Sincera sa fiu nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi vreo problema.
Botezul a fost pe 3 martie, la 12:30 biserica, de la 14 la 22 carciuma. Nedansabila treaba, ca am vrut eu de zi, pe stilul lounge si nu zapaceala. Mandra a plans numai cand i-au turnat apa pe cap si f putin dupa aceea, in schimb bebelina care a secondat-o (au botezat 2 bebe in acelasi timp) a oracait non stop si a mea se uita la ea f curioasa. La carciuma am tinut-o pana pe la 18:30 sa prinda si tortul (plus ca nu mananca din bibe, deci trebuia s-o tin aproape de sutienul meu). Ursitoare nu am vrut, in schimb am avut 2 strumfi care sa-i intretina pe cei mai mici invitati. Am pus cateva poze pe picassa.
Este extrem de activa, cere tot timpul companie si in timpul zilei ma zapaceste. Se suceste pe toate partile, si de pe spate pe burta si de pe burta pe spate; cand e pe burta se taraste inapoi, cand e pe spate se impinge cumva in calcaie si se roteste in jurul buricului; déjà nu-I mai ajunge ditai tarcul de 1m/1m si tre sa investesc in niste paturi mai groase s-o mai las si pe jos prin sufragerie. Scuipa (brrr, prrr), trage, molfaie si roade tot ce prinde, se trage inclusiv de haine; déjà nu o mai pot tine invelita ca-si trage paturica pe ochi si incearca sa si-o indese in gura; pe mine ma trage de par, pe jumatatoi de nas. Rade de se prapadeste cand ii suflu pe burtica sau cand il alergam pe ta-su prin casa. Tipa si chiuie cand da cu nasul de oglinda. Noroc ca noaptea nu am treaba cu ea, ca altfel nu stiu cum rezistam. Ziua sunt drepti mai mereu; mai are zile in care doarme si cate 1,5H legat, dar ca regula generala are atipeli de 30 minute de 3-4 ori pe zi si atat. Nu-si studiaza mainile, dar ori si le infige pe gat ori trage de ceva.
Abia astept diversficarea si inlocuirea unei mese cu orice altceva in afara de tzatza sa pot sa mai evadez si eu in week-end, ca momentan suntem strans unite. Si pana inventeaza astia o metoda prin care sa alapteze si tatii mie-mi ies peri albi. Nu neg ca alaptatul are o groaza de beneficii dar am inceput sa invidiez mamele care dau biberon – pot lasa copilul oricand cu oricine. Eu cu alaptatul meu exclusiv sunt o cartita de apartament; pana si iesitul in parc cu fi-mea e un stress total – stau cu ochii pe ceas, sa nu ratez cumva ora de plecare din parc sa nu fiu nevoita sa ma deztatez pe strada. Iar biberonul zici ca e otrava curata, chiar si cu lapte proaspat muls atunci pe loc. Si-am incercat o droaie de tetine si biberoane si forme - am cheltuit o caruta de bani, doar doar o accepta si ea un biberon lesinat si nimic; asa ca m-am resemnat (si ma intreb ce naiba o sa fac eu cu tot laptele ala muls si congelat).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Popi nici eu nu am mers cu puiul prin magazine inca e prea mic,in parc si atat.Iar cu papatul asa sunt si eu,numai ca eu mai scap la cate o napolitana de post ca nu am voie lactate.Si pap si multi pufuleti de la un timp..
.
Am pus si eu cateva poze pe picasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ipopica nici al meu nu vrea bine delooooooc dar accepta lingurita. Oricum tzatza rulz si ii cam place sa pape in parc bag seama :))

Mergi la inceput