harta violentei domestice in Romania

harta violentei domestice in Romania | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Ca si in ziua de azi mai exista animale care isi bat nevestele ... e aproape de necrezut.
Nu stiu cat de 'la zi' este Harta Violentei domestice in Romania, pentru ca sunt sigura ca sunt inca multe femei care nu au curajul de reclama bestia care le bate - si accepta o conditie umila ...din considerente care tin mai mult de Evul Mediu:sa nu afle vecinii, sa nu stie familia, sa nu ma paraseasca barbatul, etc ... uitand ca acceptand aceasta umilita, se dezonoreaza singure.

Iata deci harta oficiala a violentei domestice in Romania...
remarcabil ca si Bucurestiul - oras modern si departe de a fi un catun medieval ... se distinge in top...
www.evz.ro/fileadmin/multimedia1/2013/MARTIE/10/harta1_01.jpg" border="0">

www.evz.ro/detalii/stiri/in-ce-judete-locuiesc-cei-mai-multi-barbati-care-isi-bat-nevestele-1027510.html" target="_blank">sursa de aici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Pentru ca in Romania o femeie abuzata fizic si psihic de sot e considerata inca vinovata si rareori gaseste sprijin la autoritati. Politia ii spune in fata ca nu se baga in certurile domestice, lumea o acuza ca sigur a facut ea ceva de l- a starnit. Si sunt multe carora le e frica sa se apere, sa plece sa... Ca au copii si nu vor sa creasca copiii fara tata, ca n-au unde sa se duca, cine sa le ajute.
Si pentru ca inca mai e cultivata prejudecata ca barbatul trebuie sa fie seful femeii si s-o trozneasca din cand in cand doar ca sa arate cat e de barbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mirela, e doar o harta a dosarelor inregistrate la politie, dar in realitate cred ca la un animal reclamat la politie sunt alti 4-5-7 care scapa fara sa le spuna nimeni nimic.



Ofera o raza de speranta pentru ochisorii lui Andrei!


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Mirela, e doar o harta a dosarelor inregistrate la politie, dar in realitate cred ca la un animal reclamat la politie sunt alti 4-5-7 care scapa fara sa le spuna nimeni nimic.



Ofera o raza de speranta pentru ochisorii lui Andrei!


'Cos what I feel is the only truth for me



Asa e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si eu zic ca judetele care stau mai bine s-ar putea sa nu fie chiar asa pentru ca numarul de dosare inregistrate este departe de realitate. In zonele rurale cred ca se intampla mult mai multe pana chiar ajunge cineva sa ceara un ordin judecatoresc.

Iar la Bucuresti, trebuie tinut cont ca e, ca si populatie cam ca 5 judete la un loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

da, ai dreptate Laura, nici nu ma gandesc ca asta e cifra reala, e doar asa ceva, orientativ. Are de a face si cu emanciparea femeii in acea zona, cu conditiile economice, cu gradul de prejudecati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ar fi fost mai relevant daca era o statistica estimata la 100 de locuitori. Asa numarul efectiv de dosare nu prea spune multe, daca nu e raportat la populatie. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

E foarte trist. Din nefericire in Romania este prezenta violenta de toate felurile (violenta verbala, violenta emotionala, violenta la volan, etc) de la cei mai mari la cei mai mici si educatia la nivel national nu se concentreaza pe asta .
Deci, barbatii de maine educati in acest cadru vor ajunge in numar mult mai mare la violenta domenstica decat cei educati in tari in care macar o ora pe saptamana li se explica ce inseamna violenta verbala de exemplu.
Trist .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
remarcabil ca si Bucurestiul - oras modern si departe de a fi un catun medieval ... se distinge in top...

Nu chiar. Bucurestiul are totusi aproape 2 milioane de locuitori, triplu fata de cele mai populate judete.
O comparatie mai corecta intre judete ar fi cea a numarului de dosare inregistrate la suta de mii de locuitori:
Covasna 0,4
Caras Severin 0,9
Vrancea 1
Gorj 1,3
Dolj 2,4
Tulcea 3,9
Bucuresti 5,9
Iasi 5,9
Botosani 6,3
Constanta 7,2
Arges 7,9
Prahova 8,2
Bacau 9,7
Vaslui 13,2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

E foarte trist. Din nefericire in Romania este prezenta violenta de toate felurile (violenta verbala, violenta emotionala, violenta la volan, etc) de la cei mai mari la cei mai mici si educatia la nivel national nu se concentreaza pe asta .
Deci, barbatii de maine educati in acest cadru vor ajunge in numar mult mai mare la violenta domenstica decat cei educati in tari in care macar o ora pe saptamana li se explica ce inseamna violenta verbala de exemplu.
Trist .



Nu numai in Romania se intampla asta dar ai dreptate, depends de noi sa ne educam copiii. Fie fete fie baieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu cred ca arata doar ca in Bucuresti sunt mai multe femei care nu mai accepta abuzul si reclama 'bestia'.

Mergi la inceput