Clubul "babelor" FIV-oase 76

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

fete

elly,sandy multumesc pt grija

am facut histeroscopia aseara.cu intarziere de apr 2 ore asa...mi-au facut ce mi-au facut in vena,mi s-ataiat filmul.mi-am revenit din ameteala dupa vreo jumate de ora.mai eram un pic,da m-am imbracat si am intrat la dr pt concluzii.acum-

1.cavitate uterina permeabila,fara malformatii.
2.trompe care par permeabile,dar permeabilitate redusa.
3.lichid in uter,in partea anterioara,dar in cantitate redusa.asta post histeroscopie observat.

intrebarile mele-

1.cum a vazut ca am trompele slab permeabile?la HSG in septembrie 2011 ambele erau permeabile,doar stanga imobila la palpare si cu perisalpingita.
2.ce inseamna acel lichid in uter?

plus ca mi-a mai spus ca am relativ putini foliculi,desi eram in Z 10.data trecuta am fost in Z 9 si tot asa mi-a spus.desi stiam ca foliculii antrali se numara in Z 2/3 de cm.ca se reabsorb.si ca AMH ul ar trebui sa fie 4 la varsta mea ceea ce la putine fete am auzit...

ce parere aveti?

va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Velvet ma bucur ca ai revenit cu bine.
Cred ca ce e important din ce ti-a zis e ca ai cavitatea uterina OK, ca nu ai sinechii, sau polipi sau alte gogomanii si pt FIv asta e important.
El nu iti poate vedea trompele la hsiteroscopie, dar poate vedea orificiile trompelor si probabil ca acestea erau mai stranse sau mai micute decat normal;
O alta varianta prin care isi pot da seama de permeabilitatea trompelor este ca in mod normal daca sunt permeabile lichidul din uter (la histerosopie) se duce in abdomen pe calea trompelor; daca nu se duce sau se duce doar putin atunci permeabilitatea e mai mica.

Cat priveste foliculii daca ai avut mai multi antrali ei se poat vedea si in preajma ovulatiei, doar ca daca nu au fost stimulati sunt mai micuti si nu depasesc 4-5mm. De resorbit cred ca se resorb abia dupa ovulatie.

Sa fii insa atenta ca daca ai avut perisalpingita inseamna ca ai acolo o inflamatie cronica pe care trebuie sa o tii sub control inainte de FIV ca altfel exista riscul sa nu se implanteze embrionii sau sa se opreasca in evolutie; asta ar putea explica absenta sarcinilor tale naturale dar si prezenta leucocitelor in secretie;

Cat priveste AMH 4 e o mare aiureala; ala deja te poate duce cu gandul la polichistice...

Bafta multa si vezi ce spun de rezultatul asta si Dr cu care vei face FIV

Fetelor va pup pe toate si sa aveti o zi frumoasa tare

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc mult pt raspuns,sandy da...prespun ca nu sunt bine nici eu,din pacate,de nu am ramas niciodata insarcinata.cum sa vad daca persista perisapingita?am primit atunci 15 zile prednison.apoi nimic.nu ma doare in stanga neaparat.da,vom merge pe FIV clar.ideea era sa pot spera si natural pana mor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Velvet tinand cont ca nu ai o infectie evidenta dar asta nu inseamna ca nu poti avea o infectie ascunsa cu Clamidie, sau ureaplasma sau mycoplasma cred ca o varianta buna pt tine ar fi o varianta apropiata de a Larei- adica antibioterpaie gen Doxyciclina sau Azitromicina, cel putin 2 sapt inainte de punctie + ovule ca sa nu faci Candida+ prednison din z2-3 de Cm, dar toate astea e imp sa le discuti cu medicii cu care vei face FIV-ul, pt ca toate medicamentele de stimulare forteaza ficatul sau rinichii, iar antibioticele astea de asemena; macar sa ii tatonezi in privinta asta.

Cel mai corect examen pt perisalpingita poate fi eco daca e mare sau laparoscopia daca e mai mica si nu se vede ecografic, pt ca se si rezolva.


Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sandy am facut chlamydia si din secretie si din sange si din secretie mycoplasma si ureaplasma.acum un an si respectiv un an jumate.negative toate.multumesc mult pt sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sandy la eco nu s-a vazut nimic.laparoscopie nu cred ca o sa mai fac...multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Velvet tu faci cum simti ca e mai bine pentru tine ca sa reusesti fara sa arunci banii pe fereastra!
Eu doar mi-am spus parerea

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

si eu pe fuga, tara arde si baba se piaptana
mai e valabila chestia ca daca te duci intr-o tara unde ai nevoie de pasaport, acesta trebuie sa fie valabil inca min 6 luni ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Sandy ... esti tare docomentata ....
De aceea imi place sa intru ... ca invat lucruri noi ...

....dar ma apuca si durerea de cap ...
AMH>4 ... indica ovare MPC ???

Eu am AMH 2.75 .. si doctorii imi spun ca am ovare MPC ...

Nu mai inteleg ... analizele mele din z2 nu indica ovare MPC :

FSH= 3.37 (val normale 3-8)
LH = 4.75 (val normale 1.8 - 11.78)
Testosteron = 0.46 (val normale 0.09 - 1.09)
Testosteron liber= 2.46 (val normale < 4.1)
DHEAS= 202.8 ( 45 - 380)
Insulina = 14 (2.6 - 24.9 #956;UI/mL)

Acum m-am reglat hormonal ... am CM la 30 zile ...

Intrebarea vesnica : am sau nu am ovare MPC??

.. am foarte multi foliculi antrali... cate 10 pe fiecare ovar ... .. dar degeaba ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Salutare gagici.
Acum chiar ca m-ati inveselit cu dorintele voastre :)))
Sandy. la endo am fost si e posibil sa fie afectati tori hormonii asta e problema
Nu stiu cum o fi ca am senzatia ca ma degradez pe zi ce trece. Mi se usuca pielea, sunt fff obosita chiar daca Ana nu e rautza si doarme relativ ok noaptea (cu 1,2 treziri)...ciclu zero... dar vorba lui Ari: Ana sa fie sanatoasa, in rest le-om rezolva.
Pup babutzele si inclusiv pe Sami cea care se ascunde

Mergi la inceput