Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Buna fetelor!
Scuze pentru absenta - am citit dar nu am avut timp de raspuns pentru ca Nicholas nu e prea bine.
Am facut controlul de 4 luni si s-au adunat mai multe - dermatita e agravata (acum sunt pete purulente la pliuri - gat, picioare, inghinal...), a luat foarte putin in greutate - 5750 g si 61 cm, semne de rahitism (cel putin asa a spus pediatra si m-am speriat...) si dupa ce am incercat sa-i dau si lapte praf, NAN 1, posibil intoleranta la proteina din laptele de vaca.
Azi i-au recoltat sange pentru analize - are urme pe ambele manute si cand vad si zonele rosii si lipicioase imi vine sa plang.
Nu stiu cum sa rezolv cu greutatea - pana acum crescuse ok dar in ultima luna a luat numai 250 de grame.
El e vesel mititelul si la fel ca bebelusii vostri, gangureste, isi roade manutele, loveste jucariile atarnate, ii place sa stea pe burtica, ca o ramuta.
Doctorita recomanda sa incepem cerealele. Pana acolo ma gandeam la un tip de lapte praf. Auzisem de cel de la Humana, varianta HA, ca ar fi ok. A incercat cineva?
Sper sa-si revina cu greutatea... ca suntem mult in urma. Acum imi pare rau ca am vreut sa il alaptez exclusiv. Poate era mai bine daca ii dadeam si lapte praf. Nu mai stiu...
Multumesc ca sunteti aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Cristina eu sunt foarte fericita pt mamele care alapteaza exclusiv dar nu in dauna sanatatii copilului.Cele 2 saptamani cand am fost viteaza si nu i-am dat completare au fost cele mai negre,el urla nonstop,daca nu era mufat sau daca nu dormea plangea.Asa ca nu multumesc.
Daca aveam destul,nu ezitam dar contrar teoriilor la mine nu a mers cu alaptatul exclusiv cu toate suplimentele,inclusiv moremilkplus care costa o caruta de bani,ceaiuri,schinduf si asa mai departe.Acum ca e satul e vesel,atunci mi-era teama sa ma duc la baie ca incepea plansul,statea la san nonstop.Lua in greutate mult mai putin,dintr-o data scazusera falcile si burtica.Nu vreau un copil gras,exclus dar e clar ca nu era ok pt el.
Asta e parerea mea,nu dati cu pietre
Eu ii luasem nan ha dar nu i-a placut ,nu vreau sa te influentez cel mai bn stie dr ce sa-i dea.
Pup sa se faca bine prichindelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ce de bebelusi bolnaviori

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana0000

Angelique nu am avut dureri dar terenul e mai uscat ca sa zic asaCu rabdarea treci marea
Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012


eu sunt "arida" de fel , folosesc cu succes : http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/medicamente/multigyn-liquigel_15998. il recomand cu caldura (Angelique poate te ajuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, chiar ca sunt multi bebelusi bolnaviori... si cati au intolerante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cristina, fata mea are reflux gastro esofagian si eu i-am dat Humana AR. Eu ii dadeam 30ml, adica o liniuta inainte de san. Numai varsa asa rau dar tot mai varsa... pt mine insa era un chin ca fata nu mi-a luat niciodata biberonul. Il scoate cu limba, scuipa(brrr..ul ala de bb), sau azi dimineata cand am incercat dupa vreo 2 luni il da intr-o parte cu mana.
Dr mea mi-a spus ca daca as scoate sanul si i-as da numai AR numai ar varsa deloc. Dar eu am respins varianta asta din start. Sincer am vrut f mult sa alaptez de data asta dar si pt binele meu, ca daca ma mai trezeam si noaptea sa fac lp, sa-l racesc si sa ma chinui cu biberonul o luam razna de tot.
Acum la aproape 5 luni(vineri) numai varsa decat f rar... cam o data pe zi sa zic si e aprope mereu branzit. Adica asa cum trebuie sa regurciteze un bb. Numai a varsat in jet de mult.
Insa sunt si eu de acord cu Dana. Sunt pt alaptat exclusiv...dar nu in dauna copilului.
Daca fata nu lua in greutate probabil ca ma trezeam si noaptea sa-i dau cu lingurita laptele praf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

