Merita respect si cei buni si cei rai?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Exemplul asta cu Brancoveanu te face sa te gandesti daca a fost un act de eroism sau o ambitie prosteasca. Dar altfel se vede lumea cu ochii de acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Astazi am zice ca e fanatic. Ca aia care sar in aer de dragul religiei. Discutia o putem extrapola. Pana la urma si cei ce se arunca in aer cu tot cu cladire/autobuz sunt apreciati de o anumita parte a populatiei. Altii ii condamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu, nu am zice ca e fanatic. Am zice: chiar daca s-ar fi lepadat de credinta crestina, tot ar fi fost executati.

Ei au fost executati (Constatin Brancoveanu + cei 4 fii) pe 15 august.

"Sub o tortura cumplita, Brancoveanu si-a declarat intreaga avere, inclusiv mosiile si depozitele de bani din strainatate. In afara de proprietatile din Transilvania, familia Brancovenestilor fusese expoliata de orice bun. Se parea ca lucrurile se vor opri aici si chiar domnul mazilit scrisese in Ardeal sa i se pastreze bunurile de acolo. Nimeni nu banuia ca sadismul vizirului Gin Ali Pasa va intrece orice limita. Acesta hotaraste pedeapsa capitala pentru Brancoveanu, cei patru fii ai sai si pentru clucerul Ienache Vacarescu, sfetnicul de incredere al fostului domn. Ca o ironie, executia a fost hotarata pentru 15 august, exact data in care Brancoveanu implinea varsta de 60 de ani. In acea zi neagra, a cazut intai capul clucerului, apoi ale feciorilor, iar Brancoveanu, obligat sa treaca prin tortura infioratoare de a-si vedea copiii ucisi, este condus ultimul catre esafod. O moarte care, in acele conditii, venea ca o eliberare. Mult mai tarziu, trupurile Brancovenestilor au fost aduse in tara si ingropate in biserica Sfantul Gheorghe cel Nou din Bucuresti, insa venerarea lor ca sfinti martiri a inceput la scurta vreme dupa uciderea lor miseleasca"

Si-a pierdut averea, stia sigur ca-si va pierde viata. Trebuia sa-si piarda si sufletul?


Mergi la inceput