iritatie de la scutec

iritatie de la scutec | Autor: ita2v

Link direct la acest mesaj

ma adresez voua felor ca eunu mai stiu ce sa incerc fetita mea a luat si inca ia antibiotice -augmentin- pt o rinifaringita problema e ca de aici am facut o iritatie urata la fundic o schimb si de 10 ori pe zi ca sa nu stea deloc in scutec ud am dat cu pertini cu nivea cu pudra si nu mai stiu ce sa incerc sa se rupe sufletul cum o doare cand o streg la fundic asa ca dati-mi soluti va rog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

iritatia este de la augmentin. dupa ce se opreste antibioticul sunt mari sanse sa ii treaca rapid. da cu petrini si incearca sa nu o mai stergi cu servetele umede, ci doar cu apa simpla si sapun cat mai bland cu pielea ei. incearca sa o lasi putin si fara scutec - aerul liber ii face bine.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Si noi am patit la fel de la augmentin, cu cea mare. La noi a trecut cand am spalat-o la fundic cu apa cu bicarbonat. Intr-o cana cu apa calda am pus o lingurita cu varf de bicarbonat si o clateam cu apa asta dupa ce o spalam la fundulet. Apucam sa o spal de 2 ori si deja iritatia se reducea vizibil. Pe noi ne mai ajuta, cand iritatia nu era asa grava si Sudocrem. E tare buna...noua ne foloseste si acum, la cea mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Bepanthen functioneaza f bine la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

E posibil sa fi facut o micoza de la antibiotic. Poti sa mergi la medic pentru o crema/lotiune specifica dar pana atunci poti urma sfatul bun dat de Dia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aleniram spune:

Crema de galbenele facuta de Plafar Sibiu.E pana in 5 lei si se gaseste la orice farmacie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia33 spune:

depinde de iritatie! daca odata cu antibioticul nu a luat si probiotice se poate sa fi facut candida si nu trece cu creme simple pentru iritatii. du-te la medic si iti va da o crema pe baza de antibiotic (se prepara in farmacii), se da de 3-4 ori pe zi si trece in 5 - 7 zile. sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

sterge cu servetele umede(fara alcool,parfum) sau spala funduletzul,dupa,usuca zona prin tamponare usoara cu un prosop moale(scutec) de bumbac,da cu pudra de talc,sterge usor cu prosopul sau sufla sa indepartezi surplusul(pe zonele cu rana tot o sa ramana mai multa pudra,nu-i nimic),apoi da cu sudocrem(sau alta crema),prin tamponare usoara cu degetul,sa ramana crema acolo.
cand am fost internata,la scurt timp dupa nastere,a facut fetita o iritatie urata,avea carne vie ca soacra nu a stiut ca nu tre pus' scutecul fara sa usuci zona dupa servetele umede
cand am ajuns acasa am instaurat regimul prezentat si,deja de a 2-a zi se vedeau ameliorari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_ella2005 spune:

Am trecut prin aceeasi problema si nicio crema/unguient nu mai dadea randament, motiv pentru care am mers la pediatru. Ni s-a recomandat ca zona iritata sa fie stearsa cu albastru de metil si apoi sa dam cu un unguient Triderm. Iritatia a trecut peste noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Iza nu-i buna pudra si nu se sterge copilul cu nici un fel de servetel umed nici cu parfum nici fara, doar daca nu ai alternativa, apa si sapunul sunt sfinte.
Pt iritatie urata nu stiu cu ce se da dar pentru ingrijirea zonei scutecului Bepanthene ne-a fost cel mai bun, Sudocrem am avut mostra din maternitate si nu mi-a parut bun de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

te referi ca nu e buna pudra,ca efect asupra ranilor sau,pentru ca exista pericolul de inhalare de catre bb?
eu am incercat sa aplic crema pe zona uscata,fara pudra si nu se "lipea" deloc pe rani.pudra ne-a fost de folos atunci,a fost singura data cand am folosit-o,timp de 4-5 zile.
in legatura cu spalatul cu apa,in situatia unei iritatii,sunt de acord,doar cand nu ai alternativa te poti folosi de servetele.

Mergi la inceput