Merita respect si cei buni si cei rai?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am intzles,mersi!(ma gindisem la altceva)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu din toata povestea asta am retinut doua chestii:
- nu-i prea clara granita intre om bun-om rau; desi cunosc oameni categoric buni si categoric rai, este o perceptie personala in primul rand; de asemenea, fiecare in cazul lui, precis avem o parere despre sine care este sau nu rupta din realitate;
- nu-i tot aia sa te porti cu respect si sa simti respect; daca prima este aproximativ ceva normal, a doua nu te obliga la nimic.

In ceea ce ma priveste, ma simt mai putin constrans sa arat respect unei persoane pentru care nu nutresc acest lucru; pot sa nu ma manifest ostentativ, dar cam atat. In schimb, pana la proba contrarie, investesc cu increderea mea (aproape) orice persoana cu care vin in contact. Este si asta o forma de respect, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Respectul pe care-l merita orice peroana se refera la respectul conditiei umane, nu la comportamentul persoanei.
In cazul pedofilului, s-ar manifesta printr-un tratament corect, lipsit de umilire, chinuri, etc. (as putea exemplifica cu atitudinea autoritatilor norvegiene fata de Breivik)

Respectul fata de sine duce la un anumit comportament cu respect (DarkBendis ) fata de ceilalti. D-asta e important in discutie.

Respectul fata de abilitatile, atitudinea sau faptele cuiva inseamna defapt admiratie si pretuire. Desigur ca pe asta il impartim numai celor alesi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Cat despre oameni buni si oameni rai... asta-i impartirea pe care o facem la vremea basmelor, cand printesa si zana sunt bune, iar vrajitoarea si zmeul sunt rai

Ar fi de asteptat ca odata cu maturizarea sa incepem sa sesizam nuantele de gri intre alb si negru. Exista comportamente ce pot fi evaluate ca rele sau bune - desi si aici conteaza teribil din perspectiva cui se face evaluarea. Orice om are si comportamente "bune" si comportamente "rele". Perceptia celorlalti asupra lui e in general data de raportul dintre ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca merita? sigur ca nu merita.
insa aici depinde si de perceptia fiecaruia asupra ce e bun si ce e rau. Hitler a fost f. respectat, in ciuda atrocitatilor sale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabina1974 spune:

Parerea mea este ca respetul este ceva ce vine de la sine.
Se manifesta indiferent de persoana si cuprinde in esenta "admiratia" pentru cineva care se apropie foarte mult de valorile umane fundamentale: iubirea de aproape, altruismul, curajul, etc.

In cazul unui pedofil nu putem discuta de respect, cum nu putem discuta de respect nici in privinta unor oameni care doar pretind ca fac si nu fac, etc...
Respectul nu se cere, se castiga.

Celelalte chestiuni legate de adresare sunt doar formule de politete si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabina1974 spune:

Si ca sa va provoc un pic va intreb:

A afirmat cineva mai devreme ca Hitler a fost respectat!

Constantin Brancoveanu este un personaj care merita respect?


Sau oricare lider al Romaniei mediatizat din ziua de astazi merita respect? Daca da, care? - Eu am cautat si nu l-am gasit.

Insa am gasit oameni simpli care intr-adevar merita tot respectul nostru. Care or fi acestia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Da' Stefan cel Mare merita respectat? :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

ca personalitate,da,ca persoana,nu ma pot pronunta ca nu l-am cunoscut
poate ca era un tiran cu familia,o fi facut si fapte mai putin laudabile,din aceasta perspectiva,nu e de apreciat,dar istoria ni l-a prezentat ca fiind "admirabil de viteaz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabina1974 spune:

Nu am primti multe raspunsuri la provocarea mea.

Constantin Brancoveanu si-a vazut fii murind doar pentru ca nu a spus:
"Ma inchin lui Alah." Toata familia lui a murit pentru ca nu si-a abandonat credinta crestina.

Intrebare: Cati ar mai face asa ceva in zilele in care traim noi?

Nici eu nu as face-o. Motive sunt multe. Pentru ca imi este frica, pentru ca sunt o lasa, pentru ca as vrea ca copilul meu sa traiasca, pentru ca, pentru ca....

Dar privind in spate nu pot sa nu observ ca daca noi traim dupa niste repere morale, a fost si pentru ca alti si-au dat si viata pentru respectarea acestora.

Mergi la inceput