Clubul "babelor" FIV-oase 76

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Buna ziua.

Pe scurt e vorba de tiroidita autoimuna si tratamentul aferent.
Cer ajutorul cui doreste si crede ca stie destule despre TSH, FT3, FT4, ATPO si Euthyrox.

Deoarece povestea e mai lunga si pentru a tine cont de o anumita sistematizare a forumului am decis sa scriu pe topicul dedicat special TSH-ului, adica aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171234&whichpage=5


Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Dragi "babute", v-am urmat sfatul si m-am programat la dr Albu Dragos. Cam tarzior am gasit loc liber (11/04, 15:45), insa n-am avut incotro si-am acceptat.
Va pup si va multumesc! Sper ca de data aceasta sa merg pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Acum stiu ! ma fac blonda, imi pun ceva in ghips si ... gataaaa !

Doua blonde in parc…
- Pâna la urma s-a dovedit ca bebelusul pe care îl cresteam de doua saptamâni nu era al meu. Cica a fost nu stiu ce încurcatura la spital … Sincera sa fiu, m-am gândit si eu la treaba asta, mai ales ca eu ma dusesem acolo ca sa-mi scoata gipsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

AndrewD, am decis sa iti raspund intrucat sunt exact in aceeasi situatie.

CA idee, am 38 de ani cu tiroidita autoimuna diagnosticata acum 5 ani si totusi am un FIV reusit la activ.


Tiroidita nu impiedica sarcina dar poate afecta grav fatul.
Asadar, parerea mea dupa ce am studiat analizele prezentate de tine, este sa mergeti la un endocrinolog de la Parhon - personal iti recomand dr Monica Gheorghiu sau dr Amalia Ritivoiu - si sa va consulte acolo.
Valoarea anticorpilor nu e mare (ca si comparatie eu am peste 1000) dar TSH-ul trebuie tinut sub 2 pentru un FIV bun si reusit.
Tratamentul trebuie luat cu atentie cel putin 6 sapt inainte de urmatoarea analiza pentru ca aceasta sa fie relevanta. Deci nu stiu cand ati repetat analiza, dar nu e deloc logic ca dupa eutirox sa creasca TSH-ul daca e vorba de tiroidita autoimuna.
Te sfatuiesc sa faceti si o ecografie sa vada medicul daca exista noduli pe tiroida sau ce aspect are.
De Ron-El, nu vreau sa discut dar e bine ca esti la curent :)
Si dupa o reusita, tiroida trebuie monitorizata fff atent in primele 12 saptamani caci asta e perioada in care TSH creste din cauza necesitatilor copilului (de hormoni tiroidieni) pana cand i se formeaza lui propria tiroida.
Sper ca am fost de ajutor.
Succes


PS: Pup babutele, burticile in crestere si viitoarele nashici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Andrew... si eu sunt in aceiasi sit.

In septembrie cand mi-am facut analizele (inainte de fiv) aveam :
TSH = 2.75 si
Ac Anti-Tiroglobulina = 345 (referinta < 4.11 UI/mL)...

Am luat Euthyrox 25mg .... si mi-am refacut analizele luna trecuta
TSH=3.15
Ac Anti-Tiroglobulina=123 (referinta < 4.11 UI/mL)...

Tsh-ul a crescut ... in timp ce Ac Anti-Tiroglobulina a scazut ...
Nu-mi explic de ce ....

...oricum imi voi reface analizele peste 2 sapt la alt laborator...

Oricum voi ati obtinut o sarcina natural ... deci se poate...
Eu cred ca nu ar trebui sa te stresezi ff mult, dar mai ales sa nu o stresezi pe sotia ta ... si sa nu pui presiune asupra ei.
Este normal sa-ti doresti copii ff mult , sunt sigura ca si ea isi doreste ... dar sa nu o presezi ...

Sotul meu imi spune ... cand ma mai supar eu ca nu avem copii... "nu-i nimic, mai sunt si cupluri fara copii si sunt fericite. Nu te-am luat sa-mi faci copii. Conteaza sa ne intelegem si vom fi fericiti"

Asa ca nu mai mai stresez, desi mi se rupe sufletul ca nu pot avea si eu copii ca orice femeie normala ...
Asta este unele femei au mai multe probleme de sanatate.. iar altele nu au ...

Eu va doresc mult succes si sa se-ntample minunea cat mai repede .
Si ca sa se compenseze perioada pierduta pe la doctori .. va doresc gemeni ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

va pup si eu de seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

si eu va pup de seara.

acum 10 minute am intrat in casa.
sunt in chiloti si un tricou largan si lungan pe mine si:
-mananc-mic-dejunu-pranzo-cina....doar apa am baut pe ziua de azi.
-citesc mailuri+forum.
-ma uit la Inima de tigan si Romanii au talent.
-ma gandesc ce sa pregatesc de imbracat pentru maine.

am avut si azi o zi absolut nebuna...puteti sa va imaginati ca am adormit pe masa la cosmeticiana in timpul pensatului???
aseara nu am putut sa dorm de oboseala asa ca m-a prins ora 1 bantuind prin casa.
dimineata la 8 eram iesita pe usa.
maine se duce soata la un botez singur ca eu am treaba multa si care nu poate fi amanata nicicum...zici ca-l trimit la spanzuratoare singur...asa face ca tre' sa se duca fara mine

gata!!!!am terminat cu papa-tv-laptop.
ma duc sa calc pentru maine....sa ma dusulez si direct in pat ca maine am nevoie de o minte odihinita si limpede.
va imbratisez cu drag si va doresc sa aveti succes in tot ce intreprindeti.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

si eu va pup de aproape noapte
in seara asta am pe canapea inaintea lui Gugu, acum sunt fresh ... ce sa fac oare la ora asta ?!? Maine la 8 trebuie sa o zbughesc pe usa ... sper sa nu adorm tocmai atunci.
samira ti-ai mai refacut tatuajul la sprancene ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Andrew eu nu cred ca dr.Ron-el este arestat, nu el "facea" traficul cu ovocite, el monitoriza&co, ceea ce avea programat, de "marfa" altii se ocupau. Daca tu esti sigur te rog sa dai sursa
QiaoBing, eu si cu mirosul meu de primavara, uite ce este afara, nu mai zic de frig
Fetelor w-e placut va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

sami,

Mergi la inceput