ela, i-au facut ecografie ptr a descoperi ca are reflux? Mie imi da afara laptele lichid, nu branzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mamici trebuie sa imi depun si eu dosarul pentru concediu de ingrijire copil si printre actele necesare am gasit si "adeverinta de venit, eliberata de Agentia de Administratie Fiscala"...aveti idee despre ce e vb?
Eu am numai venituri din salariu,nu cred ca are adm financiara ce sa-mi dea.
Si livret de familie nu am e complicat sa ma duc la ghiseu,nu am masina mea deocamdata si tati e full in timpul zilei.Sa vedem cum o rezolvam,pt alocatie s-a dus el nu a fost nevoie de mine.
Eu sunt la sect 3,aveti vreun pont despre cum se desfasoara aici totul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Dana000 nici eu nu stiu despre ce adeverinta e vorba..si eu ma muncesc sa fac dosarul zilele astea..maine ma duc la pediatru/medic si de familie al meu pt vaccinul de 4 luni si nu stiu , oare si de acolo am nevoie de vreo ceva, de vreo adeverinta?? ai idee?

ps: fetelor spuneti-mi si mie cum arata mai detaliat un scaun cu caca cu mucus ca deja ma ingrijorez..ca va tot aud pe multe..
eu niciodata nu am luat in seama asta prea tare daca am vazut ca bebe e bine si nu are alte simptome sa ma ingrirjorez..
deci caca cu mucus a mai facut al meu (in caca normal gaseam asa intinzandu-se niste mucisori cum ar veni,elsatici)dar pediatra mi-a zis ca nromal s aii elimine prin caca daca eu ii mai pun ser si el ii trage deci sa hnu ma ingrijorez... de curand..caca-ul lui s-a schimbat de vreo luna de zile nu mai face 3-4 pe zi, face o data la 2 sau la 3 zile si face numai pastos(consistenta unei paste de dinti mai moale, aceeasi culoare mustar cu mici si rare brobonele galbui-albicioase) dar care unewori am impresia ca seamana si cu ceva mucus ...lipicios... ..IMi vine sa ii pozez scaunul data viit si sa va arat:)) ;
*eu de cand am nascut nu am mai baut lapte deloc, cum beam inainte, cu cereale sau cu cacao sau ecva..absolut delocc..insa produse gen branza sau unt , smanatana, iaurt mananc zilnic!

Cristins2013, dar mie nu mi se pare asa putin ca ar avea bebele tau... depinde d epediatru cred..ca mie mi-a zis ca e gras cand la 3 luni avea aproape 7 kile..deci asa nu , asa nu..dar sa se hotarasca o data medicii astia :)))
in fine..ideea e ca bebeii au ritmuri de crestere diferite..unii sunt mai grasani, altii mai slabuti..daca sunt sanatosi nu mai conteaza cat au luat intr-o luna sau in alta...ca doar nu sunt trasi la xerox ca sa fie identici toti!
eu sunt curioasa cat a luat al meu luna asta pt ca am impresia ca nu a mai luat deloc si chiar a slabiut... a fost racit, a stagnat,etc.. sunt chiar curioasa ce imi va zice maine pediatra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Da Camy, atunci cand am fost la urgente ca se sufoca de la colargolul ala i-am dat ceva la dr aia sa-mi faca si ecografi. la budimex. Stiu ca au fost 2...una abdominala sigur sigur si inca una dar numai stiu de care... eram at destul de stresata... ca sa nu zic mai mult.
Stiu ca nu e frumos si moral sa dai spaga dar cand e vb de copii uit de toate. si stiam ca budimexul sta bine la aparatura desi medicii sunt cam delasatori ...daca nu sunt stimulati.

Mergi la inceput