Cum alegem rolele?

Cum alegem rolele? | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Fetita mea cere role de 2 ani. Am rezistat cu stoicism si eu si tati, ca sa vedem noi ca mai intai stie sa mearga bine pe picioare, pe trotineta, pe bicicleta si abia apoi pe role.

Acum, cum a dat caldura si am iesit mai des prin parc, cererea a revenit in forta...Si am zis, ok, pana acum s-a descurcat, hai sa luam role la copil. Insa...nu stim cum sa le alegem, la ce sa fim atenti, cum ne dam seama ca i se potrivesc...chestii de-astea, tehnice...

De ex, eu, daca incalt clapari cu inchideri multe, nu am nici o problema, dar daca port unii cu 3 inchideri, am niste dureri infioratoare de gambe. La role e la fel? Pentru ca ne plac 2 modele, dar nu stim pe care sa il alegem:
http://www.decathlon.ro/RO/role-play-4-fete-149012357/
http://www.decathlon.ro/RO/role-play-5-roz-203073393/

Asadar, cum alegem rolele? Si ce protectii ar trebui sa luam? Dar unele cu care sa stea copilul, nu sa le luam doar pentru a creste vanzarea magazinului. Eu, una, sufar de claustrofobie si nu mi-as pune casca pe cap vreodata. N-as vrea sa dam niste bani si sa vad ca nici fetita nu o suporta.



www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu am vreo trei seturi de protectii mai mult nefolosite. Daca a mers bine mersi pe bicicleta, pe doua roti, si nu i-ati dat casca, alte protectii decat numai pentru palme nu recomand sa cumparati.
Iar la role, sa-i fie comode, eu chiar ma ofitc maxim ca nu mai sunt role ca pe vremea noastra de se incaltau peste pantofi, si pentru inceput nici prea intepenite rotile dar nici sa mearga singure ca pateste ca mine de se arunca pe burta la prima vale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu am dus copilul la decathlon si am probat toata gama de role. Cel mai mult i-au placut cele Oxelo Play 5, "merg singure, mami" . Nu le-am cumparat atunci pentru ca inca mai era vreme de patine de gheata, insa le-am gasit la mana a doua, cu tot cu husa, la 65 de lei, yupii!!! (fata de 200 lei role + husa la decathlon).

Deja le-am inaugurat, merg la fel de usor si silentios si pe asfalt in parc, asa cum mergeau pe cimentul bine lustruit din magazin.

Acuma vreau unele si pentru mine si nu gasesc, vreau tot la mana a doua si daca se poate la fel de faine ca ale copilului...

Vezi ca era cineva la bazar care vindea role Oxelo play (4 parca) + protectii la pret foarte bun (asta daca te coafeaza produsele la mana a doua, eu asta am si urmarit, ca mai mult de vara asta si cea viitoare n-au cum sa-i vina)

Edit: Eu am tinut neaparat sa "mearga singure", am avut si patine care se pun peste incaltari si au fost egal cu 0 in a ajuta copilul sa invete sa mearga pe role. Decisiv a fost patinatul pe gheata, unde aluneci de numa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Casca,cotiere si genunchiere ca protectzie.

Desi am vazut odata o emisiune cu cum se aleg rolele,nu mai stiu nimic din ea,asa ca la capitolul asta nu te pot ajuta!Stiu sigur ca cele mai scumpe au fost cele mai bune,insa bineintzeles ca aveau ele calitazile lor,nu doar pretzul era cel ce facea diferentza.

Insa nu uita de casca,cotiere si genunchiere,si sa le si poarte,sa o invetzi, sa nu incaltze rolele fara protectzie.

edit ca am uitat protectzia pentru palme.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi santem de vreo 6 ani pe role , am avut doua "randuri" de Roxa, care intr-adevar, merg singure

Insa cam de anul trecut ne confruntam cu urmatoarea problema: desi sant bune ca marime (adica lungime), il jeneaza la glezna, pe partea interioara a piciorului...dar rau de tot, face rana

Deci, studiez si eu cu maxim interes subiectul vostru.... poate ne orientam si noi pe la Decathlon.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Boticelina, eu spusesem de alea care se incalta peste pantofi pentru ca pe mine ma rupe la picioare gheata aia din plastic. E motivul principal pentru care le scot la plimbare de cateva ori pe an. Merg cu ele mai mult desfacute ceea ce e chiar foarte periculos ca risc sa-mi rup picioarele, din cauza ca ma jeneaza foarte tare gheata. Cred ca o sa le gasesc un stapan nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Boticelina, eu spusesem de alea care se incalta peste pantofi pentru ca pe mine ma rupe la picioare gheata aia din plastic. E motivul principal pentru care le scot la plimbare de cateva ori pe an. Merg cu ele mai mult desfacute ceea ce e chiar foarte periculos ca risc sa-mi rup picioarele, din cauza ca ma jeneaza foarte tare gheata. Cred ca o sa le gasesc un stapan nou.


Ce numar porti? Poate iau io rolele tale... Si eu am problema asta cu toate incaltarile mai sus de glezna, fie ele bocanci sau patine de gheata/role, ma rod la maleolele interne sau sus spre gamba la spate, dar rabd ca-mi place sa ma dau cu ele.

Exista quad-uri si acuma, cu gheata mai joasa decat rolele, pentru ca altfel sta piciorul pe 4 roti dispuse perechi, au si la decathlon dar sunt out-of-my-price-range desi mi-ar placea. Chiar si la mana a doua sunt peste 200 de lei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

41
Pe mine ma omoara la laba piciorului pe care o am lata iar ele exact acolo au intaritura aia din plastic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa alegi ceva de calitate, roti de silicon, abec 5 zic eu pt inceput.
Neaparat, dar neaparat casca + protectii coate/genunchi/palme. Cel putin 3 ani de acum incolo, ca nu are rost sa risti, parerea mea
Sa nu iei decat cu toti aliniate in linie :D Altfel nu va invata sa se dea.

Si noi trebuie sa cumparam anul asta ... Boti, norocoaso :P


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Fi atenta ce fel de rulmenti au rotile, ABEC 3 pana la 6 sau cat or fi ajuns, reprezinta gradul de alunecare. Pentru un copil incepator iti recomand un ABEC mai mic altfel o sa-i fuga picioarele in toate partile. E mai greu sa invete pe niste rulmenti prea performanti. In rest gheata sa fie comoda, nu foarte rigida, cu inchidere usoara si sigura, si nu merita sa investesti prea mult pe primele role, daca nu sunt reglabile ii vor ramane repede mici sau se zgarie si nu le mai vor...


Edit, vad ca sunt ABEC 1 deci pt incepatori. In nici un caz nu-ti recomand ABEC 5, am eu 5 si cand am trecut de la 3 la 5 am avut nevoie de timp s ama obisnuiesc cu ele, eram tare nesigura. In Decathlon poate proba, poate face o tura cu ele, incercati-le si vedeti care sunt mai comode, care se inchid mai usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Multumesc pentru raspunsuri, fetelor! Incepe sa se lege ceva acum...

Admiram acum 2 zile un ghemotoc de fetita, de 4 ani, cum facea slalom printre obstacole... iar pe mine daca m-ar pune cineva sa ma cocot pe role, as cadea lata... Iar pe patine...as sparge gheata direct. Eheiii...unde-i vremea cand purtam tocuri de 15?

Va dati seama ca nu o lasam de capul ei prea curand. Sotul rade, zice ca pe langa cotiere+genunchiere, sa ii mai punem o perna in fata si una in spate...

dana d, dintre cele 2 modele, pe care mi-l recomanzi? Conteaza numarul de inchideri?


www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput