Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #7#

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor ca imi amintii. In curind puii vostri o vor lua din loc, asa ca e timpul sa va faceti locuinta sigura: la aragaz gardulet, la sertarele de jos cu lucruri prea periculoase, sa puneti siguranta. La trepte musai si jos si sus portita. Prizele sa le asigurati si sa pititi prelungitoarele ca sa nu ajunga bebeii cu degetele acolo. Cu Flo am avut mult timp cearta ca baga cablurile printre dinti .

Uitati-va ce plante aveti in casa si interesati-va daca vreuna e foarte toxica.

Prindeti comozile si dulapurile de pereti ca sa nu le traga bebe peste ei cind vor incerca sa se ridice (al meu a incercat sa se catere pe dulapul din camera de zi). Asta e bine si in caz de cutremur.

Si mai ales: nu lasati cafeaua si ceaiul fierbinte pe masa! Mai ales pe cele joase. Nepoata mea s-a fript de are o rana mare pe decolteu tragind de o masa, fiul meu la prima incercare de ridicare in picioare s-a agatat de o cana si praf a facut-o (spre norocul meu era cu apa, o pusesem linga mine pt alaptat). Va recomand in prima faza sa va luati cane din acelea inchise facute pt baut in masina. Asa a baut sotul meu cafeaua un an de zile , iar eu am baut ceaiul calii sau numai la bucatarie.

Nasturi, baterii, ace, medicamente: puneti-le cit mai sus. Nu lasati monezi mici pe mesele joase.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ary, nu poti sa mai ceri parerea altui dr? Asta ca sa nu-i faci tu traamentul de capul tau.
Eu intotdeauna am fost inversunata impotriva antibioticului. Imi amintesc cand eram mica... Cum eram racita putin mai tare, mama imi dadea imediat antibiotic. Cred ca era la moda sau ceva. Pe masura ce am crescut stiu ca o minteam ca le iau si nu le luam. Si ea era convinsa ca ce bine imi fac, uite cum imi trece raceala

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

mami incearca fara apa ghimbirul ala..doar asa ghimbir razuit cu miere si putina zeama de lamaie...eu asa iau cand sunt racita...cam 3 lingurite pe zi.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)


Angi si cum iei lingurita? o inghiti cu apa? sau o mesteci?? nu ma imaginez mestecand ...mi se pare atata de iute in apa..nu vreau sa imi imaginez crud :))
Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Am fost la prof chiriac babei. E un om de nota 1000, nu degeaba e asa de cautat. Am ajuns la concluzia ca nu e enteroviroza ci e un ecoli pt ca vineri am mamcat o pulpita si nu era suficient facuta(mi-am dat seama abia la final). Continui medicamentatia 7 zile. Din nou m-am felicitat k am ascultat instinctul, ca am fost la dr din primul moment, ca am acceptat antibioticul(ecoli asa se trateaza), ca nu am ascultat cand mi s-a spus sa nu mai alaptez, ca nu am acceptat internarea si ca am plecat cu bb pe semnatura. El nu mai are diaree, e f vesel si linistit.

de perfect - Gabriel

15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea


deci am avut dreptate cand ma gandeam ca poate fi de la ceva ce papa mama...aoleuuuu de acum sa ma feresc de mititeii cu mustar facuti mai putin..o sa ii rumenesc bine ce sa mai!

ma bucur ca sunteti mai bine!!


Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Fetelor, haideti sa va spun ce tratament am eu pentru bronsiolita la asta mica; augmentin, lynex, colargol, eurespal, prospan, salbutamol, prednison, aerosoli cu dexa si ACC. Eu cred ca nu e intreaga la minte,

Mami, poti sa imi spui cu ce i-ai facut tu aerosoli, ce concentratii/

Angelique, poti sa nu fii lubrifiata suficient, stiu ca apare problema asta dupa nastere.


pediatra mi-a zis sa ii fac dexametazona un sfert de fiola de 0,2 cu 1 ml de ser fiziologic...de fiecare data asta de 4 ori pe zi si i-am facut asa o sg zi..apoi la spital 2 medici neonatologi mi-au zis ca la bebelusi e mai buna adrenalina cu serul decat dexa...asadar am renuntat la dexa si am facut cu adrenalina(1 ml) plus 3 ml sau cateodata 4ml de ser fiziologic tot de 4 ori pe zi. fara nik altceva plus siropel Prospan zilnic..slava Domnului ca in 3 zile i-a tercut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Aschiuta, sunt convinsa ca nu ii face bine mucegaiul. Si nu numai Corinei. Dar ne mutam. In maxim 2 luni vom fi la noi acasa. Casa la curte, constructie noua. Iar aici v-a desface sotul peretii si ii va curata. Iar cine va sta in camera asta va trebui sa ii faca la loc sau nu. Cum va dori. Noi i-am izolat pt ca e camera pe colt si iarna era foarte frig.

Ary Mergi la camera de garda la Grigore Alexandrescu. Asa am fost cu Corina vineri si medicul nu ne-a dat antibiotic pentru ca nu era cazul. Daca mergeam la medicul ei sigur ii dadea. Preventiv

Aschiuta, noi am lipit cu scoci de hartie usile si sertarele care nu se incuiau. Cartile le-am intepenit intre ele sa nu le poata trage. La bucatarie mergea doar insotita de mine.
Si gata, de cum incep sa misune stai cu ochii pe ei ca pe butelie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Feuelor multumesc de raspunsuri,deci nu sunt singura care simte durere la contact,ma doare de parca ar fi prima data.

Iulia

Fetelor de cateva zile kk lui Stefanut miroase diferit cateodata chiar a acru.Poate mirosi asa si de la tratamentul pe care il ia?O sa ii mai fac o coprocultura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele!
Si pe mine m-a durut prima data dupa nastere. Undeva pe la jumatatea drumului
L-am batut pe sotzulete la cap sa ia lubrifiant si cand a luat in sfarsit a durut la fel, dar a fost mai bine cand am schimbat pozitia.
Vitamina D- mare problema i-o dau din 3 in 5 asa
Ary, wow, ce de medicamente! Eu nu i-as da decat strictul necesar dupa ce mai cer o parere
Pyao, da, Luci are logoree, mai ales dimineata, imediat dupa ce se trezeste. Oricum trancane toata ziulica Dar cand rade in hohote e haios rau de tot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Aschiutza, multumim pt sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Am luat rezultatele: mucus prezent, leucocite 0-2 iar in mucus grupate in celule de 2-5...sau cel putin asa am reusit eu sa traduc...De pediatra de aici nu pot sa dau azi..Dr din Ro a fost de dimineata, o sun maine la cabinet.
Tin regim in continuare, parca nu mai e asa de mult mucus, a mai avut un scaun azi.

Durere la contact a fost si la mine, acum e ceva mai bine dar tot nu e ca inainte de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Buna!
Revin si eu dupa o lunga absenta.
Ne pregatim si noi de botez in acest weekend, sper sa fie bine si bebe cumninte.
Noi bem laptte fara lactoza de 3 saptamani, de cand a avut diaree. Am incercat de 2 ori sa introduc laptele normal, dar iar se inmuia kk.Dupa botez mai fac o incercare si, daca nu merge, vedem...ori schimbam laptele, ori facem o analiza de intoleranta la lactoza. M-am saturat de laptele asta, e asa de scump...
Nu am scapat de regurgitatul masiv, mai nou prefer sa-i dau laptele cand sta in patut, pentru ca nu se agita si vomita mai putin. Cand il ridic in brate, curge robinetul garla, parca are gaura...
De 2 zile ii fac aerosoli cu Fluimucil si ser, a zis doctora ca are mai multe secretii decat tinea ea minte...Daca aspir cu batista, nu iese nimc din nasuc, dar el totusi uneori face urat pe nas.
Noi avem 6,5 kg si 65 de cm. Am crescut repejor.Noapea nu vrea sub nici o forma sa renunte la cele 2 bberoane, la 4 ore haplea trebuie sa manance.
Cam atat deocamdata depre noi.
Sanatate bebeilor bolnaviori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Ary sa ne dai si noua numele dr sa nu ajungem la ea.Hai sa fim seriosi,nici un adult nu poate lua atatea medicamente.Mi-a dat si mie aerosoli si colargol pt el,avea un harait dar i-a trecut de la aerosoli facuti din an in Pasti,nu la timp ca plangea rau.I-am dat o sg data colargol pe nas si mi-a vomitat tot ce mancase,si fiind culoarea iodului iti dai seama cum arata.Se modificase culoarea scaunului de zici ca avea sange,oribil.Nu i-am mai dat,s-a facut bine si asa.
Nicoleta si al meu refuza sanul cu inversunare ziua,d-aia papa mai mult lp.Oricum doar din dreapta suge,stanga e pe bara de cateva saptamani.
Apropo de alergii eu ii luasem inainte sa nasc varianta HA sa am in casa.Colegele mele care sunt dr si lucreaza la dep respectiv mi-au zis sa nu ii dau HA ca asa trebuie sa continui pana la 1an si in plus daca in familie nu am cazuri de alergii sa nu ii dau HA.I-am dat asa oricum si nu i-a placut gustul,e fericit cu varianta simpla a aceluiasi lapte.Am noroc ca mi-l dau gratis de la munca,ii si place,nu i-a facut rau...facem economii.
Angelique nu am avut dureri dar terenul e mai uscat ca sa zic asaCu rabdarea treci marea
Aschiutza noi ne-am mutat in casa noua chiar cand am ajuns eu de la maternitate si ne-am straduit sa ne gandim cum sa fie o casa babyproof,pentru ca nu reusit facand totul pe graba o sa avem de tras...am niste scari,mi-e frica sa nu cad eu daramite el.
Pyao si voi sunteti bolnaviori? Dar oare ce se intampla cu minunile noastre bolnavioare...
Sambata vreau sa dau o fuga pana la babyexpo,sper sa nu luam vreun virus brontozaur de pe acolo...o sa il feresc de copii mai mari si stranuturile lor.
Ne-am conturat si noi un program,asa zic eu, dupa trezire mai sta maxim 1.5h si doarme iar, apoi papa,joaca si iar somn vreo 2h dupa ora 13.
Mai atipeste pe seara putin,la 9 facem baie (tati vine tarziu si sa ne vada si el) si apoi la somn.Primul somn e de 3-4 ore,aseara a fost record de 5.5h si papam,iar mai dormim 2ore si apoi iar papam,tot asa pana se face ora 9 si vrem sa papam d-adevaratelea.Ma bucur ca macar noaptea il alaptez,pana se face lumina si se termina smecheria,se prinde ca are un gol in stomac.In patut doar primul somn cel lung,maxim urmatorul ca altfel e treaz instant.
Cu TV e nebunie,si-ar rupe gatul sa vada si el o reclama la Catena sau macar un generic la Protv,eu il feresc dar cateodata uit si cand brusc e liniste clar a gasit o modalitate de a se uita la TV.
Jucariile le apuca daca sunt usoare si le duce la gura,nu se sincronizeaza bine dar macar incearca.E tot un ras pe el,il zmotocesc si se prapadeste de ras...da capul intr-o parte sa il gadil,e demential,nici nu stiu cum am facut o asemenea minune de copil.
Cellena zici ca a venit musafirul,mie inca nu.Ar fi fost bine,ma simteam eu ok ca s-a reglat totul pe acolo.
BIoana,Andie,Popi,Bubu ne e dor de voi...nu ne mai scrieti nimic?


Mergi la inceput