harta violentei domestice in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Tocmai asta este, eu cred ca in anumite tari (inclusa si Romania) nu ar mai trebui sa depinda doar de parinti aceasta educatie contra violentei.
Parintii nearmoniosi nu pot educa sub nici o forma copii armoniosi.

Trebuie instituite programe educative de catre cei ce au avut experienta asta in alte tari (burse, etc..)la nivelul scolii, primariilor, comunitatilor, etc.

Doar in baza parintilor este imposibil din nefericire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Asta daca copiii merg la scoala...dar se pare ca si aici sunt probleme.

Sa va zic ca in facultate aveam o colega care ne-a zis (nu glumea) ca barbatul nu e barbat daca din cand in cand nu-i trage una nevestei? Ei asa i se parea normal. Nu stiu daca viata i-a oferit sau nu barbat pe gustul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu nu am reusit sa trec peste postarile unor useri care accepta sa fie batute si sunt femei cu acces la informatie, cu scoala..........

cred ca in educatie sta totul.
e vorba de a-i respecta pe ceilalti si a te respecta pe tine.
daca femeia aia nu se respecta pe sine,daca nu are demnitate,daca nu vrea sa iasa de acolo de unde traieste, toate ONG-urile din lume nu o pot salva.

da, am intalnit femei care spun ca i-a dat si ei acolo o palma, un pumn,ca orice barbat.
daca violenta li se pare normalitate,daca nu au curaj, daca raman de dragul copiilor,daca,daca,daca si tot atatea mii de scuze studpide in locul unui minut de curaj, de a lua copii dupa tine si a te duce intr-un centru social, in locuinte sociale ale ONG-urilor care se ocupa de problema.cauti, vezi ce solutii sunt. in afara de moarte totul se poate rezolva.
cand bucata de paine si de aocperis e platita in batai si tu accepti??????????
cat priveste animalul respectiv, dupa prima amenda zdravana, dupa plecarea nevestei,dupa oarece timp stat la racoare,caci infractiiunea nu e numai de lovire adult, ci agresiune fata de copii sub toate formele ei, deci respectivul s-ar putea sa isi reconsidere comportamentul.



Mergi la inceput