Merita respect si cei buni si cei rai?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Saskia, ii tratez cu respect, ceea ce e diferit de a ii respecta. Da, e conduita profesionala, si aceasta implica "a trata pe toata lumea cu respect", indiferent de sentimentele personale fata de persoana respectiva. Despre asta vorbeam. Diferenta intre a "trata pe cineva cu respect" si "a respecta". Doua lucruri diferite.



Dark Bendis 14+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Eu daca as fi nevoita sa interactionez cu un pedofil/abuzator/violator, cu siguranta nu as striga dupa el "bai psihopatule" sau mai stiu eu ce..., dar nici tonul meu nu ar fi unul cald, bland, ar fi taios si rece, ca nu ar putea fi altfel. Ma pot controla sa nu-l scuip/linsez, dar nu sunt obligata sa-i arat blandete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu am spus asa ceva.

Imi pare rau ca nu s-a inteles.
Si mai imi pare rau ca unele notiuni si fraze se interpreteaza si se construiesc pe ele false afirmatii si false probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Dia, am avut de-a face cu persoane acuzate de viol care in final au fost gasite nevinovate. Am avut de-a face cu un caz al unui barbat acuzat de rapire, viol si sechestrare de persoana - la fel, in final s-a dovedit ca era doar o inscenare din partea unei persoane care voia sa se razbune. Cum ar fi fost ca pe tot parcursul anchetei sa ma fi adresat acuzatului pe un ton rece, taios, in loc de un ton normal, politicos - si de fapt uite, omul era nevinovat.


Dark Bendis 14+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Eu cred ca autoarea subiectului se refera la respect cu sensul de pretuire, stima, admiratie fata de un raufacator (sa nu zic om rau), nu la a-i da buna ziua. Ca a fi politicosi cu toata lumea e una, dar sa pretuim pe toata lumea e altceva. In primul sens si eu imi invat copiii sa se poarte civilizat fata de toti, asa cum si eu fac, ca tot as saluta pe un vecin, chiar daca ar fi raufacator. De asemenea e o diferenta enorma intre cineva care a comis o fapta pt care s-a cait si a platit(inchisoare etc), atunci nici nu mai aduc in discutie, am si uitat, dar pt cineva care fuge ca un las ca sa scape de pedeapsa si care nu-si asuma fapta, nu repara, nu pot sa am respect, asa ca n-am. Daca sintem egali si fiecare viata e importanta, atunci si creatorii (de carti sau filme) trebuie sa respecte pe semeni si legile si sa plateasca precum ceilalti raufacatori, nu pe unii ii bagam la inchisoare cu anii pt viol,iar pe altii ii aplaudam si-i recompensam cu premii si bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

DarkBendis, in cazul tau sut total de acord ca trebuie sa adopti o anumita conduita, si un anumit ton. Situatia mea ipotetica, care a si dus subiectul pe aratura, se referea la cei despre care se stie clar ca sunt asa (violatori, pedofili etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

si pana la urma,ce-i respectul???
listati,va rog
deci,fata de o persoana oarecare,buna sau rea(poate nici nu am de unde sa stiu),care nu a facut,mie sau persoanelor la care tin,rau/bine,ma rezum la:
-formule de salut "buna ziua/seara"
-discutie(cat mai scurta) pe un ton placut/neutru
-ma abtin de la jigniri/ofense(daca si interlocutorul face la fel)
-evit sa discut subiecte prea personale,pentru asta sunt prietenii/familia(interlocutorul s-ar putea simti jignit de lipsa de incredere aratata)
...si,pana ii gasesc loc pe vre-una din liste(alba/neagra),cam atat.
daca am informatii exacte cum ca,persoana din fata mea,e un pedofil,violator,criminal,se prea poate sa ma abtin a deschide gura,ca nu stiu ce iese,dar,cum prin prisma meseriei(momentan casnica) nu am prea mari sanse sa interactionez cu asemenea indivizi,nu tre' sa pun in actiune "arsenalul verbal"
daca as avea in fata fiinta(ca nu as putea sa-i spun "om") care ar fi facut rau familiei mele(fetitei in special,gandul imi zboara,involuntar,la un pedofil),pai,in cazul acesta,ce-i ala respect???....tineti-ma bine si rugati-va pt el
fata de persoanele "bune"(care cred eu ca sunt bune),evident,am un comportament total opus,plin de apreciere si respect.
asa,ca intrebare,aveti vre-o persoana careia sa nu aveti ce sa-i reprosati,care este,dupa parerea voastra 100% "buna"??? ca eu nu am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

izabela, da, eu am o astfel de persoana. Comportamentul ei fatza de mine a fost ireprosabil pe toata durata (ani) interactiunii noastre. Un om fara studii superioare, insa cu o inima mare, cu simt al umorului, cu ceva aparte, care a dat clasa altora, cu facultati si nasul pe sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Selene ce fel de om cunosti tu,ca eu n-am priceput prea bine mesajul izabelei,asa ca nu stiu la ce te referi?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Selene ce fel de om cunosti tu,ca eu n-am priceput prea bine mesajul izabelei,asa ca nu stiu la ce te referi?

Dana


La partea asta:

asa,ca intrebare,aveti vre-o persoana careia sa nu aveti ce sa-i reprosati,care este,dupa parerea voastra 100% "buna"???

Mergi la inceput